BusinessLifeStyleهوش هیجانی

مهارتی به نام مدیریت استرس + ۸ شیوه موثر برای مدیریت استرس

یکی از مهارت‌های زندگی، توانایی مدیریت استرس است. در توضیح این مهارت، ابتدا بهتر است از استرس تعریف جدیدی کنیم. برخلاف تصور عام استرس به معنی اضطراب و دلشوره نیست، بلکه استرس یعنی دوباره سازگار شدن فرد با شرایط و موقعیت جدید. هرجا که تغییری در زندگی روی دهد ما با استرس روبروییم.سازگار شدن با شرایط جدید، هم به جسم و هم به روان فرد فشار می‌آورد. به همین دلیل به استرس فشار هم گفته می‌شود. پاسخ بدن به محرک‌های درونی و بیرونی فشار روانی نامیده می‌شود.محرک‌های بیرونی شامل “تغییر شغل”، نقل مکان به یک شهر جدید، ازدواج، مرگ عزیزان و… است. البته حوادث خوشحال کننده هم به اندازه حوادث غمبار می‌تواند فشارزا باشد. محرک‌های درونی شامل “ناراحتی جسمانی” و یا روانی است.

مدیریت استرس

استرس و شخصیت افراد

 

نوع شخصیت aافرادی هستند که در معرض فشار روانی بیشتری قرار می‌گیرند، فعالانه سعی در کنترل افراطی محیط و اشیا دارند و پرخاشگری و مسئولیت بیشتری را نمایش می‌دهند، به فوریت‌های زمانی حساسیت دارند و سعی می‌کنند بیشترین کار را در کمترین زمان انجام دهند. در مقابل، تیپ شخصیتی B افرادی آسان گیر هستند و برای انجام دادن امور عجله و شتابی ندارند. آن‌ها حساسیت زیادی به زمان ندارند و بیشتر اوقات را برای استراحت و لذت بردن از زندگی اختصاص می‌دهند

مدیریت استرس
مهارت مقابله با استرس

 

انسان در همه شرایط تحت استرس قرار دارد، ولی آنچه تعیین کننده است برخورد و مقابله هر فرد با استرس‌های زندگی است، منظور از مقابله، کوشش‌ها و تلاش‌هایی است که فرد انجام می‌دهد تا استرس را از میان بردارد، برطرف کند، به حداقل رساند و یا تحمل کند. بنابراین گاهی نمی‌توان استرس را از میان برداشت، بلکه در مواردی باید آن را کاهش داد یا تحمل کرد

مدیریت استرس

مقاومت در برابر استرس

با توجه به اینکه استرس، هم جنبه‌های بدنی و هم روانی دارد؛ بنابراین برای مقاومت در برابر استرس و کاهش زیان‌ها، باید هم به مراقبت‌های جسمانی و هم روانی توجه کرد:

۱ – شناسایی اینکه چه وقت و چرا تحت فشار روانی هستید بسیار مهم است. چنانچه هنگامی که تحت فشار هستید به آن آگاهی نداشته باشید و نتوانید علل آن را بیابید نمی‌توانید هیچ کمکی برای حل مشکل به خودتان بکنید.

۲- تاثیر فشار روانی روی شما به طور جدی با نحوه قضاوت و پیش بینی شما از یک واقعه و میزان کنترلی که احساس می‌کنید روی آن شرایط خواهید داشت ارتباط دارد. یادداشت‌های روزانه به شما کمک می‌کند که بتوانید موقعیت‌های تنش زا را شناسایی و برای کنار آمدن با آن برنامه ریزی کنید.

۳- به اندازه کافی بخوابید، ورزش کنید و مراقب تغذیه خود باشید.

۴- نه گفتن به درخواست‌های غیرمنطقی دیگران و نیز داشتن زمان استراحت کافی می‌تواند فشار روانی را به حداقل برساند.

۵- از تنفس شکمی و آرام سازی عضلانی استفاده کنید. راحت بنشینید، چشم‌هایتان را ببندید، تمام عضلات خود را آرام کنید و از طریق بینی نفس بکشید. همزمان با بیرون دادن نفس، درباره کیفیت تنفستان فکر کنید. این عمل را ۱۰ تا ۲۰ دقیقه ادامه دهید.

۶- زمانی را برای تفریح و استراحت در نظر بگیرید.

۷- سعی کنید “دیدگاه مثبتی” به زندگی داشته باشید.

۸- سعی کنید در زندگی خود برنامه ریزی روشن با اهداف مشخص داشته باشید

 

مدیریت احساسات در دنیای پر احساس امروز
دوره هوش هیجانی + ۲۴ ساعت آموزش ویژه + ارائه مدرک بین المللی

برچسب ها
نمایش بیشتر

مصطفی طاهری

من مصطفی طاهری نویسنده بیش از 5 کتاب و مدیر و مشاور مجموعه های مختلف هستم. تلاش میکنم با انتقال دیدگاه، دانش و تجربیات خودم، به شما کمک کنم تا زندگی بهتری داشته و به ظرفیت های واقعی خود آگاه شوید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن