creativityLifeStyleقدرت ذهن

ذهن خود را چگونه برای موفقیت برنامه ریزی کنیم؟

عملکرد ذهن

قبل از اینکه بخواهیم ذهنمان را برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی کنیم، ابتدا باید نکته بسیار مهمی را راجع به ذهنمان بدانیم، در آن صورت است که می توانیم آن را برنامه ریزی کنیم. واقعیت این است که مغز و دستگاه عصبی ما نمی تواند بین تخیل و واقعیت تفاوتی قائل شود و نسبت به هر دوی آنها واکنش یکسانی نشان می دهد.

یک قانونی وجود دارد به نام قانون تمرکز و این قانون می گوید روی هر چیزی که تمرکز کنید آن چیز قوی تر می شود حالا آن چیز می خواهد خوب باشد یا بد، به نفع شما باشد یا به ضرر شما، مثلا اگر دائم به چیزهای منفی فکر کنید و شرایط مشکل دار را در ذهن خود تجسم کنید، حتی اگر به آن موضوع علاقه مند هم نباشید بنا به قانون تمرکز آن فکر های منفی قوی تر شده و سرانجام در واقعیت تجلی پیدا می کنند.

چرا به حس برنده شدن نیاز داریم؟

ما با توجه آگاهانه به مکانیزم ذهن، نمی توانیم بفهمیم که ذهن ما دارد ما را به سمت موفقیت پیش می برد یا به سمت شکست هدایتمان می کند، یعنی برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی شده ایم یا برای شکست بیشتر، پس چه کار باید بکنیم؟

اینجاست که نقش احساسات پررنگ می شود، یعنی ما از احساسی که داریم می توانیم بفهمیم که داریم به سمت پیروزی و موفقیت پیش می رویم یا به سمت شکست، به این صورت که اگر ما احساس خوبی داریم، احساس خوش موفقیت و برنده شدن داریم و حالمان خوب است یعنی در جهت خواسته ها در حرکتیم و برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی شده ایم ولی اگر احساس ترس، نگرانی و تشویش داریم یعنی برای شکست برنامه ریزی شده ایم و به سمت آن حرکت می کنیم.

ذهن

چگونه حس برنده شدن را در خود ایجاد کنیم؟

در ریاضی دو به علاوه سه می شود پنج و از طرفی سه به علاوه دو هم می شود پنج یعنی فرقی نمی کند که کدام اول باشد، در اینجا هم همینطور است، یعنی وقتی ما در حال پیشرفت هستیم و ذهنمان برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی شده است، احساس برنده شدن داریم و حالا عکس آن هم صادق است اگر ما احساس برنده شدن داشته باشیم یعنی برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی شده ایم و داریم به سمت موفقیت پیش می رویم.

ما از این تکنیک می توانیم ذهنمان را برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی کنیم، مثلا:
یک نفر را در نظر بگیرید که فوبیای سوار شدن به هواپیما را دارد یعنی از اینکه سوار هواپیما شود به شدت می ترسد و در واقعیت هیچ وقت چنین کاری را انجام نخواهد داد، حتی اگر تصمیم بگیرد این ترسش را از بین ببرد و اگر به خواهد به فرودگاه برود و سوار هواپیما شود، این کار برای او بسیار بسیار سخت خواهد بود و حتی غیرممکن زیرا ذهن او اجازه چنین کاری را نخواهد داد و بشدت مقاومت خواهد کرد اما همین فرد می تواند در خیال خود تصور کند می تواند سوار هواپیما شود و اگر هم اتفاقی بیفتد در عالم خیال است نه واقعیت و مشکلی برای او پیش نخواهد آمد.ذهن

نکته پایانی نحوه برنامه ریزی ذهن برای موفقیت بیشتر

همانطور که در بالا اشاره کردم ذهن ناخودآگاه ما نمی تواند بین خیال و واقعیت تفاوتی قائل شود و از طرفی ما هم که نمی توانیم وارد ذهن ناخودآگاهمان شویم و ببینیم دارد چه کاری انجام می دهد ولی از طریق احساسمان می توانیم بفهمیم برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی شده است یا برای شکست و حالا اگر بتوانیم آگاهانه احساس موفقیت کنیم، احساس برنده بودن، احساس شادی و لذت و هر احساسی که وقتی اگر در واقعیت موفق شویم آن را
احساس خواهیم کرد و اگر آن احساسات را تقویت کنیم، اینطوری ذهن خود را به صورت غیر مستقیم برای موفقیت بیشتر برنامه ریزی کرده ایم.

باغبان شب + جاناتان آکسیر + رمان نوجوان + ادبیات انگلیس
برایم شمع روشن کن + مریم محمدخانی + مشکلات نوجوانان
قصر سنگی + شنون هیل + رمان نوجوان + انتشارات افق
از سایر محصولات آموزشی در زمینه های مختلف در عصر خلاقیت دیدن فرمایید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پریا ترابی

من پریا ترابی هستم. از سال 98 به عنوان مدیر ارتباطات عصر خلاقیت کار خودم را آغاز کرده و اکنون مدیر برنامه های آقای مصطفی طاهری هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + سیزده =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن