جملات اعتماد به نفس دهنده برای افزایش اعتماد به نفس

جملات اعتماد به نفس دهنده

جملات اعتماد به نفس دهنده

جملات اعتماد به نفس دهنده جملاتی هستند که جایگزین باورهای منفی ذهن شما می‌شوند و آن ها را به سمت مثبت شدن هدایت می‌کنند. شما می‌توانید از این جملات برای رشد و ارتقاء اعتماد به نفس خود استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنم حتماً تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا جملات اعتماد به نفس دهنده زیادی را با یکدیگر بررسی کنیم…

جملات تاکیدی برای افزایش اعتماد به نفس

ذهن شما بر اساس باورهای شما برنامه ریزی می شود و این باورها نتیجه محیطی هستند که شما در آن رشد کرده اید. افکاری که در ذهن شما شکل می‌گیرند و همگی برگرفته از افکار کسانی هستند که شما بیشترین زمان خود را با آنها می گذرانید. افراد از ابتدای تولد در محیط خانواده رشد پیدا می کنند، بنابراین همینن محیط اولین محلی است که باور یک فرد را شکل می‌دهد و بسیاری از مسائل را به صورت یک باور ذهنی برای او می سازد.

اعتماد به نفس نیز یکی از همان مسائلی است که باید به آن توجه داشته باشیم. زیرا مانند بسیاری از موضوعات دیگر به مرور زمان و در نتیجه شرایط محیطی در وجود هر فرد شکل می گیرد. در واقع اعتماد به نفس یعنی میزان مهارت و توانایی شما درباره یک موضوع به علاوه تصوری که شما از خودتان دارید. بخش اول این تعریف که کاملاً واضح است. شما می توانید با تمرین و تکرار مهارت های خود را افزایش دهید. قسمت دوم که شامل باور های شما و تصورات شما درباره خودتان است نیاز به بازبینی و تمرکز دارد.

جملات اعتماد به نفس دهتده
جملات اعتماد به نفس دهتده

جملات اعتماد به نفس دهنده

یکی از بهترین روش ها

یکی از بهترین روش هایی که می‌توانید از آن برای افزایش اعتماد به نفس خود استفاده نمایید، به کار بردن جملات تاکیدی می باشد. جملات تاکیدی به علت قدرت کلمات  آن ها موجب می شوند که باورهای مثبت به مرور زمان در ذهن شما شکل بگیرند و تبدیل به بخشی از زندگی روزمره شما شوند.

قطعاً بعد از گذشت مدت زمانی نتیجه آن را به صورت کاملاً واضح در زندگی خود مشاهده خواهید کرد. زمانی که شما یک جمله مثبت را برای خود تکرار می کنید، ذهن شما شروع به پردازش آن می کند و سعی می کند که برنامه‌ریزی خود را بر اساس همین جمله انجام دهد و نهایتاً شما شاهد موفقیت خود خواهید بود.

جملات تاکیدی در اصل عبارات مثبتی هستند که قرار است جایگزین تفکرات منفی ذهن شما شوند.اما برای استفاده از این جملات تاکیدی باید به چند نکته واقف باشید که در ادامه آنها را با هم مرور می کنیم. اولین مطلب، نحوه ساخت جمله تاکیدی است.

جملات اعتماد به نفس دهتده
جملات اعتماد به نفس دهتده

جملات اعتماد به نفس دهنده

نحوه ساخت جملات تاکیدی

1. انتخاب حوزه مورد نظر

اولین مطلبی که در ساخت جملات تاکیدی باید به آن توجه کنید، این است که باید مشخص کنید تمایل دارید که در چه حوزه هایی اتفاقات بهتری برای شما بیفتد و دوست دارید در چه حوزه هایی تفکر منفی خود را افزایش دهید. با خود فکر کنید و دقیقاً مشخص نمایید که تغییر در کدام بخش های زندگی شما می تواند موجب شود که بهترین حال را داشته باشید. سپس با توجه به این نکته همان حوزه ها را برای ساخت جملات تاکیدی مد نظر قرار دهید.

 

2. واقعیت ها را مد نظر قرار دهید

در هنگام ساخت جملات تاکیدی باید واقعیت ها را مد نظر قرار دهید. باید توجه داشته باشید که جمله های تاکیدی ذکر های جادویی نیستند که تمام خواسته های شما را برآورده کنند. بلکه باید در کنار آنها تلاش و پشتکار خود را نیز به کار ببندید تا بتوانید به نتیجه مدنظر دست پیدا کنید. در اصل کاری که جمله تاکیدی انجام می دهد این است که ذهن شما را در جهت مثبت پیش می برد و هنگامی که این مثبت اندیشی با تلاش خود شما همراه شود بدون شک در مدت زمان کوتاهی بهترین نتایج را برای شما به همراه خواهد داشت. پس در هنگام ساخت جملات تاکیدی واقع بین باشید و توقعات بیهوده و رویایی را در آنها جای ندهید.

جملات اعتماد به نفس دهتده
جملات اعتماد به نفس دهتده

جملات اعتماد به نفس دهنده

3. افکار منفی را مثبت کنید

آخرین مرحله ای که در ساخت جملات تاکیدی باید آن را اجرا کنید، این است که افکار منفی خود را بنویسید. هر آن چیزی که ذهن شما را درگیر می‌کند و موجب می‌شود که آرامش شما را به هم بریزد و دچار استرس شوید را بنویسید. سپس این نوشته ها را به حالت مثبت خود تبدیل کنید. به این ترتیب افکار منفی خود را با افکار مثبت جایگزین خواهید کرد. این روش یکی از بهترین روش ها برای ساخت جملات تاکیدی مناسب می باشد.

احتمالاً در این مرحله جمله تاکیدی ما ساخته شده است. در ادامه چندین ویژگی موجود است که باید آنها را در جمله تاکیدی خود لحاظ کنیم. در صورت دارا بودن این ویژگی ها، جملات تاکیدی شما بدون شک بیشتر و بهتر پاسخگو خواهند بود.

 

ویژگی های جملات تاکیدی

1. منحصر به فرد باشد

جمله تاکیدی شما باید منحصر به فرد باشد. یعنی مخصوص به خود شما باشد. علت این امر این است که شاید جملات تاکیدی که سایرین استفاده می کنند در شما احساس راحتی و نشاط ایجاد نکنند. به همین علت است که تاکید می‌کنیم جملات تاکیدی شما باید همان چیزی باشد که خود شما بیشترین احساس راحتی را با آن دارید. بنابراین این جملات را مخصوص به خودتان بسازید، با هر لحنی که احساس می کنید به شما حس بهتری می‌دهد.

2. مثبت و شفاف بیان شود

جملات تاکیدی شما باید کاملاً مثبت باشد و کلمات منفی در آن استفاده نشود و از سوی دیگر باید شفاف و واضح باشد. یعنی دقیقاً مشخص باشد که این جمله تاکیدی قرار است در چه حوزه‌ای به کار رود و چه نتیجه ای را برای شما همراه بیاورد. در غیر این صورت نمی توانید نتیجه چندانی را از آن انتظار داشته باشید. به عنوان مثال هرگز نباید بگویید من نمی‌خواهم بیمار شوم، بلکه باید این جمله را به صورت کاملاً واضح بیان کنید. به این شکل که من می خواهم هم در سلامتی کامل باشم. به این ترتیب علاوه بر اینکه از هیچ کلمه منفی در روند جمله تاکیدی خود استفاده نکرده اید، خواسته خود را نیز به صورت کاملا واضح و شفاف بیان نموده اید.

 

۳. تعداد آنها محدود و تکرار آنها بالا باشد

دقت داشته باشید که نباید به عنوان مثال برای ۲۰ موضوع مختلف جملات تاکیدی انتخاب کنیم. بلکه باید حداکثر چهار یا پنج حوزه مختلف را انتخاب کنید و برای آنها جملات تاکیدی بسازید. در غیر اینصورت بازدهی ذهنی شما کاهش پیدا خواهد کرد. برای ۴ یا ۵ موضوع مختلف جمله تاکیدی بسازید و سپس آنها را با تعداد بالا تکرار کنید.

یعنی سعی کنید در هر دفعه حداقل ۱۰ تا ۱۵ مرتبه جملات تاکیدی را تکرار کنید. هرچه تعداد بالاتر باشد تمرکز ذهن شما و میزان تسلط او در ساختن مسیر کاهش پیدا می کند. زمانی که شما قصد دارید یک باره زندگی خود را در ۲۰ موضوع مختلف تغییر دهید، قطعاً دچار مشکل خواهید شد و ذهن شما نمی تواند برای هر یک از این بیست موضوع یک مسیر خوب و دقیق را طراحی کند. پس با این حساب جملات تاکیدی را با تعداد محدود و تکرار بالا انتخاب کنید.

 

چه زمانی جملات تاکیدی را تکرار کنیم؟

بهترین زمان هایی که می‌توانید در آنها جملات تاکیدی را تکرار کنید، شب ها قبل از خواب یعنی زمانی که بین خواب و بیداری قرار دارید است. به اصطلاح زمانی که چشمانتان گرم خواب است جملات تاکیدی را به آرامی زیر لب تکرار کنید. زیرا زمانی که در حالت خواب هستید در حالتی به نام آلفا قرار می گیرید که در آن حالت ساخت باور ها برای ذهن راحت تر است و می تواند روی آنها کار کند.

یکی از زمان های دیگری که می‌توانید از آن برای تکرار جملات تاکیدی استفاده کنید، صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب است. قبل از این که ذهنتان درگیر هر موضوع دیگری شود جملات تاکیدی خود را تکرار کنید. همچنین می توانید یک فایل صوتی از جملات تاکیدی خود ضبط کنید و در طول روز به طور مکرر به آن گوش دهید.

در چه موقعیت هایی می‌توان از اینجملات اعتماد به نفس دهندهاستفاده کرد؟

شما می توانید جملات تاکیدی مثبت را در موقعیت ها و شرایط مختلف زندگی به کار ببندید و از نتایج آن استفاده کنید.

 • زمانی که خواهان افزایش اعتماد به نفس خود هستید.
 • زمانی که قصد دارید احساسات منفی خود را کنترل کنید.
 • زمانی که دوست دارید در کارها موفق شوید.
 • هنگامی که خواستار غلبه بر عادت های بد خود هستید.

استفاده از جملات تاکیدی مثبت هیچ گونه محدودیتی ندارد و حتی زمانی که قرار است وارد یک جلسه شوید می توانید قبل از آن با تکرار جملات تاکیدی اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و میزان موفقیت خود را تا حد قابل توجهی بالا ببرید.

 

جملات اعتماد به نفس دهنده

جملاتی را که می‌توانید برای افزایش اعتماد به نفس خود استفاده کنید، می توانند جملاتی باشند که از داخل فضای مجازی آنها را پیدا کرده اید و یا حتی جملاتی که خود آن شما آنها را ساخته اید.

یکی از بهترین کارهایی که برای افزایش اعتماد به نفس خود می توانید انجام دهید این است که نقاط قوت خود را روی کاغذ بنویسید و آن را در جایی نصب کنید که مرتب مقابل چشم شما باشد. سپس مرتب آنها را تکرار کنید و با صدای بلند برای خود بخوانید. شاید حتی در ابتدا دیگران کمی از این کار شما تعجب کنند اما مطمئن باشید که این یکی از بهترین روش ها برای بالا رفتن اعتماد به نفس شماست. زیرا موجب می شود تمرکز شما بر روی نقاط مثبتی که دارید بیشتر شود.

همین حالا دست به کار شوید و مجموعه‌ای از جملاتی را که می توانید استفاده کنید برای خود یادداشت نمایید. ویژگی های مثبت شما چه چیزهایی هستند؟ چه نقاط قوتی در شما وجود دارد که تا به حال  حال نسبت به آن توجه نداشته اید؟ هم اکنون زمان آن رسیده است که تمامی این ویژگی های مثبت را بر روی کاغذ پیاده سازی کنید. اگر:

ویژگیهای مثبت
 • چهره زیبایی دارید.
 • حتی اگر یکی از اجزای صورت شما زیباتر از سایر آنهاست.
 • توانایی تحلیل بالایی دارید.
 • استعداد یادگیری شما بالاست.
 • مدیریت مالی خوبی دارید.
 • توانایی حل مسئله شما بالاست.
 • در حوزه کاری خود فردی موفق هستید.
 • می‌توانبد خوب صحبت کنید.
 • افردی قابل اعتماد و رازدار هستید.
 • دیگران را به خود جذب میکنید.
 • دوستان وفادار و صادقی دارید.
 • خانواده خوب و گرمی دارید.

دقت کنید همگی اینها همان نکاتی هستند که شاید هرگز نسبت به آنها توجهی نداشته باشید اما زمان آن رسیده است که برای اینکه اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، با دقت به زندگی خود نگاه کنید و این ویژگی های مثبت را کشف کنید. اجازه دهید ذهن شما بر روی ویژگی‌های مثبتتان متمرکز شود و سپس با تکیه بر این نقاط مثبت، در جهت رفع نقاط ضعف خود تلاش کنید. مطمئن باشید که نتیجه بسیار خوبی دریافت خواهید کرد.

 

جملات تاکیدی کلیدی

برخی از جملات تاکیدی وجود دارند که تکرار آنها در هر شرایطی می تواند به شما انگیزه دهد و شما را تشویق کند تا مسیر خود را ادامه دهید. 4 مورد از مهم ترین این جملات عبارتند از:

1. لیاقت من بیشتر ازین حرف هاست!

متاسفانه اکثر مردم ما هرگز به آن چیزهایی که واقعاً لایق آن هستند نمی رسند و علت این امر چیزی نیست جز اینکه خود و توانایی هایشان را باور ندارند و اغلب فکر می کنند همان چیزی که به آن دست پیدا کرده‌اند کافیست. اما این اشتباه همه افراد است. اگر نگاهی به خودتان، توانایی هایتان و نقاط قوت خود بیندازید، متوجه می‌شوید چیزی که در زندگی به دست آورده اید اصلاً حق شما نیست و باید خیلی بیشتر از اینها سهم شما باشد.

به همین دلیل  است که تکرار این جمله در هر شرایطی به شما یادآور می‌شود که چه قابلیت ها و توانایی هایی دارید و تا چه اندازه می توانید موفق شوید و به سمت جلو گام بردارید. به شما یادآوری می‌کند که موفقیت و خوشبختی حق شماست و باید به بالاترین چیزها دست پیدا کنید. فرقی نمی‌کند در چه زمینه‌ای و در چه حوزه‌ای، قطعاً از هر چیزی بهترین نوع آن حق شماست.

 

2. هر روز یک قدم بهتر شو

علت پایین بودن اعتماد به نفس اکثر افراد این است که مدام در حال مقایسه خود با کسانی هستند که به موفقیت کامل و اهداف خود دست پیدا کرده‌اند. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که شما اصلاً در جریان سختی ها و روزهایی که این فرد پشت سر گذاشته است نیستید و نبوده اید. به همین دلیل تنها به موفقیت او نگاه می کنید و مدام با خود فکر می کنید قطعاً آدم بی عرضه ای هستید که نمی توانید شبیه او باشید.

غافل از اینکه باید هر روز یک قدم به سمت بهتر شدن حرکت کنید. این جمله را مدام با خود تکرار کنید و ان را سرلوحه کارهای خود قرار دهید تا اینکه هر روز یک قدم بهتر شوید. اگر تنها یک کار مثبت انجام دهید، می تواند به مرور زمان نتایج بسیار شگفت انگیزی را برای شما به ارمغان بیاورد. افراد بسیاری را می‌شناسم که هر روز تلاش کردند تا تنها یک گام به سمت جلو بردارند و شاید این گام در حد مطالعه چند صفحه کتاب بوده است. اما بعد از گذشت مدت زمانی به نتایج بسیار عالی دست پیدا کرده‌اند. بنابراین با خود قرار بگذارید که هر روز تنها یک قدم بهتر شوید.

 

3. آسون نیست ولی ممکنه!

غیر ممکن وجود ندارد. به قول قدیمی ها تنها چیزی که چاره ندارد مرگ است. بنابراین هر مشکلی در زندگی راه حل خودش را دارد. تنها کافی است که شما روش حل کردن آن را پیدا کنید. هیچ چیزی در دنیا قوی تر و بالاتر از توانایی های یک انسان نیست. شما یک انسان هستید، اشرف مخلوقات خداوند. هم قدرت تعقل و تفکر دارید و هم توانایی عمل کردن به برنامه هایی که چیده اید.

بنابراین اگر کمی دقت کنید می بینید که هیچ چیز نمی‌تواند جلودار شما باشد و می توانید با تمام قوا به سمت اهداف خود حرکت کنید. از نظر دیگر لازم است به یاد داشته باشید اگر انجام دادن کارها و رسیدن به موفقیت ساده بود، قطعاً همه افراد به آن دست پیدا می‌کردند و این تعداد افراد شکست خورده و ناامید در اطراف شما وجود نداشتند.

 

4. تمرین و تکرار رمز موفقیته

یکی از ایرادات اصلی ما آدم ها این است که فکر می‌کنیم باید یک شبه به موفقیت برسیم و در هر کاری به محض اینکه کمی با مشکل مواجه می‌شویم، دست از کار کشیده و عقب‌نشینی می‌کنیم. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که تمرین کردن و تکرار در هر زمینه‌ای بعد از مدتی موجب می‌شود شما به فردی ماهر و یک استاد تمام عیار در این زمینه تبدیل شوید.

یک قهرمان ورزشی را تصور کنید، بدون شک او از همان روز اول قهرمان نبوده است و در رشته خود مهارت کافی نداشته، اما بعد از سال ها تمرین و تکرار توانسته به موفقیت های بسیار زیادی دست پیدا کند. بنابراین زندگی در همه موقعیت ها به همین شکل می‌باشد و تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که میدان را خالی نکنید و و مرتب با خود تکرار کنید که برای رسیدن به مهارت در هر کاری باید آن را به صورت مکرر انجام دهید.

 

جملات انگیزشی برای افزایش اعتماد بنفس

جملات زیر نمونه ای از بهترین جملات انگیزشی  برای افزایش اعتماد به نفس هستند که می توانید از آنها استفاده کنید و لذت داشتن یک اعتماد به نفس فوق العاده را بچشید.

 • من بابت اشتباه گذشته احساس گناه نمی‌ کنم و با تجربه‌ گذشته به جلو قدم بر می‌ دارم.
 • هیچ گاه برای تخیل و بلندپروازی خود حد و مرزی قائل نشوید، زیرا همیشه افراد بسیاری هستند که تلاش می کنند این کار را برای شما انجام دهند…
 • من از عهده‌ هر مسئله‌ ای برمی‌ آیم و هر مانعی، سد راه من نیست.
من سرشار از هوش و توانایی هستم و خودم را باور دارم.
 • خدایا سپاس گزارم که ارزشمندترین انسان، زیباترین انسان، قدرتمندترین انسان، خلاق‌ ترین انسان و هنرمندترین انسان روی زمین هستم.
 • من دارای صفات خوب بی شماری هستم.
 • تو از اون دسته آدم هایی هستی که هر جا بری، هرجا باشی به زندگی آدمای اطرافت شادی میاری.

 

 • من خود را می پذیرم و باور دارم.
 • خدایا سپاس گزارم که خودباوری من بی‌ نظیر است.
 • اگه یه چیزی هنوز ذهنتو درگیر کرده، ارزشش رو داره برای به دست آوردنش ریسک کنی.
یه روز خوب، یه حال خوب، یه حس بی نظیر، اینا رو به دست بیار و منتظر نباش اونا بیان تو رو پیدا کنن.
 • بیست سال بعد، بابت کارهایی که نکرده ای بیشتر افسوس می خوری تا بابت کارهایی که کرده ای.
 • اگه خسته نشدی، یعنی به حد کافی تلاش نکردی!
 • مهم نیست که چقدر در جاده اشتباه پیش رفته ای! مهم این است که همین الان دور بزنی.

 

 • چیزهای خوب سراغ کسی می آید که صبر می کند، اما چیزهای بهتر سراغ کسی می آید که تلاش می کند.
 • از چیزای کوچیک زندگیت لذت ببر، یه روز میفهمی چیزای بزرگی بودن.
 • من به شانس اعتقاد دارم، چون هر وقت بیشتر تلاش می کنم، بیشتر شانس می آورم.
بعضی از بهترین روزهای زندگیت هنوز اتفاق نیفتادن، فقط ریلکس باش و ادامه بده.
 • هر ساختمان بزرگ، زمانی فقط یک نقشه ساده بوده. مهم نیست که امروز در چه مرحله ای هستید، مهم آینده شماست و چیزی که به آن خواهید رسید.
 • در دنیا تنها یک چیز وجود دارد که باعث می شود ما به آرزوهایمان دست نیابیم، ترس از شکست.
 • نمیتونی موفقیت رو با پول بخری، هزینش رو با خواب کمتر، بپرداز.

 

  • اگر میخوای بزرگ شی کوچک فکر کردن را کنار بگذار.
  • هرگز اجازه نده که ترس هات برای آینده ات تصمیم بگیرند.
  • چیزهای خوب سراغ کسانی می آیند که صبر می کنند، اما چیزهای بهتر سراغ کسانی می آیند که تلاش می کنند.
  • ناشنوا باش وقتی همه از محال بودن آرزوهایت سخن می گویند.
  • کتابخانه:

سخنرانی به زبان ساده نوشته مالکوم کوشنر (موفقیت و مدیریت)
غمگین مباش نوشته دکتر عاید قرنی انتشارات نسل نو اندیش (خوب زیستن)
تغذیه سالم براساس طب نتروپت نویسنده ترانه دبیر (سلامت)
جوانان و ازدواج نوشته ا. کیهان‌نیا انتشارات نسل نو اندیش (خانواده)
از سایر محصولات آموزشی در زمینه های مختلف در عصر خلاقیت ديدن نماييد.

One thought on “جملات اعتماد به نفس دهنده برای افزایش اعتماد به نفس

 1. Pingback: ایین سخنرانی چیست ؟چگونه سخنرانی عالی داشته باشیم • عصر خلاقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 19 =

× چطور می‌تونم به شما کمک کنم؟