LifeStylepersonal branding

تقویت حافظه در ابتدای صبح روز شما را شگفت انگیز میکند

تقویت حافظه

وقتی از خواب بیدار میشوید به چه چیزی فکر میکنید؟ به برنامه های روزانه؟ یا قرار های طول روز؟ ناهار چی درست کنم؟ کاش میشد بیشتر بخوابم؟ یا شاید در لحظه ی بیدار شدن چیزی یادتان نیاید و منتظر بمانید تا مغزتان شروع به فعالیت کند!

کافیست با ۳ عادت جدید صبح را با نشاط تر ، سرحال تر و با تمرکز بر روی کارها و برنامه ی فشرده ی روزانه اتان شروع کنید و به تقویت حافظه ی خود کمک کنید تا روزی فوق العاده را پیش رو داشته باشید.

۱ تنفس دیافراگمی ، تقویت حافظه ، طول عمر زیاد

چشمانتان که باز شد، دوباره آن را روی هم بگذارید و به تنفس تان دقت کنید. ما در طول زندگی خود اشتباه نفس میکشیم! با تنفس صحیح میتوانید آرامش خود را افزایش داده، حافظه را تقویت کرده و بیشتر عمر کنید!
به تنفس خود توجه کنید؛ تنفس دیافراگمی از شکم انجام میشود؛ در واقع فقط ناحیه شکمی شما بالا و پایین میرود. این موضوع نیاز به تمرین دارد که در ادامه به شما آموزش خواهم داد

تنفس

تنفس شکمی ، مؤثرترین و صحیح ترین شیوه تنفس است و به آرامش شما کمک زیادی خواهد کرد. تنفس شکمی را از نوزدادن یاد بگیرید. کار سختی نیست فقط مثل نوزادان نفس بکشید

تنفس شکمی صحیح

  • با عمل دم (فرو بردن هوا به داخل ریه ها)، حجم اکسیژن زیادی را وارد ریه ها می کنیم.
  • با عمل بازدم (بیرون دادن هوا از ریه ها) دی اکسید کربن حاصل از سوخت و ساز سلول های بدن را دوباره از طریق ریه ها به بیرون انتقال می دهیم.

تنفس شکمی صحیح بدین گونه است که با عمل دم، شکم شما به سمت بیرون هدایت شود و با عمل بازدم، شکم به حالت قبلی برمی گردد. در واقع با این کار عضلات شکم و پرده دیافراگم با قدرت بیشتری هوای مرده داخل ریه ها را به بیرون هدایت می کنند و در نتیجه با عمل دم ، حجم اکسیژن بیشتری به داخل ریه ها وارد می شود.

۹ گام تمرین تنفس شکمی

تنفس شکمی

گام اول:

قبل از شروع تمرینات تنفسی، بینی خود را پاک کنید. با بینی عمل دم و بازدم را انجام دهید و نفس بکشید.

گام دوم:

به پشت، روی یک فرش یا پتو دراز بکشید و یک بالش نرم را زیر سرتان قرار بدهید. پاهایتان را به سمت جلو دراز کنید، به طوری که کمی جدا از هم قرار بگیرند. دست‌هایتان را به آرامی ‌روی زمین قرار دهید، به طوری که کف دست‌ها به سمت بالا باشد.

گام سوم:

حالا چشمانتان را ببندید و فقط به نفس کشیدن خود توجه کنید.

گام چهارم:

دست راست خود را روی شکم قرار دهید، جایی که هنگام دم و بازدم، بیشتر بالا و پایین می‌رود.

گام پنجم:

به آرامی‌کف هر دو دست یا یک کتاب را روی شکم خود قرار دهید. نفس بکشید. توجه کنید که با هر بار دم (فرو بردن نفس)، شکم شما چقدر بالا می‌رود و با هر بار بازدم (بیرون دادن نفس)، شکم شما چقدر پایین می‌رود.

گام ششم:

اگر در تنفس شکمی مشکل دارید، با عمل بازدم، کف دست خود را روی شکم فشار دهید. بعد وقتی عمل دم عمیق را انجام می‌دهید، اجازه دهید که کف دست شما روی شکم بالا بیاید.

گام هفتم:

آیا قفسه سینه شما بالا و پایین می‌رود و با حرکت شکم هماهنگ است، یا دچار گرفتگی شده است؟ چند دقیقه‌ای صبر کنید و به قفسه سینه اجازه دهید تا از حرکت شکم پیروی کند.

گام هشتم:

اگر باز هم با انجام این تمرین مشکل دارید و نمی‌توانید هوا را به داخل شکمتان ببرید، روی شکم خود بخوابید و سرتان را روی دست‌هایتان که روی هم تا شده‌اند قرار دهید. یک تنفس عمیق شکمی بکشید تا احساس کنید که شکم‌تان به سمت زمین فشار وارد می‌کند.

گام نهم:

تا اینجای کار خیلی خوب پیش رفتید، فقط این کار را روزانه ۵ بار انجام دهید تا به عادت‌های روزمره شما تبدیل شود و به صورت ناآگاهانه تنفس شکمی انجام بدهید.

برای تمرین تنفس شکمی ، ۹ گام فوق را چندین بار مطالعه کنید یا می توانید این موارد را به صورت یک فایل صوتی ضبط کنید و از آن استفاده کنید.

۲ صبحانه نان برشته میل کنید

حذف کربوهیدارت از وعده غذایی به شدت به تقوست حافظه ی شما آسیب میرساند. یافته های دانشگاه توفنس نشان میدهد، افرادی که کربوهیدارت را از برنامه غذایی خود کرده اند، به شدت با ضعف حافظه و کاهش عملکرد آن مواجه هستند. این افراد بیش از سایرین نیاز به انجام تمرینات خاص برای تقویت حافظه اشان دارند. پس برای تقویت حافظه در برنامه غذایی خود از کربوهیدارت ها غاقل نشوید. مخصوصا صبح ها که باید تمام انرژی روزانه ی خود را از وعده غذایی صبحانه بدست آورید. نان و حبوبات از منابع غنی کربوهیدارت ها هستند

۳ پیش از هر کاری به کلاس کیک بوکسینگ بروید

دکتر ساندرا آمودت ، نویسنده کتاب «به مغزتان خوش آمدید» بسیار توصیه به ورزش کردن داشته و تاکید میکند ورزش در آغاز صبح میتواند موجب تقویت حافظه و بهبود عملکرد مغز شود. او میگوید ورزش کردن جریان خون را افزایش داده ، اکسیژن و گلوکز بیشتری به مغز میرساند. تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که انجام یک فعالیت بدنی سخت، ۲۰ درصد سریعتر از زمانی صورت میگیرد که فعالیت کمی داشته اید! ورزش هایی مثل رقص ، رزمی ، تی آر ایکس TRX که همه اعضای بدن تحت فشار و فعالیت سخت هستند، موجب تقویت حافظه ی شما میشوند.

 

همچنان در عصر خلاقیت بمانید

ثروتمند شوید
کارآفرین واقعی کیست؟
یوتیوب ، دروازه ای به دنیایی بزرگتر
حداقل ارزش پیشنهادی
مدیریت جلسات کاری
کسب وکار اینترنتی و دلایل شکست آن
پرورش خلاقیت و ۲۲ راهکار برای تقویت آن
بهترین زمان گذاشتن پست در شبکه های اجتماعی

برچسب ها
نمایش بیشتر

مصطفی طاهری

من مصطفی طاهری نویسنده بیش از 5 کتاب و مدیر و مشاور مجموعه های مختلف هستم. تلاش میکنم با انتقال دیدگاه، دانش و تجربیات خودم، به شما کمک کنم تا زندگی بهتری داشته و به ظرفیت های واقعی خود آگاه شوید

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + چهارده =

بستن