personal branding

آیین دوست یابی نوشته دیل کارنگی یک اثر ماندگار و ارزشمند

آیین دوست یابی دیل کارنگی

کتاب های ارزشمندی در دنیا وجود دارند که هر بار با خواندن یکی از آن ها می توانیم دنیای جدیدی را تجربه کنیم و چیزهایی را یاد بگیریم که بتوانند به ما کمک کنند تا زندگی بهتری داشته باشیم .

آیین دوست یابی دیل کارنگی
آیین دوست یابی دیل کارنگی

اما متاسفانه در عصری که ما زندگی میکنیم برای خواندن کتاب هایی با تعداد بیشتر از ۱۰۰ صفحه وقت نداریم و اگر کتابی را شروع می کنیم نمی توانیم آن را به پایان برسانیم .

بخاطر همین موضوع تصمیم گرفتم خلاصه ی یک کتاب بسیار ارزشمند را در اختیار کسانی قرار دهم که به دلیل کمبود وقت نمی توانند متن کامل کتاب را مطالعه نمایند. در اینجا سعی کرده ایم تا چکیده  اصلی این کتاب عالی را در اختیار خوانندگان قرار دهیم . امیدواریم که نهایت استفاده را از آن ببرید.

نکات مهم

من معتقدم که این یک کتاب مرجع برای ارتباطات است . هر کسی باید یک نسخه از آن را در خانه خود داشته باشد و هر روز صفحاتی از آنرا مطالعه کند و یا وقتی در مورد ارتباطی خاص به مشکل برمی خورد کتاب را ورق بزند تا بحث مربوط به آن را پیدا کرده و چندین بار آن را مطالعه کند.

نکته بعدی این است که تکنیک های این کتاب را در زندگی شخصی خودتان کامالً به کار بگیرید. وقتی در بعضی از سمینارها و کارگاهها این کتاب را معرفی می کنیم خیلی از افراد می گویند که قبلا آن را مطالعه کرده اند و نیازی به مطالعه آن ندارند. در حالیکه این اصلا درست نیست بلکه باید مرتب مطالعه کنیم، به کار ببندیم و بازخورد بگیریم…

لطفا انتقاد کردن را متوقف کنید!

در برقراری ارتباط با دیگران همیشه باید به یک نکته اساسی توجه داشته باشیم که کسانی که با آن ها معاشرت می کنیم افرادی منطقی نیستند، بلکه با افرادی معاشرت می کنیم که دارای غرور، خودبینی و تعصبات بی اساس هستند.

به همین دلیل انتقاد کردن از آن ها تنها می تواند باعث شود که آن ها از خود دفاع کنند و به توجیه خطاهای خود بپردازند؛ زیرا با انتقاد کردن حس مهم بودن آنها را زیر سوال می بریم و باعث برانگیخه شدن حس کینه و دشمنی در آن ها می شویم.

انتقاد کردن
انتقاد کردن

بیایید به جای انتقاد کردن از افراد، سعی کنیم تا آن ها را بیشتر بشناسیم. اگر قبل از هر انتقادی به رفتار طرف مقابلمان بیندیشیم، پی خواهیم برد که وجوه مشترکی با ما دارد و اگر ما نیز در موقعیت او باشیم، مانند او عمل می کنیم و انتظار انتقاد هم نداریم. مطمئناً اندیشیدن قبل از انتقاد کردن برای ما بسیار بهتر و پر منفعت تر خواهد بود.

عمیق ترین انگیزه در ذات آدمی چیست ؟

برای اینکه بتوانید انسان ها را وادار به انجام کاری کنید، تنها یک راه وجود دارد و آن تعریف کردن از آن شخص و دادن امکانات مورد علاقه اش به اوست. در واقع عمیقرین انگیزه در ذات انسان، میل شدید به “ مهم بودن “ است .

مطمئنا همه ی ما می خواهیم که در نظر دیگران مهم جلوه کنیم. همین میل به مهم بودن است که به انسان ها انگیزه می دهد تا لباس های مرتب بپوشند، ادکلن بزنند، ماشین های آخرین مدل سوار شوند، از هوش و کارهای بچه هایشان در نزد دیگران تعریف کنند و فخر بفروشند … !

گاهی هم همین حس مهم بودن باعث می شود تا نوجوانان به سمت کارهای خلاف و اعتیاد به سیگار و مواد مخدر کشیده شوند. یا همین حس باعث می شود تا گاهی کسانی خودشان را به بیماری بزنند تا از این طریق حس مهم بودن خود را ارضا کنند و توجه دیگران را به خود جلب کنند.به خاطر وجود این میل شدید در انسان ها می توانید با تعریف کردن از آن ها و تشویق شان آن ها را وادار به انجام کاری کنید که می خواهید.

نکته جالب

اما مراقب باشید که تعریف شما تبدیل به تملق نشود؛ که در آن صورت نتیجه ای نخواهد داشت. تملق تعریف کردن بی ارزشی است که از روی صمیمیت نمی باشد. اما تمجید کردن تعریف کردن از روی سخاوت و صمیمانه است . برای برقراری ارتباط درست با دیگران و جلب رضایت و توجه آن ها، صمیمانه از آن ها تمجید کنید.

دیل کارنگی:

تردیدی ندارم که اگر میل سوزان مهم بودن از همان آغاز در میان انسان ها و نیاکان ما وجود نداشت، توفیق این تمدنچشمگیر وخیره کننده برای بشر حاصل نمی شد.

برای خرید کتاب آیین دوست یابی اثر ماندگار دیل کارنگی کلیک کنید

نکته ای برای متقاعد کردن دیگران

وقتی می خواهیم پرنده ای را شکار کنیم، برایش دانه می ریزیم تا او را در دام بیندازیم. در واقع برای اینکه پرنده ای در دام ما بیفتد خوراک مورد علاقه اش را به او می دهیم. اما چرا در برخورد با انسان ها این چنین رفتار نکنیم! بیایید تا همیشه از موضوعات مودعلاقه ی خود حرف نزنیم.

متقاعد کردن دیگران
متقاعد کردن دیگران

برای برقراری ارتباط موثر با دیگران، لازم است تا به گفته های دیگران و موضوعات مورد علاقه آن ها توجه کنیم و شنونده ی خوبی برای آن ها باشیم. اما به یاد داشته باشیم که نباید تظاهر کنیم که به گفته های دیگران اهمیت می دهیم، بلکه این توجه باید از ته دل و صمیمانه باشد تا طرف مقابل آن را بپذیرد.

حتی در برخورد با فرزندمان زمانی که می خواهیم او را از عملی مانند سیگار کشیدن باز داریم، او را نصیحت نکنیم و فقط از تجربه های خود صحبت نکنیم، بلکه به حرفهایش گوش کنیم و سپس در مورد خطراتی که سیگار به آینده ی مورد علاقه اش وارد می کند برایش صحبت کنیم.

چگونه مورد استقبال قرار بگیریم ؟

انسان قبل از هرچیز و هرکسی به خودش فکر می کند. انسان موجود خودخواهی است و از طریق ارضا کردن همین حس خودخواهی است که میتوانید محبتش را جلب کنید و حتی او را وادار به فداکاری کنید.

اما به یاد داشته باشید که فقط با جلب توجه دیگران نمی توان دوستان واقعی داشت بلکه بدست آوردن دوستان و ارتباطات صمیمی تنها با صمیمت امکان پذیر است.توصیه می کنم تمام محبت و صمیمت خود را بدون چشم داشت تقدیم دیگران کنید و نه صرفا برای جلب توجه آن ها.

زیرا انسان زمانی که به دیگران علاقه نشان می دهد، در واقع وجود خویش را صیقل می دهد و احساس آرامش را در درون خودش تجربه می کند. محبت را به چشم یک تجارت نبینید و با خود نگویید که “ من به او محبت می کنم تا او نیز به من محبت کند.” نام افراد را به خاطر بسپارید.

معجزه لبخند

اگر فردی هستید که از لبخند زدن خوشش نمی آید و یا کم لبخند می زنید، به خودتان بقبولانید که اگر بخندید زندگی روی خوشتری به شما نشان خواهد داد. هر روز یک ساعت جلوی آینه لبخند زدن را تمرین کنید . گاهی یک تبسم ساده می تواند هزاران کلمه ی محبت آمیز را در نهاد خود جای دهد. گاهی فقط با یک لبخند می توانید به دیگران بفهمانید که چقدر به آن ها علاقه مندید. از ابراز علاقه کردن خجالت نکشید! قبل از ارتباط و محبت به هرکسی، به خودتان محبت کنید و پس از خودتان به خانوادتان محبت کنید و آنگاه پس از خانوادتان به تمام انسان ها و به کل هستی ابراز محبت کنید. هر روز جلوی آینه بروید و از ویژگی های منحصر به فرد خود تعریف کنید و به خودتان قول دهید که روز خوشی را برای خود بسازید.

هنگامیکه در جمع هستید، والدین خود را در آغوش بگیرید و خالصانه به آن ها محبت کنید و قدردان حضورشان باشید. به شما قول می دهم که انجام این کار بیشتر از هر کار دیگری حس آرامش را در شما ایجاد می کند و به شما انرژی می بخشد تا بتوانید همه ی انسان ها را دوست بدارید و کینه و بدخواهی را برای همیشه از ذات خود دور کنید .

جلب همکاری و دوستی با افراد

همیشه سعی کنید تا محبتی که نثار دیگران می کنید خالصانه باشد، در غیر این صورت طرف مقابل متوجه مصنوعی بودن رفتار شما خواهد شد و نتیجه ی عکس خواهید گرفت. بدون توقع به دیگران خدمت کنید و مطمئن باشید کائنات به فرمان خداوند لحظات بهتری را برای شما بهارمغان خواهند آورد.

دوستی
دوستی

اینستاگرام مصطفی طاهری

کانال آپارات عصر خلاقیت

لینکداین مصطفی طاهری

فیسبوک مصطفی طاهری

توئیتر مصطفی طاهری

برای خرید کتاب آیین دوست یابی اثر ماندگار دیل کارنگی کلیک کنید

همچنان در عصر خلاقیت بمانید

سمینار رایگان نخبگان کسب و کار

کارگاه ایده یابی و کسب و کار

سمینار رایگان طراحی کسب و کار

سمینار به یاد ماندنی از خوب به عالی

جشن نوروز از دیروز تا به امروز  

مهارت های زندگی چیست؟

برچسب ها
نمایش بیشتر

مصطفی طاهری

من مصطفی طاهری نویسنده بیش از 5 کتاب و مدیر و مشاور مجموعه های مختلف هستم. تلاش میکنم با انتقال دیدگاه، دانش و تجربیات خودم، به شما کمک کنم تا زندگی بهتری داشته و به ظرفیت های واقعی خود آگاه شوید

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + چهارده =

بستن