Business

بهره وری به چه معناست و چه کاربردهایی دارد

بهره وری

بهره وری یا به انگلیسی efficiency از مفاهیم بسیار جذاب علم اقتصاد و مدیریت است که چنین تعریف می‌شود:

«مقدار کالا و یا خدمات تولید شده در مقایسه با هر واحد از انرژی و یا کار هزینه شده بدون کاهش کیفیت. یا به معنای دیگر: اثربخشی به همراه کارایی». به دیگر سخن، بهره‌وری، عبارتست از، بدست آوردن حداکثر سود ممکن، با بهره گیری و استفاده بهینه از نیروی کار، توان، استعداد و مهارت نیروی انسانی، زمین، ماشین، پول، تجهیزات، زمان، مکان و… به منظور ارتقاء رفاه جامعه.

بهره وری به نسبت کار انجام شده به کاری که باید انجام می‌شده اطلاق می‌شود

بهره وری

می‌توان گفت برای نخستین بار لغت « بهره وری » توسط فردی به نام «کوئیزنی» در سال ۱۷۷۶ (میلادی) بکار برده شد. بیش از یک قرن بعد یعنی در سال ۱۸۳۳ (میلادی) فردی به اسم «لیترِ» بهره‌وری را «قدرت و توانایی تولید کردن» تعریف کرد. بایستی توجه داشت که واژه بهره‌وری با گسترش انقلاب صنعتی و جهت افزایش سودمندی حاصل از نیروی کار، سرمایه و مواردی از این دست گسترش یافت

بهره وری

چه کاربردی دارد!

بر خلاف پندار برخی افراد بهره‌وری فقط برای صنایع نیست بلکه بهره وری سطوح مختلفی دارد و همه افراد در همه سطوح نقش دارند یعنی اینکه افراد می‌توانند با تفکر، ابداعات و نوآوری‌های خود عملاً در چند سطح گوناگون موثر واقع گردند، سطوح مختلف بهره وری عبارتند از:
• سطح فرد
• سطح گروه آموزشی
• سطح گروه کاری
• سطح سازمانی
• سطح رشته‌های تجاری، خدماتی، صنعتی و کشاورزی
• سطح بخش‌های اقتصادی
• سطح ملی و کشوری
• سطح جهانی

افزایش بهره وری
در سطوح فردی به دنبال تدابیری برای افزایش بهره وری فردی هستیم؛ و در سطح گروه نیز به دنبال افزایش بهره وری گروه کاری هستیم. بدیهی است که موضوع بهره وری بیشتر در سطوح سازمانی و رشته‌ها مطرح می‌شود و بیشترین ضوابط و شرایط مربوط به بهره وری را می‌توان در آنها مشاهده کرد. چه بسا برخی مشاغل و حتی برخی دستگاهها به دلیل انجام فعالیت‌های موازی و تکراری بودن وظایف سازمانی در یکدیگر ادغام شده و برخی از آنها حذف شده‌اند. بهره وری ملی که مهم ترین عنصر بهـره وری است از ارتباط بین دولت، اقتصاد، جغرافیا، جمعیت وفرهنگ بدست می آید، که عموماً به زبان ریاضیات ترجمه میشود وسپس نقطه بهینه آن بدست می آید.

چه مولفه هایی دارد

بهره وری به عنوان یکی از معیار های سنجش فعالیت ها، با در نظر گرفتن هدف و مقصد مد نظر از دو زاویه مجزا قابل بررسی است. از یک سو، نقش مفید و موثر بودن فعالیت در دستیابی به هدف ترسیمی مورد ارزیابی قرار گرفته و از سوی دیگر بازده فعالیت مطرح می شود . براین اساس می توان بهـره وری را به دو مولفه تجزیه کرد:
اثربخشی : میزانی که فعالیت های برنامه ریزی شده تحقق یافته و نتایج برنامه ریزی شده به دست آمده است
کارآیی : رابطه بین نتیجه بدست آمده و منابع استفاده شده
بنابراین (بهره وری = اثربخشی × کارآیی)

بهبود عملکرد

به عبارت دیگر بهره وری عبارت است از تحقق همزمان اثربخشی و کارایی؛ برای مثال وقتی تنها نیمی از اهداف یک فعالیت (اثربخشی پنجاه درصد) با دوبرابر منابع لازم (کارایی پنجاه درصد) محقق شود، بهره وری بدست آمده بیست و پنج درصد خواهد بود. دکتر جوران در هندبوک خویش درست انجام دادن کار درست را بهره وری قلمداد می کند.

 

امیدواریم این نوشته مورد توجه شما قرار گرفته باشد. در مقالات بعدی در مورد راه های افزایش و دلایل کاهش بهره وری صحبت خواهم کرد. این مقاله توسط مصطفی طاهری مدرس و مشاور بازاریابی و کارآفرینی تهیه و تنظیم شده که هرگونه کپی برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است. از اینکه همراه ما در عصر خلاقیت هستید صمیمانه تشکر میکنیم. در تیم تولید محتوا تلاش میکنیم به جهت جلب رضایت هرچه بیشتر شما نهایت تلاش خود را به کار گیریم تا از منابع معتبر اطلاعات صحیح و واقعی را به دست شما مخاطبان ارزشمند برسانیم

همچنان در عصر خلاقیت بمانید

میلیاردرها چه خصوصیاتی دارند
کارآفرین واقعی کیست؟
زبان بدن یک سخنران دوست داشتنی
۸ خصوصیت یک سخنران برجسته
حداقل ارزش پیشنهادی
خلاقیت خود را پرورش دهید
افزایش بهره وری در سخنرانی
اهمیت شانس در موفقیت
ویژگی سخنران برتر

برچسب ها
نمایش بیشتر

مصطفی طاهری

من مصطفی طاهری نویسنده بیش از 5 کتاب و مدیر و مشاور مجموعه های مختلف هستم. تلاش میکنم با انتقال دیدگاه، دانش و تجربیات خودم، به شما کمک کنم تا زندگی بهتری داشته و به ظرفیت های واقعی خود آگاه شوید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن