ریچارد برانسون کارآفرین و سرمایه گذار موفق بریتانیایی

ریچارد برانسون

ریچارد برانسون کارآفرین و سرمایه گذار موفق بریتانیایی

 

سر ریچارد چارلز نیکولاس برانسون کارآفرین موفق بریتانیایی است که بنیان گذار گروه شرکت های ویرجین نیز می باشد. اولین سرمایه گذاری او در سن ۱۶ سالگی، در مجله ای به نام دانش آموز بود. موفقیت اصلی برانسون بیشتر به خاطر تاسیس و مدیریت گروه ویرجین می باشد. این شرکت در حال حاضر بالغ بر ۴۰۰ زیرمجموعه در سراسر دنیا در اختیار دارد و نام او در سال ۲۰۱۲ در مجله ی فوربز، به عنوان چهارمین فرد ثروتمند انگلیس اعلام شده است.

 کودکی و نوجوانی ریچارد برانسون

او در هجدهم ژوئیه ۱۹۵۰ در شهر بلک هیث لندن، به عنوان اولین فرزند خانواده به دنیا آمد.
پدرش ادوارد جیمز برانسون به شغل دادیاری مشغول بود و مادرش ایو هانتلی برانسون مهماندار هواپیما و هنرمند باله بود.
پدربزرگش سر جورج آرتور هاروین برانسون نیز قاضی دادگاه عالی پادشاهی انگلستان بود.

ریچارد برانسون در مدرسه ی ابتدایی اسکایتکلیف و پس از آن در مدرسه کلیف ویو هاوس درس می خواند. و پس از آن به مدرسه غیر انتفاعی استو در باکینگ همشایر رفت تا سن ۱۶ سالگی در آنجا مشغول به تحصیل علم بود. ولی از آن جایی که به اختلال خوانش پریشی یا دیسلکسی دچار بود، که موجب اختلال در روان خوانی و درک مطلب در فرد می شود؛ به همین خاطر در دوران تحصیل خود مشکلات متعددی داشت. به گونه ای که در اواخر دوره تحصیلی اش، مدیر مدرسه به او گفت با وجود این اختلال در آینده یا تبدیل به یک مجرم زندانی یا یک میلیونر خواهد شد.

خوشبختانه والدینش اختلال او را به خوبی درک کرده و همواره از او حمایت می کردند. لازم به ذکر است که مادر ریچارد، خودش یک کارآفرین بود و کسب و کارهای کوچکی در زمینه ی ساخت جعبه های چوبی برای سطل های کاغذ باطله و دستمال کاغذی داشت.

ریچارد برانسون

شروع کسب و کار:

ریچارد برانسون در سن ۱۶ سالگی تصمیم گرفت درس و مدرسه را رها کند و به همراه یکی از دوستانش مجله ای به نام «دانش آموز» را راه اندازی نماید. مجله ی او توانست فروش نسبتا خوبی در مدارس داشته باشد. پس از گذشت مدت زمانی مجله ی او به میزانی از شهرت رسید که توانست با افراد معروف و سرشناس دهه ۱۹۶۰ مصاحبه کند. افرادی مانند رونالد دیوید لینگ و میج جگر!

برانسون در همان سال های اولیه ورود به کسب و کار، اندکی وارد حوزه ی موسیقی شده بود و توانست آلبوم ها و آهنگ های فراوانی را در مجله ی خود معرفی نماید. همین ورود کم و بیش او به بازار موسیقی در مجله ی دانش آموز، باعث شد که ریچارد بیشتر به این صنعت علاقه پیدا کند و پس از مدتی با نام ویرجین شروع به فروختن قطعه ها و آلبوم های موسیقی کرد و از همان اوایل کار رونق خوبی داشت و توانست فروش مناسبی به دست آورد.

تاسیس شرکت ویرجین ریکوردز

ریچارد برانسون در سال ۱۹۷۲ به همراه نیک پاول یک شرکت ضبط موسیقی راه اندازی کرد. نکته ی جالب توجه در مورد انتخاب اسم ویرجین برای این شرکت، عدم آشنایی اغلب کارمندان آن با صنعت موسیقی بود. نخستین ملکی که به عنوان دارایی ویرجین رکوردز خریداری کردند، یک زمین در بخش های شمالی آکسفورد بود که استودیوی ضبط موسیقی را در آن جا دایر کردند. نخستین مشتری آن ها «مایک اولدفیلد» بود که به کمک ویرجین رکوردز آلبوم Tubular Bells را ضبط نمود و توانست در زمان خود یکی از پرفروش ترین آلبوم ها شود. پس از این موفقیت، افراد زیادی مانند پیتر گابریل، رولینگ استونز، پائولا عبدل و استیو وینوود با ویرجین رکوردز قرارداد بستند و خیلی زود شرکت ریچارد برانسون توانست به یکی از بزرگ ترین برند مستقل ضبط موسیقی در دنیا تبدیل شود.

ریچارد برانسون

 

تاسیس شرکت ویرجین آتلانتیک ایروِیز

سر ریچارد برانسون شرکت هواپیمایی ویرجین آتلانتیک ایرویز را در سال ۱۹۸۴ راه اندازی کرد.
ولی در اوایل دهه ی ۱۹۹۰ مشکلات متعددی بین او و بریتیش ایرویز به وجود آمد.
ابتدا بریتیش ایرویز تعدادی شکایت از شرکت هواپیمایی برانسون مطرح کرد و او هم این شرکت دولتی را به جرایمی چون هک سیستم های کامپیوتری، افشای اسرار این شرکت به رسانه ها و تلاش ناعادلانه برای جذب مسافر متهم کرد.  پس از اثبات ادعاهای خود در دادگاه، بریتیش ایرویز متهم شناخته شد و مجبور شد ۳ میلیون پوند جریمه ی قانونی بپردازد و علاوه بر آن به خود برانسون مبلغ ۵۰۰ هزار پوند و به شرکت ویرجین آتلانتیک هم ۱۱۰ هزار پوند پرداخت نماید.
ریچارد برانسون هم مبالغ دریافتی را بین تمام کارمندان شرکت تقسیم کرد.

ریچارد برانسون

فروش شرکت ویرجین رکورد

ریچارد برانسون در سال ۱۹۹۲ برای حفظ شرکت ویرجین آتلانتیک ایرویز، تصمیم گرفت شرکت ویرجین رکودرز را به شرکت EMI با مبلغ ۵۰۰ میلیون پوند بفروشد، اگرچه قلبا از این اتفاق بسیار ناراحت بود و حتی پس از فروش آن به گریه افتاد ولی از آن جایی که علاقه ی زیادی به صنعت موسیقی داشت در سال ۱۹۹۶ مجدد با تاسیس برند V2 Records دوباره وارد بازار موسیقی شد، اما فقط ۵ درصد از شرکت جدید را تحت مالکیت دارد.

شرکت ویرجین تلاش های فراوانی کرد تا صنعت هوایی خود را در کشورهای مختلف گسترش دهد، به همین منظور در سال ۱۹۹۶ شرکت هوایی بلژیکی Euro Belgian Airlines را خریداری نمود و نام آن را به ویرجین اکسپرس تغییر داد. وی در سال ۲۰۰۶ این خطوط هوایی را با برکسل ایرلاینز ادغام کرد. و از آن جایی که آمریکا و نیجریه هدف های بعدی شرکت هوایی ویرجین بودند، موفق شد شرکت های ویرجین آمریکا و ویرجین نیجریه را هم در این کشورها راه اندازی کند.

تاسیس شرکت ویرجین گالکتیک با هدف سفر به فضا 

ریچارد برانسون در سال ۲۰۰۴ اعلام کرد که می خواهد شرکتی را با هدف توسعه گردشگری فضایی راه اندازی کند.
سپس تصمیم گرفتند شرکت ویرجین گالکتیک را تاسیس کنند که این شرکت از تکنولوژی شرکت اسپیس شیپ وان بهره مند میشد.
این شرکت با همکاری پل آلن و برت روتان مهندس افسانه ای هوافضای آمریکایی توسعه پیدا کرد.

ریچارد برانسون

 

مطالب مرتبط :

قانون ۱۵ دقیقه چیست ؟ و نحوه به کابردن آن
توصیه هایی برای کسانی که به شغل خود اعتیاد دارند
مارک کوبان کیست و رمز موفقیت او در کسب و کار چه بوده است
رنگ ها برای زندگی بهتر نوشته مری لامبرت (موفقیت و مدیریت)
هوش چیست و هوش چندگانه گاردنر و دیگر ازمونهای هوش
حاملگی زیباست نوشته شانتی گوش انتشارات نسل نو اندیش (زناشویی)
یادداشت هایی از آسمان نوشته مایک دولی (خوب زیستن)
کبک ها بهتر از ما زندگی می کنند + نویسنده دکتر پیمان آزاد (روانشناسی )
مثبت اندیشی چیست و چطور می توانیم مثبت اندیش باشیم
درد عشق +نویسنده کتاب لودرو رینزلر (روانشناسی کاربردی))
قله ها و دره ها + نویسنده کتاب اسپنسر جانسون(موفقیت و مدیریت)
کتاب پرسش ها + نویسنده مایکل کروگروس – رومن شاپلر (خوب زیستن)
رازهای یک روانشناس + نویسنده فرشاد نجفی‌پور (خوب زیستن)
نقد و بررسی کتاب بی شعوری از خاویر کرمنت (عصر خلاقیت)

از سایر محصولات آموزشی در زمینه های مختلف در عصر خلاقیت ديدن نماييد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 11 =

× احتیاج به کمک دارید؟ در واتساپ مطرح کنید