اهمال کاری چیست و چگونه به آن غلبه کنیم تا به اهدافمان برسیم؟

اهمال کاری

اهمال کاری چیست؟

اهمال کاری یعنی کاری که ما باید در زمان مشخصی انجام بدهیم را پشت گوش بیاندازیم و به زمان دیگری موکول کنیم.و قطعا یکی از مهارت های زندگی که بسیار به رشد زندگی ما کمک می کند این است که اهمال کار نباشیم.

آیا شما اهمال کار هستید؟

تعریف ما بسیار مشخص است، آیا شما از همه توانمندی های خودتان استفاده می کنید یا نه، معمولا جواب منفی است همه ما توانمندی‌های بسیار زیادی داریم که از آنها به خاطر

تنبلی یا دلایل دیگر استفاده نمی کنیم بنابراین همه ما به نوعی اهمال کاریم!برخی شدید هستند و باعث اعتراض دیگران و سلب اعتماد آنها می شود و برخی نه،اتفاقا موفقیت هایی دارند ولی می توانستند خیلی بالا تر باشند اما به خاطر اهمال کاری آن موقعیت ها را از دست داده اند.”

تنبلی

چند روزی می شود که نوشتن کتابی را شروع کرده ام و امروز حس و حال نوشتن و تکمیل کردن کتاب را نداشتم و من تنها کاری که کردم این بود که فقط کار را شروع کردم و بعد به خودم آمدم

و دیدم که بیش از دو ساعت است که دارم بر روی نوشتن کتاب کار میکنم خیلی از تنبلی های ما برای شروع نکردن است.

نداشتن برنامه ریزی روزانه

او معتقد است که باید کار هایمان را فهرست وار بنویسیم و برای خود فهرست های ماهانه و هفتگی تهیه کنیم.

فراموشی

برنامه ریزی کاری بسیار آسان است که یکی از آسان ترین راه هایش این است که کار های باقی مانده را به قسمت های کوچک تر تقسیم کنیم و سپس آنها را در زمان های معینی زمانبندی کنیم.

هنگامی که شما کارهایتان را ننویسید و دسته بندی نکنید ممکن است آنها را فراموش کنید و این امر باعث به تعویق انداختن آن کار شود.

راهکاری که برای فراموش نکردن به شما پیشنهاد می کنم این است که یک دفترچه یادداشت کوچک همیشه به همراه داشته باشید و یا مانند من اپلیکیشن color note را از بازار دانلود کنید و کارهای روزانه تان را در آن ثبت کنید و خوبیه این اپ این است که کار هایتان را در صفحه موبایلتان نمایش می دهد.

کمال گرایی یا کامل گرایی

خیلی وقتها ما می خواهیم آثارمان یک چیز همه چیز تمام بشود و مدام در پی بهبود آن هستیم و انتشار آن را به تعویق می اندازیم ولی این را باید بدانیم که هیچ نویسنده ای از کتاب خود راضی نیست و هیچ فوتبالیستی از بازی خود 100% راضی نیست و خواستار بهتر شدن بازی اش است.

همچنین باید این مسئله را بدانید که یکی از قوانین کائنات قانون تدریج است و طبق این قانون ما باید آرام آرام بهتر شویم ونه یک دفعه، بنابراین اگر دچار کامل گرایی هستید آنرا کنار بگذارید و پس از رسیدن به حد متوسط(کمی بهتر از قابل قبول) اثر خود را ارائه دهید و در به روزرسانی های بعدی آنرا بهتر وبهتر کنید.

قبول کردن مسئولیت های بزرگتر از ظرفیت هایمان

هنگامی که ما مسئولیتی را می پذیریم که به توانایی هایی بیشتر از از حد توانایی های ما نیاز دارد و همچنین ما هیچ تلاشی برای ارتقاء توانایی های خود نمی کنیم این باعث می شود که ما از پس آن مسئولیت بر نیاییم که در واقع به انجام نشدن و یا بد انجام شدن آن کار دامن زده ایم

که در نهایت این کار به تعویق انداختن کار ها منتهی می شود.

بنابراین یا باید کارهایی متناسب با توانمندی هایمان بپذیریم ویا توانایی هایمان را گسترش دهیم.

کاهش عزت نفس

بزرگترین ضرری که اهمال کاری به ما برای ما ایجاد می کند این است که عزت نفس ما را به شدت پایین می‌آورد.

هنگامی که پروژه های مختلفی را برای انجام دادن قبول می کنید و سپس بین راه آنها را رها می‌کنید و یا به دلیل اهمال کاری به قول های تان عمل نمی کنید باعث می‌شود که کم‌کم اعتمادتان به خودتان کم بشود و دیدتان نسبت به توانایی هایتان بد بشود.

در واقع وقتی که شما پروژه های مختلفی را نمی توانید به پایان برسانید و از توانایی هایتان به طور کامل استفاده نمی کنید کم کم به خودتان می گویید که من از پس هیچ کاری بر نمی آیم و از خودتان ناامید می‌شوید واین باعث کاهش عزت نفس و اعتماد به نفستان می شود.

بد قول وبی نظم شدن

ضرر دیگری که اهمال کاری برای ما دارد این است که وجهه ما را نزد دیگران خراب می کند و باعث می‌شود که ما فردی بدقول و بی نظم جلوه کنیم که این مسئله در ارتباطات ما تاثیر بسیار بدی را بر جای می گذارد.

از دست دادن فرصت ها

زمانی که شما پروژه‌هایی را که قبول کرده اید به صورت نیمه تمام رها کرده‌اید آرام آرام این باور را در ذهنتان کاشته اید که من نمی توانم کاری را تمام کنم و از گرفتن مسئولیت‌های مختلف سر باز می‌زنید

و یا به دلیل اینکه پروژه های مختلف کارفرمای تان را به درستی انجام نداده اید و یا در زمانی دیرتر آن را به پایان رسانده اید آن کارفرما دیگر به شما پروژه ای برای انجام نمی دهد و اینگونه فرصت های بسیار با ارزشی را از دست می‌دهید.

تکنیک هایی برای رهایی از اهمال کاری

1-تکنیک 5 دقیقه

محمد پیام بهرام پور در فصل اول کتاب “از شنبه” تکنیکی با عنوان “تکنیک ۵ دقیقه” را بیان می کند و می گوید که بسیاری از مشکلات ما در شروع کردن است پس اگر می‌بینید حال ندارید کاری را انجام دهید، تصمیم بگیرید که فقط ۵ دقیقه از آن کار را انجام دهید.

در ابتدای مقاله مثالی از زندگی خودم برایتان زدم که در آنجا من فقط زحمت شروع کردن کار را به خودم دادم و بقیه کارها برایم آسان شد.

تکنیک 5 دقیقه تکنیک بسیار قدرتمندی است که در بسیاری از موارد می تواند تنبلی هایمان را از بین ببرد و با حس و حال نداشتن ما مقابله کند.

2-مشخص کردن جایزه

برای اینکه بتوانید کاری را به پایان برسانید برای خودتان جایزه تعیین کنید مثلا به خودتان بگویید اگر من این مقاله را کامل بخوانم فلان چیزی را که دوست دارم را انجام می‌دهم.

جایزه شما چیزهایی هست که شما به آنها علاقه دارید، شاید جایزه شما خوردن غذای مورد علاقه تان باشد و یا خریدن وسیله ای که نیاز دارید و یا رفتن به استخر و…

3-ورزش کردن

ورزش اراده انسان را قوی می کند و بی حسی وکسالت را دور می کند و در نابود کردن اهمال کاری شما را یاری می کند.

شاید بپرسید ورزش کردن چه ارتباطی با غلبه بر اهمال کاری دارد؟

و من در پاسخ به شما می گویم که در باشگاه های ورزشی شما مجبور می شوید تمرینات مربی را مانند او انجام دهید و انجام این تمرینات در روز های آغازین سختی زیادی را به همراه دارد

و هیچ کس دوست ندارد که به دلخواه خود این سختی ها را به جان بخرد ولی شما در باشگاه مجبور به انجام آنها می شوید و در واقع شما با این کار در حال مقابله با فرار از تمرین هستید

و پس از مدتی تمرینات برای شما آسان می شوند و این آسان شدن فقط در قوی شدن جسمتان خلاصه نمی

شود بلکه اراده شما را نیز افزایش می دهد و شما با این اراده می توانید بر تنبلی و بی حسی غلبه کنید.

اولویت بندی کار ها

برایان تریسی جمله ی معروفی دارد که می گوید: ما برای انجام همه ی کار ها به اندازه کافی وقت نداریم ولی برای کار های مهم همیشه وقت داریم.

به خودتان تعهد بدهید

بر روی برگه ای بنویسید”اینجانب…………… به خودم قول میدهم که فلان کار را تا تاریخ فلان به اتمام برسانم.

و تمام تلاشتان را بکنید که به تعهدتان پایبند باشید و کار را به اتمام برسانید.

آفریده شده ایم تا بدرخشیم + نویسنده کتاب سعید گل محمدی
۵ دقیقه ان ال پی +هر روز تمرین کنید و مثبت بیندیشید +اثر کارولین بویز
آکادمی شاهزاده خانم‌ها ۳ + شنون هیل + رمان نوجوان
از سایر محصولات آموزشی در زمینه های مختلف در عصر خلاقیت دیدن نمایید.

One thought on “اهمال کاری چیست و چگونه به آن غلبه کنیم تا به اهدافمان برسیم؟

  1. Pingback: پولسازی بدون سرمایه اولیه چگونه است و روش آن چیست • عصر خلاقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − چهار =

× چطور می‌تونم به شما کمک کنم؟