LifeStyle

تصمیم گیری بهتر و درست تر در جایگاه درست تر چگونه باید باشد

نکاتی که تصمیم‌گیری درست و موفق را به ما یاد می‌دهد

هر فردی برای دستیابی به وفقیتنیاز است تصمیمات درستی اتخاذ کند. پس مهارت تصمیم‌گیری از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مهارت‌های بشر تلقی می‌شود که ارتباط نزدیکی با مهارت حل مسئله دارد. در ادامه با یوکن همراه باشید تا نکات مهمی را درباره مهارت تصمیم گیری بیان کنیم.

گاهی ممکن است تصمیم اشتباهی داشته باشیم و به سختی بتوانیم به مسیر اولی که بودیم بازگردیم. حتی اگر هم بتوانیم، باید هزینه، انرژی وقت خود را از دست بدهیم.

تصمیم گیری

چه کسی کمک می کند تا تصمیمات بهتر و مطمئن تری داشته باشیم؟

باید ببینید از کسی می توان برای تصمیم گیری کمک گرفت یا حتی این پروسه را به او محول کرد؟ در این صورت است که احساس سبکی بیشتری خواهید داشت و به آرامش می رسید. باید تصمیم گیری را روی دوش کسی بگذارید که صلاحیت و قدرت حل مسئله داشته باشد. در غیر این صورت تصمیم درستی نخواهید داشت و حتی ممکن است مسائل جدید بوجود آمده به مشکلات تان نیز بیفزاید.

ابتدا صورت مسئله را برای خود شفاف و واضح تجسم کنید

در طرح صورت مسئله باید دقت زیادی به کار گیرید تا دستتان برای تصمیم گیری درست تر باز باشد. در طرح مسئله نباید به دنبال توضیحات تکراری و کلی گویی باشید. وقتی دقیقا بدانید به دنبال چه چیزی هستید، درک بهتری از صورت مسئله خواهید داشت؛ حتماً شنیده‌اید که می گویند: “سؤال خوب، نیمی از جواب است.”

برای یافتن پاسخ مسئله ابایی نداشته و خوب فکر کنید

باید در این مرحله اعتماد به نفس بالایی داشته باشید، زیرا در غیر این صورت تنها مشکلاتتان اضافه تر خواهد شد. نباید از خود انتظار بیشتری برای نشان دادن عکس‌العمل داشته باشد. از طرفی از تمام توانایی‌های خود استفاده کنید.

نباید برای پیدا کردن پاسخ مسئله، خیلی بی حوصله و عجول باشید. زمانی که روی حل مسئله تمرکز می‌کنید، نیمکره چپ مغزتان شروع به فعالیت می کند. در این زمان نیمکره چپ، داده‌های ورودی را پردازش و دسته بندی می کند و در نهایت نیمکره راست مغز، از داده‌های خام نتیجه گیری می کند. پس وقتی در حل مسئله و پیدا کردن پاسخ مسئله، عملکرد موفقیت‌آمیزی ندارید خیلی خودتان را ناراحت نکنید. در این زمان باید روی کارهای دیگر تمرکز کنید، مثلاً به جای تمرکز روی حل مسئله کمی قدم بزنید، دوچرخه سواری کنید یا به حمام بروید.

در یافتن حل مسئله خیلی زود قضاوت نکنید

در فرآیند حل مسئله، ابتدا انتقادگر درونی خود را ساکت کنید تا بتوانید خیلی زود پاسخ‌های زیادی برای مسئله بیابید. پس نگران نباشید که راه حل هایتان درست یا غلط است. نباید تصور کنید که همه می توانند این مسئله را حل کنند و تنها شما درمانده هستید؛ لازم است به خود یادآوری کنید که هر چه برای هدف خود بیشتر تلاش کنید به خواسته تان نزدیک تر خواهید شد. بعد از آن می توانید هر آنچه را که به دست آوردید را غربال کنید؛ اما اگر همان ابتدا این غربالگری را انجام داده بودید، دستاورد کمتری برایتان داشت.

برای حل مسئله به دنبال جواب های بیشتری باشید

نباید به دنبال جواب های ساده باشید، یادتان باشد همیشه اولین جواب بهترین نیست. مغز انسان به دنبال حفظ وضعیت موجود است و در طول روز ورودی‌های زیادی را دریافت می کند اما نمی تواند تمام آن‌ها را پردازش کند. پس با یک بررسی ساده و بدون وقت گذاشتن، خیلی از پاسخ های غیرضروری را کنار می گذارد. برای دست یابی به پاسخ های بیشتر، باید به اعماق مغز وارد شویم، چرا که بیشتر جواب‌های عالی و خلاق از دید ما دور هستند؛ پس نیاز است بر تنبلی غلبه کنیم.

برای رسیدن به نتایج بهتر، شروع به نوشتن کنید

نوشتن سبب می‌شود تمام قدرت ذهنی تان به کار گرفته شود و تصویری واضح و روشن از ذهنیات خود خواهید داشت؛ اما بعد از خروج ذهنیات، کمی به خود استراحت دهید تا انرژی از دست رفته‌تان بازگردد. اگر بخواهید در همان حین تصمیمی بگیرید، ممکن است خیلی از مسائل را نادیده بگیرید و به هدف خود نرسید.

بعد از استراحت و تقویت قوای خود، تمام یافته های ذهنی‌تان را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. برای این منظور می‌توانید از تحلیل SWOT استفاده کنید. این تحلیل به شما کمک می کند تا ترسیمی از نقاط قوت و ضعف، خطرات و فرصت های پیش روی خود داشته باشید.

ابتدا ارزش های زندگی را بشناسید و بعد تصمیم گیری کنید

برای دست یابی به موفقیت و اجرای اهداف خود باید نگاهی به ارزش های خود داشته باشید و ببینید چه چیزی برایتان اهمیت و اولویت بیشتری دارد. پس مهم است که اولویت‌ها را خودتان انتخاب کنید؛ زیرا اگر اطرافیان برایتان انتخاب کنند، آن‌ها باید مسئولیت تصمیم‌گیری‌ها را به عهده بگیرند. پس وقتی اراده‌ای از خود نشان ندهید و تابع دیگران باشید، در هنگام مواجه با مشکلات نیز ناچارید به همان ها رجوع کنید. باید به فردی که می خواهد کمک تان کند بگویید براساس ارزش های در نظر گرفته شده به دنبال حل مسئله باشد، نه به دلخواه و نظر خود!

باید منابع خود را شناسایی کنید

برای حل مسئله باید از منابع خود یا دیگران استفاده کنید، این منابع با توجه به ارزش ها و اولویت ها تعیین می شود و می تواند زمان، انرژی، پول، احساس، آبرو و … باشد.

در این راستا باید از خودتان سؤال کنید آیا من به قدری زمان دارم که بتوانم مسئله را به تنهایی حل کنم؟ آیا امکان این را دارم که برای صرفه جویی در زمان، هزینه بیشتری بپردازم؟

از تصمیم گیری نترسید

شاید گاهی از تصمیم گیری بترسید، اما اگر می خواهید از شرایط موجود فاصله بگیرید و به وضعیت مطلوب خود برسید، باید قادر باشید با خطرات مواجهه با تغییرات پیش‌بینی‌نشده مقابله کنید؛ البته این کار نیازمند شجاعت زیادی است. جکسون براون در این باره می گوید: “افراد برنده کارهایی را انجام می دهند که بازنده ها به خوبی می شناسند و فرصت آن را هم ندارند، اما رغبتی برای انجامش ندارند.” پس گاهی ترس روی تصمیمات ما سایه می اندازد.

ترس از تصمیم گیری سبب اهمال کاری و بی میلی می شود که نتیجه ی آن مسئولیت گریزی و پرخاشگری است. زمانی که دیگران را مقصر کارهای خود بدانید و به دنبال بهانه تراشی باشید، تلاشی برای حل مسائل خود نخواهید داشت و منتظرید تا دیگران مسئله را حل کنند. پس قطعاً در ارتباط با دیگران با مشکل روبه‌رو خواهید شد.

مسئله را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید

برای غلبه بر ترس از تصمیم گیری، مسئله را به گام‌های کوچکتر تقسیم کنید. پس دیگر از بزرگی مسئله هیچ ترسی ندارید و می توانید گام به گام، برای حل مسائل خرد شده تلاش کنید. حتی می توانید اجرای هر قسمت را به فرد دیگری واگذار کنید و از کمک آن‌ها بهره ببرید؛ باید از کسی کمک بخواهید که می تواند هر قسمت را سریع و عالی انجام دهد.

چه کسانی دور و برتان هستند؟

چیزی که در تصمیم گیری به شما کمک می کند، مهارت شبکه سازی ارتباطی است. آیا توانسته‌اید افرادی توانمند و کارآمد را دور خود گرد آورید؟ چه ارزشی در نظر این افراد دارید؟ آیا تاکنون تمام وقت و انرژی خود را هدر داده اید؟ آیا افراد متخصص و محترم تمایلی به ارتباط با شما ندارند؟

اگر چنین باشد، باز هم می توانید زندگی را بر وفق مرادتان تغییر دهید. نباید اجازه دهید یاس و ناتوانی بر شما چیره شود. پس برای دست یابی به این هدف، به دنبال تقویت و توسعه توانمندی‌های خود باشید تا بتوانید آن‌ها را پرورش دهید.

درخواست کردن را یاد بگیرید

گاهی در زندگی نیاز به کمک دارید، اما همیشه کمک دیگران را با حسن نیت دریافت نخواهید کرد؛ پس هیچ وقت از مواجهه با پاسخ منفی دیگران نهراسید. همیشه پاسخ منفی به معنای آن نیست که شما لایق کمک نیستید، بلکه باید از فرد دیگری کمک بخواهید یا به گونه ی دیگری رفتار کنید.

در این شرایط هیچ گاه با طرف مقابل بحث نکنید زیرا شما در حال درخواست هستید و نباید توقع استجابت داشته باشید. درخواست باید بررسی شود و بعد از قبول یا رد می شود. باید به طرف مقابل اطمینان دهید که محبت او را در فرصت مناسب جبران می کنید؛ اما اگر باز هم راضی به کمک نشد، نا امید نشوید. حتی بهتر است از او بخواهید تا راهکار دیگری برای حل مسئله به شما ارائه دهد. شاید او چیزی بگوید و مشکل تان را حل کند؛ راه حلی که شما به دلیل استرس بالا آن را فراموش کرده‌اید.

همیشه سکوت نشانه ی رضایت نیست

شاید در مقابل درخواست کمک شما سکوت شود، پس نباید موافقت مبهم دیگران را پشت گوش بیاندازیم زیرا می تواند به قدر کافی خطرناک باشد. اگر می خواهید از فردی مهر طلب درخواست کمک کنید، باید کمی محتاطانه گام بردارید؛ زیرا ممکن است از دست هم دلخور شوید. وقتی شما بیشتر التماس می کنید، او بیشتر خود را در تنگنا قرار می دهد. شاید نتواند خیلی قاطع درخواست کمک شما را رد کند اما حتماً از شما کینه می گیرد؛ حتی همان لحظه ممکن است در حالی که لبخند بر لب دارد، به شما لعنت بفرستد.

رودربایستی نکنید

نباید اجازه دهید رودربایستی سبب بروز اتفاقات ناخوشایند شود. در این شرایط باید از فردی مهر طلب، این‌گونه درخواست کنید: ابتدا مسئله را خیلی واضح و سریع به او بگویید. دقیقا بگویید چرا از او کمک می خواهید و یادآوری کنید چه توانمندی‌هایی دارد. باید صریح به او بگویید چه توانایی هایی داشته که شما را ترغیب کرده برای کمک به سمت او بیایید.

بعد از توضیحات، به او زمانی دهید تا بتواند به درخواستتان فکر کند. او را مطمئن کنید که حتی اگر جوابش منفی هم باشد، واکنش تند و غضبناکی از خود نشان نخواهید داد. به او اطمینان دهید هر طور شده می‌توانید مسئله تان را حل کنید؛ اما از او بخواهید تا زمان مقرر به شما جواب دهد تا وقت تان از دست نرود و بتوانید به دنبال راه چاره‌ی دیگری باشید.

به دنبال توانایی‌های بیشتر باشید

می توانید با کسب مهارت، به توانایی‌های خود بیافزایید، در این صورت است که از وابستگی تان به دیگران کاسته می شود؛ پس با کوچکترین مسئله مجبور نخواهید بود دست کمک به سوی هر فردی دراز کنید. با مهارت‌آموزی می توانید توانمندی‌های خود را نشان داده و احساس مفید بودن داشته باشید.

از فردی زبده مشاوره بگیرید که نشانه خردمندی‌تان است

اگر برای پیدا کردن راه حل درست از فردی متخصص کمک بگیرید، آرامش زیادی به دست خواهید آورد. او به خوبی می تواند در راه دست یابی به راه حل، کمک شما باشد.

اما چطور بدانیم از چه کسی مشورت و کمک بخواهیم؟ گاهی مطرح کردن مشکل با برخی‌ها، خود مسئله ساز می شود. شاید بهتر باشد این فرد از فامیل و آشناها نباشد تا دیگر مجبور نباشید در مهمانی‌ها به او جواب دهید که ماجرا چطور پیش رفت یا حتی نگرانی نداشته باشید که قضیه شما را با دیگران مطرح کند.

مهارت تصمیم گیری را یاد بگیرید

باید ابتدا تصمیمات ساده و کوچک داشته باشید تا در نهایت بتوانید این مهارت را تقویت کنید، یادتان باشد برای دست یابی به سطح مطلوبی از این توانایی، باید به طور مستمر تلاش کنید؛ زیرا هیچ فردی به یک باره استاد تصمیمات بزرگ نمی‌شود.

برای مقابله با ترس ناشی از تصمیم گیری باید نیمکره راست و چپ مغزتان را رشد دهید تا کیفیت تفکر انتقادی و خلاق را بهبود بخشید. در این صورت است که از اهمال کاری و مسئولیت گریزی دور خواهید شد و می‌توانید به اهداف خود جامه عمل بپوشانید.

شب خندق + حمیدرضا شاه‌آبادی + رمان نوجوان + وحشت
۲۰ قانون تفکر+ نویسنده ای برنارد جردن (موفقیت و مدیریت)
گرم شدن زمین + مارک ماسیلن + محیط زیست + انتشارات افق
از سایر محصولات آموزشی در زمینه های مختلف در عصر خلاقیت دیدن فرمایید.

نمایش بیشتر

پریا ترابی

من پریا ترابی هستم. از سال 98 به عنوان مدیر ارتباطات عصر خلاقیت کار خودم را آغاز کرده و اکنون مدیر برنامه های آقای مصطفی طاهری هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن