استراتژی و تئوری ها

نرخ بازگشت سرمایه یا ROI چیست؟ آیا بیزینس شما هوشمند است؟

نرخ بازگشت سرمایه چیست؟

نرخ بازگشت سرمایه (Return on Investment) یک سنجش عملکرد به شمار می‌آید که برای ارزشیابی بهره‌وری یک سرمایه‌گذاری و یا مقایسه بهره‌وری تعدادی از سرمایه‌گذاری‌های متفاوت به کار می‌رود. این معیار، میزان بازگشت یک سرمایه را نسبت به هزینه سرمایه می‌سنجد. برای محاسبه آن، سود و یا بازگشت سرمایه به هزینه سرمایه‌گذاری سرمایه تقسیم می‌شود. نتیجه این معادله به صورت درصدی و یا نسبت ارائه می‌شود. فرمول بازگشت سرمایه به این صورت است:

هزینه سرمایه ÷ (هزینه سرمایه-سود حاصل از سرمایه) × ۱۰۰

نرخ بازگشت سرمایه

در فرمول بالا. سود سرمایه به درآمد دریافتی که از فروش سهام سرمایه‌گذاری به دست می‌آید بر می‌گردد. از آنجایی که نرخ بازگشت سرمایه به صورت درصدی محاسبه می‌شود به راحتی می‌تواند با بازگشت سایر سرمایه‌گذاری‌ها مقایسه گردد که به افراد این امکان را می‌دهد تا انواع گوناگونی از سرمایه‌گذاری را بتوانند محاسبه و مقایسه کنند

تجزیه و تحلیل نرخ بازگشت سرمایه

نرخ بازگشت سرمایه به سبب تطبیق‌پذیری و سادگی‌اش بسیار معروف است. اساسا از این معیار می‌توان به عنوان یک ارزیابی اولیه از سود سرمایه‌گذاری استفاده کرد. محاسبه آن کار سختی نیست، به راحتی تجزیه و تحلیل می‌شود و کاربرد بسیار زیادی نیز دارد. به این جملات توجه کنید:

    • اگر نرخ بازگشت سرمایه مثبت نباشد و یا فرصت‌های دیگری با نرخ بازگشت سرمایه بهتری وجود داشته باشد! این سیگنال‌ها به سرمایه‌گذار کمک می‌‌کند تا بهترین گزینه‌ها را انتخاب نماید.

به عنوان مثال تصور کنید لئو ۱۰۰۰ دلار در سال ۲۰۱۰ در شرکت الف سرمایه‌گذاری کرده است و سهام خود را با مجموع ۱۲۰۰ دلار طی یک سال فروخته است. برای محاسبه بازگشت سرمایه، او باید سود خود را (۲۰۰=۱۰۰۰- ۱۲۰۰) تقسیم بر هزینه کل سر‌مایه‌گذاری (۱۰۰۰) کند در این حالت نرخ بازگشت سرمایه او ۲۰۰ تقسیم بر ۱۰۰۰ شده و ۲۰ درصد می‌شود. با این اطلاعات بدست آمده او می‌تواند سرمایه‌گذاری اش در این شرکت را با پروژه‌های دیگر مقایسه نماید. تصور کنید جوی علاوه بر شرکت الف، ۲۰۰۰ دلار نیز در سال ۲۰۱۱ در شرکت ب سرمایه‌گذاری کرده است و مجموع سهام خود را در سال ۲۰۱۴، ۲۸۰۰ دلار فروخته است. بازگشت سرمایه جوی در این شرکت نسبت ۸۰۰ به ۲۰۰۰ یا حدود ۴۰ درصد است.

سرمایه گذاری

محدودیت‌های نرخ بازگشت سرمایه

همین مثال جوی برخی محدودیت‌های نرخ بازگشت سرمایه را به خصوص در مقایسه سرمایه‌گذاری‌ها نشان می‌دهد. اگرچه نرخ بازگشت سرمایه در سرمایه‌گذاری دوم جوی دوبرابر اولی بود زمان بین خرید جوی و فروش آن در سرمایه‌گذاری اول یک سال بود اما در سرمایه گذاری دوم این نرخ برای سه سال محاسبه شد.

جوی باید در تعیین نرخ بازگشت سرمایه، میزان زمان سرمایه‌گذاری را نیز در نظر بگیرد. اگرچه نرخ مجموع سرمایه‌گذاری او ۴۰ درصد بود، اما برای محاسبه میانگین این عدد در سال باید این ۴۰ درصد را تقسیم بر ۳ کند تا بتوان گفت: او در میانگین سالانه ۱۳.۳۳% بازگشت سرمایه داشته است. وقتی که این بازگشت سرمایه را در مقیاس سالیانه بررسی می‌کنیم می‌بینیم با این که به نظر می‌رسد جویی در سرمایه‌گذاری دوم سود بیشتری داشته است، اما سرمایه‌گذاری اول او کارآمدتر و سودده‌تر بوده است.

نرخ بازگشت سرمایه می‌تواند همراه با نرخ بازده استفاده شود و در چهارچوب زمانی یک پروژه به آن توجه گردد. همچنین می‌توان از معیار ارزش خالص فعلی که تفاوت در ارزش مالی را در طول زمان به خاطر تورم بررسی می‌کند استفاده کرد. کاربرد معیار ارزش خالص فعلی در زمان محاسبه را نرخ بازده واقعی می‌نامند.

نرخ بازگشت سرمایه

پیشرفت‌های نرخ سرمایه

اخیرا سرمایه‌گذاران و تجار به ایجاد ورژن جدیدی از معیار بازگشت سرمایه روی آورده‌اند که به آن بازگشت اجتماعی سرمایه گفته می‌شود. این معیار ابتدا در سال‌های اولیه پس از سال ۲۰۰۰ به وجود آمد و هدف آن بررسی اثرات گسترده استفاده از ارزش مالی اضافی در سرمایه‌گذاری است. (به عنوان مثال معیار‌های اجتماعی و محیطی که در حال حاضر در حساب‌های مالی قراردادی منعکس نمی‌شود.)

ما رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از مطالب بیشتری سود ببرید

اینستاگرام مصطفی طاهری
کانال آپارات عصر خلاقیت
لینکداین مصطفی طاهری
فیسبوک مصطفی طاهری
توئیتر مصطفی طاهری

 

از اینکه تا پایان نرخ بازگشت سرمایه همراه ما بودید صمیمانه از شما سپاسگذاریم. آیا شما از این فرمول برای تجارت خود استفاده می‌کنید؟ آیا این عدد به شما در تجارتتان کمک می‌کند؟ تجربیات خود را با مخاطبان عصر خلاقیت درمیان بگذارید

 

همچنان در عصر خلاقیت بمانید

سمینارهای عصر خلاقیت را دنبال کنید
ثروتمندان جهان کجا زندگی میکنند
ترفندهای پاورپوینت
تبلیغات هدفمند
کسب و کار
کارآفرینی

برچسب ها
نمایش بیشتر

مصطفی طاهری

من مصطفی طاهری نویسنده بیش از 5 کتاب و مدیر و مشاور مجموعه های مختلف هستم. تلاش میکنم با انتقال دیدگاه، دانش و تجربیات خودم، به شما کمک کنم تا زندگی بهتری داشته و به ظرفیت های واقعی خود آگاه شوید

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 10 =

همچنین ببینید

بستن
بستن