personal branding

رابطه را چگونه برقرار کنیم؟ ۸ عامل موثر در ارتباطات

 تعریف رابطه و انواع آن

هر نوع وابستگی و ارتباط بین دو یا چند چیز یا نفر را رابطه می گویند، به طوری که به صورت متقابل به یکدیگر قابل نفوذ و یا تأثیر گذار باشند، این رابطه نیز ممکن است متقابل و یا یکطرفه باشد؛ به هرحال باید به خاطر داشت که ماهیت رابطه ناپایدار است و از ثبات خاصی برخوردار نیست و احتمال تغییر رفتار در هر نوع ارتباطی وجود دارد.

 • رابطه متقابل: ارتباطی با رضایت طرفین است که با وعده هایی  که به یکدیگر میدهند همراه است، پس سطح توقعاتی نسبت به تعهدات پدیدار میشود که در پی آن انتظارات از همدیگر به وجود می آید.
 • رابطه یکطرفه: هم ارتباطی است که ممکن است از طرف دیگر مورد قبول نباشد و یا نسبت به آن رفتاری متفاوت و غیرقابل پیش‌بینی بروز دهد.
برقراری رابطه مؤثر
برقراری رابطه مؤثر

۸ عامل مؤثر در رابطه 

برقراری ارتباط مؤثر مهارتی است که میتوان با اکثریت عموم افرادِ با رفتارها و نگرش های مختلف، ارتباط برقرار کرد و این نیز در تبادل اطلاعات، اندیشه ها و بینش ها بسیار مفید و سودمند خواهد بود. این ارتباط نیازمند به یادگیری و بکارگیری اصولی است که به بعضی از آنها اشاره میکنیم:

 • شنونده خوبی باشید.

سعی کنید بیشتر از آنکه صحبت کنید، شنونده صبور و ملاحظه گری باشید؛ به جا صحبت نکردن، درمیان کلام دیگران صحبت کردن و یا قطع کردن کلام دیگران به انواع رفتار و روش های مختلف، افراد از شما بدور میکند.

 • گفتگو و مذاکره کنید.

گاهی اوقات شرایط، موقعیتی پیش می آورد که شما مجبور به گفتگو با افراد مختلف میشوید و شاید هم این افراد بخواهند تفکرات خویش را به شما تحمیل کنند، در این جور مواقع صبور باشید و به جای تلاش برای سرکوب کردن حریف او را به سمت خود گرایش دهید.

 • از جمع دوری نکنید.

دوری کردن از جمع های مختلف بخصوص خانواده ، دوستان مدرسه، دانشکده و محل کار شما را منزوی کرده و ناخداگاه ذهن شما در برابر هر جمعی واکنش منفی نشان میدهد، پس باید سعی کنید با حضور در جمع و رعایت دیگر نکات، با احترام به حضور دیگران احترام خود را حفظ کنید.

 • بازخوردهای دیگران را جدی بگیرید.

ارتباط با دیگران وقتی برای شما سودمند خواهد بود که از نظرات خوب و بد دیگران نسبت به خود با گوش باز پذیرا باشید و بدانید هر بازخورد منفی از دیگران یک بازخورد سازنده و مثبت برای شما رقم خواهد خورد و باتکیه بر رفع معایب رفتاری زود تر میتوان به موفقیت رسید.

 • رفتارهای کلامی و غیرکلامی را باهم بکار بگیرید.

یکی دیگر از اصول برقراری رابطه، استفاده از علائم اشاره ، حرکات بدن همچون چشم ، دست و صورت در کنار صحبت کلامی است و این یکی از فنون مذاکره نیز میباشد که مستلزم تمرین و آموزش میباشد.

 • برای ارزش های دیگران احترام قائل شوید.

احترام گذاشتن به طرز تفکر و اعتقادت دیگران ، یکی دیگر از اصول رابطه مؤثر است. هر شخصی نسبت به سطح زندگی، علوم و دانش آموخته و اتفاقات گذشته ارزش هایی دارد که اگرچه هرچند هم از نظر شما اشتباه باشد نباید نسبت به آن هتک حرمت کرد ولی میتوان در صورت توان به آن پیشنهاد ارزش های درست و یا گفتگو انجام داد.

 • خود باور باشید ولی خودشیفته نباشید.

خیلی از افرادی که در هر موقعیت شغلی، هنری و … به نام و مشهور بودند و هستند در ابتدا شخصیت خود را تجزیه و تحلیل کرده ، نقاط ضعف خود را برطرف و نقاط قوت را در خود پرورش داده و باتکیه بر نقاط مثبت، خود را باور داشته اند که این خودباوری مورد پسند بسیاری از افراد میشود اما اگر این خود‌باوری به خودشیفتگی تبدیل شود اثرات معکوسی داشته که یکی از این نکات دوری جستن دیگران از وی میباشد. پس در نظر داشته باشید که غرور و خودشیفتگی ممکن است شما را از دیگران بدور کند.

 • همکاری با دیگران را فراموش نکنید.

یکی از نشانه های افراد با روابط قوی، خصوصیت مشارکت در همکاری با دیگران است ، به طور مثال اعضای یک خانواده را درنظر بگیرید که هرکدام باید بابت برقراری یک رابطه مؤثر باهم در امور منزل همکاری کنند و کنار کشیدن یکی از این اعضا باعث اختلال در کارها میشود که این آسیب فرد را از جمع خانواده  دور میکند .

برقراری رابطه اجتماعی

یکی از اساسی ترین روابط، رابطه اجتماعی است که افراد در چارچوب رفتارهای تعریف شده جهت گیری میکنند و با یکدیگر ارتباط برقرار میکنند، این رفتارهای ارتباطی پیامدهایی همچون دوستی، گرایش های جنسی، تبادل در کسب و کار ، اقتصاد و … را می‌تواند در برگیرد.

روابط، نشانگر شخصیت و موقعیت اجتماعی شما و کیفیت رابطه تعیین کننده جایگاه تان در پیش خانواده، دوست، همکاران و اجتماع می باشد، این کیفیت تأثیر بسزایی در رسیدن به اهداف کوتاه مدت و بلند شما دارد، پس لازمه هر موفقیتی چگونگی برقراری ارتباط با دیگران است.

برقراری رابطه اجتماعی
برقراری رابطه اجتماعی

برقراری رابطه با مشتری در کسب و کار

یک شرکت یا مجموعه ای که مشتریانی دارد، قاعدتاً این مشتریان با هزینه های هنگفتی بدست آمده اند اما آیا تا بحال میدانستید که نگهداری و حفظ رضایت مشتری از مهمترین خصایص کسب و کار موفق است.

اولین گام برای حفظ مشتریان ، برقراری ارتباط با آنها میباشد و این رابطه باید متقابل و قابل دسترس باشد. این ارتباط تنها به فروش محصولات به پایان نمیرسد و مشتری بابت کالا یا خدمات ارایه شده مواضع مختلفی را لازم دارد که در ذیل برای شما بیان میکنیم:

 • سهولت در برقراری ارتباط

خیلی از مجموعه ها با دایر کردن کسب و کار و فروش محصولات و یا ارایه خدمات،  مشتریانی را جذب می نمایند اما پس از آن، امکان برقراری ارتباط با فروشنده یا مجموعه خدمات دهنده خیلی سخت خواهد بود به طوری که مشتری هرچند محصول کارآمد باشد ،اعتماد خود را از دست خواهد داد ، لذا زیرساخت هر کسب و کار سهولت در برقراری ارتباط از سمت مشتری بابت بقای فعالیت میباشد.

 • ایجاد روش های مختلف برقراری ارتباط

امروزه، باتوجه به پیشرفت تکنولوژی انواع روش های برقراری ارتباط ابداع شده است، به طور مثال برای یک شرکت فروش: شماره تماس جهت گفتگو و پشتیبانی، آدرس جهت مراجعه حضوری، وبسایت و شبکه های اجتماعی جهت تبلیغات ، توضیحات و خرید آنلاین محصولات و نیز پنل بابت درخواست پشتیبانی نیاز است تا ارتباط با مشتریان پایدار بماند.

 • خدمات پس از فروش

یکی از دلایل شکست کسب و کارها نبود خدمات پس از فروش و یا عدم سرمایه گزاری در این زمینه میباشد، اکثر شرکت ها ی بزرگ در وهله ی اول نحوه خدمات دهی به مشتریان را در مجموعه خود به ارمغان آورده و در نهایت فروش محصول را از سرمی گیرند.

ارتباط با مشتری در کسب و کار
ارتباط با مشتری در کسب و کار

ما رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام مصطفی طاهری
کانال آپارات عصر خلاقیت
لینکداین مصطفی طاهری
فیسبوک مصطفی طاهری
توئیتر مصطفی طاهری

 

از اینکه با مبحث جذاب و به روز « رابطه را چگونه برقرار کنیم؟ ۸ عامل موثر در ارتباطات» همراه ما بودید صمیمانه از شما سپاسگذاریم. آیا شما ارتباطات موثری دارید؟ تجربیات خود را با مخاطبان عصر خلاقیت درمیان بگذارید

 

همچنان در عصر خلاقیت بمانید

آداب معاشرت در محیط کار
سخنران انگیزشی کیست
سمینار رایگان طراحی کسب و کار
تیپ شخصیتی و شناخت آن
تیپ های شخصیتی مختلف
خودباوری چیست

برچسب ها
نمایش بیشتر

مصطفی طاهری

من مصطفی طاهری نویسنده بیش از 5 کتاب و مدیر و مشاور مجموعه های مختلف هستم. تلاش میکنم با انتقال دیدگاه، دانش و تجربیات خودم، به شما کمک کنم تا زندگی بهتری داشته و به ظرفیت های واقعی خود آگاه شوید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن