با این 20 تکنیک خلاقیت خودتان را افزایش دهید !

درست است که در وجود برخی افراد خلاقیت به طور ذاتی وجود دارد و علت این امر چیزی نیست جز قوی بودن قوه تخیل آنها! اما خلاقیت هم مانند هر موضوع دیگری قابل رشد می‌باشد و می‌توانید از راه‌های مختلف خلاقیت خود را افزایش دهید.

1. موسیقی گوش دهید

زمانی که بخواهیم روش های پرورش خلاقیت را نام ببریم ابتدا باید به گوش دادن به مسیقی اشاره کنیم . گوش دادن به موسیقی یکی از عواملی است که همیشه میزان انرژی شما را بالا می برد و در واقع نوعی جوش و خروش در وجود شما ایجاد می کند . به این دلیل است که زمانی که به موسیقی گوش می دهید ، معمولاً افکار نو و جدیدی به ذهن شما می رسد و احساس می کنید که توانایی انجام کارهای بسیار زیادی را دارا هستید .

دقیقاً همین طور است ! موسیقی می تواند عامل موثری در بالا بردن میزان خلاقیت شما باشد . زیرا اغلب زمانی که به موسیقی گوش می دهیم افکار ما فراتر از حد تصور حرکت می‌کنند و به نوعی به هر گوشه سری می‌زنند . به همین علت است که ایده های متفاوت در ذهن شما جا باز می‌کنند .

2. اجتماعی باشید

اگر میخواهید بدانید که چگونه ذهن خود را خلاق کنیم با افراد جامعه معاشرت داشته باشید . اجتماعی بودن و معاشرت با افراد مختلف ، یکی از کلیدهای اصلی پرورش خلاقیت است . زمانی که شما با ایده های متفاوت و طرز فکر های غیر مشابه معاشرت می کنید ، در اصل دید شما نسبت به جهان اطرافتان وسیع تر خواهد شد و به همین دلیل است که مسلماً مسائلی به ذهن شما راه پیدا می‌کنند که شاید قبلاً هرگز درباره آنها فکر نمی کردید . بنابراین برای افزایش قدرت خلاقیت خود سعی کنید ارتباطات خود را گسترش دهید .

3. رویاپرداز باشید

رویاهای شما معمولاً همان چیزهایی هستند که شاید با خودتان بیندیشید که امکان وقوع آنها در جهان واقعی وجود ندارد . اما این تفکر اشتباه است . برای اینکه قدرت خلاقیت خود را بالا ببرید ، باید رویاپرداز باشید . به ذهنتان اجازه بدهید که به هر جایی سفر کند و هر چیزی را که مایل هستید برای خود تجسم و تصویر سازی کنید . رویا پردازی کردن یکی از عوامل اصلی در پرورش قدرت خلاقیت شما می باشد .

4. به کودک درونتان توجه کنید

یکی از ویژگی‌های بارز کودکان این است که آنها همه چیز را به بازی و شوخی می گیرند ، معمولاً خلاقیت بسیار بالایی دارند ، برای آنها هیچ حد و مرزی وجود ندارد و هیچ محدودیتی نمی‌تواند جلودار آنها باشد . به همین دلیل است که باید به کودک درون خود توجه کنید . گاهی نیاز است اجازه دهید این کودک درون بدون هیچ حد و مرزی شما را تشویق به انجام کارهایی کند که قلباً دوست دارید .

5. سفر کنید

سفر کردن میتواند پاسخ مناسبی برای این سوال باشد که چگونه ذهن خود را خلاق کنیم . سفر کردن یعنی کشف ناشناخته های جهان که شاید هرگز آنها را ندیده باشید . سفر کردن موجب رهایی ذهن می شود و به شما آرامشی را می بخشد که می تواند سرچشمه بسیاری از اتفاقات خوب زندگی شما باشد . وقتی سفر می کنید گویی دریچه ای تازه از جهان به سمت شما باز شده و قرار است از این دریچه جهان را به شکل دیگری تماشا کنید . سفر رفتن به شما این موقعیت را می دهد که به هر چیزی از بُعد تازه‌ای توجه کنید .

6. کنجکاوی کنید

اگر دقت کرده باشید افراد خلاق معمولاً همان هایی هستند که درباره یک موضوع تا جایی که می توانند کنجکاوی می کنند و آن را از همه زوایا بررسی می کنند . دقیقا همین طور است ! وقتی که شما نسبت به چیزی حساسیت و کنجکاوی به خرج می دهید ، بدون شک نکات مختلفی درباره آن به ذهن شما می رسد و همین موضوع باعث بالارفتن میزان خلاقیت شما خواهد شد .

7. مطالعه خود را زیاد کنید

شاید برخی اوقات برای ما این امکان وجود نداشته باشد که سفر کنیم و هر چیزی را از نزدیک ببینیم تا آن را کشف کنیم . مطالعه کردن دقیقاً موجب می شود بدون اینکه نیاز به جا به جایی داشته باشید ، بتوانید با هر چیز جدید و ناشناخته‌ای آشنا شوید و آن را درک کنید . به همین دلیل است که باید میزان مطالعه خود را بالا ببرید . مطالعه موجب می‌شود دید شما نسبت به تمام مسائل تا حد بسیار زیادی گسترده شود . در مقاله تکنیک های مطالعه موثر چند مورد از بهترین تکنیک ها را برای خوب مطالعه کردن بیان کرده ایم که پیشنهاد می‌کنم حتماً آنها را مطالعه کنید . چون به شدت برای رسیدن به موفقیت کمکتان خواهد کرد .

8. ایده های جدید را یادداشت کنید

برخی اوقات ایده های خلاقه در کلاس یا محل کار و یا حتی در حمام و در مکان ها و زمان های مختلف به ذهنمان میرسد اما متاسفانه آنها را فراموش می کنیم و یا اینکه بسیار راحت و سرسری از کنار آنها عبور می‌کنیم . نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که ایده های خود را یادداشت کنید . حتی اگر به نظر بسیار غیر ممکن می‌رسد باز هم آن را در گوشه‌ای بنویسید . مطمئن باشید اگر ایده ای به ذهن شما راه پیدا کرده ، قطعاً روش انجام آن نیز راه پیدا خواهد کرد . بنابراین حتماً به این موضوع توجه کنید .

9. بدون محدودیت بنویسید

زمانی که شروع به نوشتن می کنید هیچ چیز نباید جلودار شما باشد. همه چیزهایی که در ذهن تان می گذرد بر روی کاغذ بیاورید . برای نوشتن تان هیچ گونه محدودیتی قائل نباشید . حداقل در هنگام نوشتن می توانید آزادانه و بدون هیچ حد و مرزی اقدام کنید . نوشتن می‌تواند قوه خلاقیت شما را به طرز عجیبی فعال کند .

10. از منزل خارج شوید

به هیچ عنوان خودتان را محدود به خانه نکنید . از منزل خارج شوید ، بدون شک در جهان اطراف شما چیزهایی بسیار زیادی برای کشف کردن وجود دارد . بنابراین هرگز به خانه نشینی اکتفا نکنید . بیرون رفتن و قدم زدن می تواند برای شما بسیار موثر و مفید باشد . مطمئناً هر بار که از منزل خارج می‌شوید چیزهای جدیدی را خواهید دید که برای شما جذابیت های بسیاری به همراه دارد .

خلاقیت چاشنی یک زندگی جذاب و فوق العاده است. افرادی که خلاقیت ندارند و جهان را فقط از دید منطق بررسی می کنند، بدون شک برخی مواقع دچار احساس کسالت و محدودیت خواهند شد. اما افراد خلاق معمولاً ذهنی دارند که بدون حد و مرز به هر جایی سفر می‌کند و همین موضوع موجب می شود زندگی آنها بسیار جذاب تر و بهتر به نظر برسد.

11. با افراد خلاق معاشرت کنید

بدون شک تأثیر اطرافیان بر روی میزان رشد و خلاقیت ما موضوع انکارناپذیری است . زمانی که شما با افراد خلاق در ارتباط باشید دیگر سوال چگونه خلاقیت داشته باشیم برایتان بی معنی می شود . با کسانی که نسبت به پرورش خلاقیت های خود حساس هستند و برای آن فعالیت‌های خاصی را انجام می دهند در معاشرت باشید ، بدون شک این موضوع بر روی شما هم تاثیرات بسیار خوبی خواهد گذاشت و شما را ترغیب می کند که نسبت به این امر تلاش بیشتری انجام دهید .

12. ورزش را در برنامه خود قرار دهید

ورزش کردن یکی از فعالیت هایی است که موجب می شود انرژی منفی شما تخلیه شود و احساس خوبی نسبت به خود پیدا کنید . ورزش کردن باعث می شود که ذهن شما از افکار آزار دهنده خالی شود . بنابراین زمانی که شما آرامش فکری داشته باشید بدون شک می‌توانید بهتر و خلاقانه تر فکر کنید . خلاقیت شما زمانی به نقطه اوج می رسد که ذهن شما سرشار از انرژی های مثبت باشد . بنابراین کاری که ورزش انجام می دهد ، دقیقاً همان چیزی است که برای یک تفکر خلاق به آن احتیاج دارید .

13. خنده و طنز را چاشنی زندگی خود کنید

گاهی اوقات سخت‌گیری ما نسبت به مسائل زندگی باعث می‌شود که تمام اشتیاق خود را از دست بدهیم و به شدت درگیر مسائل روزمره زندگی باشیم . مدام ذهنمان در گیر و دار این باشد که چطور مشکلات مختلف را حل کنیم . اما حقیقت این است که گاهی اوقات اصلاً نیازی به این همه سخت گیری و حساسیت نمی باشد .

تنها چیزی که لازم است این است که لبخند بزنید و گاه اجازه دهید زندگی مانند یک رودخانه مسیر خود را طی کند . فراموش نکنید که فرصت ها و لحظات زندگی منتظر هیچکس نخواهند ماند و مرتب در حال گذر هستند . این شما هستید که می توانید با سخت گیری های بیش از حد این لحظات را برای خود تلخ کنید و یا اینکه از آنها نهایت لذت را ببرید .

14. گنجینه داشته باشید

هر فردی در زندگی خود اشیا و وسایلی دارد که برای او الهام‌ بخش هستند و نسبت به آنها احساس بسیار خوبی دارد . برای  خود گنجینه‌ ای از این گونه وسایل تهیه کنید . لوازمی که وقتی به آنها نگاه می کنید متوجه می شوید تا چه اندازه می توانید خلاق باشید و احساس بسیار خوبی پیدا کنید .

 

15. چیزهای تازه را امتحان کنید

عادت کردن به چیزهای ثابت دشمن خلاقیت است . سعی کنید همیشه در زندگی خود زمانی را برای امتحان کردن چیزهای جدید اختصاص دهید . می تواند غذا باشد ، نوعی خوراکی ، فعالیت جدید و یا هر چیز دیگری باشد . تنها چیزی که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای اینکه فرد خلاقی بمانید ، نباید دچار تکرار و روزمرگی شوید . افزایش خلاقیت یعنی امتحان کردن چیزهای تازه و جدید .

عادت کردن به کارها و رفتار های ثابت دشمن بزرگ خلاقیت هستند

 

16. شرکت در کلاس های جذاب

افرادی که میپرسند چگونه خلاقیتمان را افزایش دهیم باید بدانند که شرکت کردن در برخی کلاس ها می تواند قدرت خلاقیت شما را به شدت به کار بیندازد . به عنوان مثال کلاس هایی مانند هنرهای تجسمی . در این کلاس ها شما باید از قدرت ذهن و خلاقیت خود برای ایجاد آثارتان کمک بگیرید . بنابراین می‌توانند بسیار موثر باشند و تا حد بسیار زیادی بر روی پرورش قدرت خلاقیت شما اثر مثبت داشته باشند . حتماً این گونه کلاس‌ها را در برنامه خود قرار دهید .

17. خواب کافی داشته باشید

زمانی که ذهن شما خسته باشد ، نمی‌تواند به خوبی از توانایی‌های خود استفاده کند. به همین علت خلاقیت شما تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا خواهد کرد . خواب و استراحت کافی از جمله نکاتی است که برای افزایش خلاقیت خود باید به آن توجه کنیم . اما باید به میزان کافی استراحت کنید تا ذهن شما بتواند برای انجام کارهای جدید انرژی داشته باشد و به این ترتیب ایده‌های جدیدی به ذهن شما خطور کند .

18. ریسک کنید

اگر قرار است همیشه همه چیز روی یک روال جلو برود ، دیگر جایی برای خلاقیت باقی نخواهد ماند . همان طور که گفتیم خلاقیت یعنی ارائه ایده های نو ظهور . بدون شک یک ایده نوظهور خطرات و ریسک های مخصوص به خود را به همراه خواهد داشت . اما شما باید آنها را بپذیرید . در غیر این صورت خلاقیتی شکل نخواهد گرفت . زیرا شما با انجام کارهای همیشگی و ماندن در منطقه امن ذهنی تان جایی برای شکل‌گیری خلاقیت باقی نگذاشته اید .

19. در دل طبیعت باشید

زندگی شهری سرشار از تکنولوژی است و در واقع شاید تکنولوژی یعنی همان محدود شدن خلاقیت های شما . این که هر چیزی بدون کوچکترین زحمتی در اختیار شما قرار داشته باشد ، دیگر جایی برای بروز خلاقیت باقی نخواهد گذاشت . بنابراین اگر طالب این هستید که فردی خلاق باشید و روحیه خلاقانه خود را حفظ کنید ، حتماً زمانی را برای حضور در طبیعت اختصاص دهید تا فارغ از اندیشه‌های زندگی شهرنشینی بتوانید مسائل دیگر را نیز مورد بررسی قرار دهید .

20. حضور در کارگاه های مرتبط

کارگاه ها و کلاس های آموزشی بسیار زیادی در این زمینه برگزار می‌شوند که به شما در حل این مسئله و بالا رفتن قدرت خلاقیت تان کمک بسیار شایسته‌ای خواهند کرد . می توانید از این کلاس ها کمک بگیرید و با شرکت در آنها قدرت خلاقیت خودتان را تا حد بسیار زیادی افزایش دهید . بدون شک هر کاری با رهنمود های افراد متخصص ، بهتر به نتیجه خواهد رسید .

 

کیفیت و کمیت خلاقیت

یک نکته بسیار مهم در مورد حوزه خلاقیت وجود داره که می‌گوید : در خلاقیت ، کیفیت و کمیت برابر است . می‌شود خودتان چند لحظه به این جمله فکر کنید ؟ هیچ ورزشکاری یک روزه قهرمان جهان نشده ، پس ما هم نمی‌توانیم (با این همه مشکلاتی که باعث شده خلاقیتمون کاهش پیدا کرده) یک روزه انسان خلاقی شویم و حتماً یک روزه شکست می‌خوریم .

پس حتماً شروع کنید به دادن ایده های مختلف در زمینه های گوناگون . لازم نیست همه آن ها عملی شوند . شما فقط ایده بدهید ، چون در خلاقیت کیفیت و کمیت برابرند یعنی : هرچه قدر بیشتر ایده و نظر دهید ، بیشتر افزایش خلاقیت را در خود خواهید دید .

پس مثل یک کودک سه، چهار ساله شروع کنید به خراب کردن و دوباره ساختن . امیدوارم در این راه ، موفق و پیروز باشید . همچنین اگر با این راه های افزایش خلاقیت ذهنتان را خلاق کرده اید و ایده خلاقانه ای به ذهنتان آمده را خوشحال می شویم در زیر همین مقاله در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید .

One thought on “با این 20 تکنیک خلاقیت خودتان را افزایش دهید !

  1. Pingback: 7 راز افراد موفق • آیا می‌دانید راز موفقیت انسان ‌های بزرگ چیست ؟ • عصر خلاقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 11 =

× چطور می‌تونم به شما کمک کنم؟