LifeStylepersonal branding

آداب معاشرت در محیط کار را یکبار برای همیشه یاد بگیرید

رفتارهای سطحی اما بسیار مهم را بیاموزید

آداب معاشرت

یکی از مهمترین اصول رفتار در اجتماع، نوع برقراری ارتباط با اطرافیان است. مخصوصا اگر در یک سازمان هستید، باید آداب معاشرت با همکاران ، رئیس و یا زیردستان را بدانید. محیط کار در واقع جایی است که ما مدت بیشتری را در آن زندگی میکنیم. با رعایت آداب معاشرت صحیح میتوانید پله های ترقی را سریعتر پیموده و یا محبوب تر شوید. از همین رو در تیم تولید محتوای عصر خلاقیت اصول اولیه ی آداب معاشرت در محیط کار را برای شما فراهم کرده ایم. من مصطفی طاهری ، امیدوارم که این مطالب برای شما مفید و منشا اثر باشد. در ادامه با ما همراه باشید.

کی به کی سلام میکند

سلام کردن در محیط کار یکی از رایج ترین اتفاقات است که هر روز با آن درگیر هستیم. همکاران ما، رئیس و یا کارمندان در مواجهه با یکدیگر به سلام و عرض خسته نباشید میپردازند. اما در وصف آداب معاشرت باید بدانید که در تقابل زیردست و مافوق، این زیردست است که باید ابتدا سلام کند. همینطور در دیدار یک خانم و یک آقا ابتدا باید آقا سلام کرده و ادای احترام کند. در هنگامی که شخصی به میهمانی می آید، این میزبان است که باید سلام کرده و خوش آمد بگوید و در دیدار با یک شخص که بزرگتر یا کوچکتر از ما است، شخص کوچکتر سلام و احوالپرسی میکند. فراموش نکنید که حین احوالپرسی کسی، وسط حرف نپرید و حتی احوالپرسی او را با احوالپرسی خودتان قاطی نکنید. این نهایت احترام در آداب معاشرت است.

آداب معاشرت در سلام کردن

کی به کی معرفی میشود

معرفی کردن در محیط کار یکی دیگر از اتفاقات رایج است که هر روز با آن درگیر هستیم و از اصول آداب معاشرت است. همکاران ما، رئیس و یا کارمندان در مواجهه با یکدیگر به معرفی هم میپردازند. مخصوصا برای کسی که تازه وارد است. اما باید بدانید که در تقابل مقامهای مختلف، این مقام پایین تر است که باید به مقام بالاتر معرفی شود. همینطور در دیدار یک خانم و یک آقا ابتدا باید آقا به خانم معرفی شده و ادای احترام کند. در هنگامی که شخصی به میهمانی می آید، این میزبان است که باید میهمان را معرفی کرده و در دیدار با یک شخص که بزرگتر یا کوچکتر از ما است، شخص کوچکتر باید خودش را معرفی میکند. فراموش نکنید که حین معرفی کسی، وسط حرف نپرید و موضوع را عوض نکنید. این نهایت احترام در آداب معاشرت است.

آداب معاشرت در معرفی کردن

کی به کی دست میدهد

دست دادن یکی از اتفاقات کاملا رایج آداب معاشرت در تمام جوامع است که هر روز با آن درگیر هستیم. همکاران ما، رئیس و یا کارمندان در مواجهه با یکدیگر به دست دادن با یکدیگر میپردازند. مخصوصا برای کسی که تازه وارد است. اما باید بدانید که در تقابل مقامهای مختلف، این مقام بالاتر است که باید به مقام پایین تر دست میدهد. مقام پایین تر اجازه‌ی دست دادن ندارد. همینطور در دیدار یک خانم و یک آقا ابتدا باید خانم دستش را دراز کند. اگر آقا هستید، هرگز دست خود را به سمت یک خانم دراز نکنید و تنها زمانی که او دست داد، میتوانید این کار را بکنید. در دیدار با یک شخص که بزرگتر یا کوچکتر از ما است، شخص بزرگتر باید دست بدهد. هنگام دست دادن نباید فشار بیش از حد وارد کرده و یا به صورت شل و ماهی مرده دست بدهید. این نهایت احترام در آداب معاشرت است.

آداب معاشرت در دست دادن

چه زمانی آقایان جلوتر از خانم ها حرکت میکنند

بسیار پیش آمده که در راه رفتن خانمی از آقایی جلوتر حرکت کرده و یا بالعکس. اما بسیار مهم است که بدانید چه زمانی بهتر است آقایان پیش از خانم ها حرکت کنند. این یکی از مهمترین آداب معاشرت در خانواده و اجتماع است. در هنگام بالا رفتن و یا پایین آمدن از پله ها، آقایان باید جلوتر حرکت کنند. همچنین برای ورود به مناطق ناشناخته و جدید نیز همین گونه است. این امر به ۲ دلیل است. نخست ادای احترام و دوم برای پیشگیری از خطرات احتمالی. در هنگام عبور از میان جمعیت نیز باید آقایان پیش از خانم ها باشند تا راه برای ایشان هموار باشد. در صفوف مختلف مخصوصا تئاتر و سینما نیز آقایان پیش میروند تا راه را برای خانم باز کنند. تقریبا در سایر موارد این خانم ها هستند که باید پیش از آقایان باشند. آقایان پشت سر حرکت میکنند تا برای خانم ها یک پشتوانه محسوب شوند. اینها جرئی از آداب معاشرت است

آداب معاشرت در روابط

ما رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از مطالب بیشتری سود ببرید

اینستاگرام مصطفی طاهری
کانال آپارات عصر خلاقیت
لینکداین مصطفی طاهری
فیسبوک مصطفی طاهری
توئیتر مصطفی طاهری

 

از اینکه با مبحث جذاب و به روز « آداب معاشرت در محیط کار را یکبار برای همیشه یاد بگیرید» همراه ما بودید صمیمانه از شما سپاسگذاریم. آیا شما آداب معاشرت را به خوبی میدانید و عالی رفتار میکنید؟ تجربیات خود را با مخاطبان عصر خلاقیت درمیان بگذارید

 

همچنان در عصر خلاقیت بمانید

ثروتمندترین افراد تاریخ کدامند؟ ثروت های افسانه ای که باورتان نمیشود
کتاب آداب جامع معاشرت
وضعیت اقتصادی ایران چقدر بد است؟
کوچینگ چیست؟
ثروتمندترین افراد جهان در کجا زندگی میکنند
جنتلمن واقعی چگونه رفتار میکند
تیپ شخصیتی و شناخت آن

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 17 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن