کریسمس و آغاز سال نو میلادی و آداب برگزاری آن

کریسمس

تاریخ جشن کریسمس 

کریسمس یکی از بزرگترین جشن‌های دنیاست و بسیاری عقیده دارند که بزرگترین جشن در جهان است. همه می‌دانیم که طی این جشن  کوچه و خیابان‌ها را چراغانی می‌کنند و به تزیین درختان می‌پردازند اما به دلیل این که این جشن مخصوص پیروان مسیحیت است و دین رسمی در ایران، اسلام می‌باشد شاید اطلاعات زیادی در رابطه با این جشن بزرگ نداشته باشید. در گذشته باهم غذاهای مخصوص کریسمس را بررسی کردیم و با آداباین جشن در کشورهای مختلف دنیا آشنا شدیم. جالب است بدانید که با فرارسیدن تعطیلات کریسمس بسیاری از ایرانیان تور اروپا یا تور ارزان استانبول را تهیه می کنند تا در این جشن باشکوه شرکت کنند.

کریسمس

شب کریسمس

همیشه تا نام کریسمس به میان می‌آید نام  Christmas Eve هم به گوش می‌رسد. این جشن به شب قبل از فرارسیدن کریسمس یعنی شب 24اُم ماه دسامبر گفته می‌شود. crismas eva یا شب کریسمس با غروب کردن خورشید و به صدا در آمدن ناقوس آغاز می‌شود.

گفتنی است مراسمی که درchristmas eva انجام می‌شود، کمی در بین پیروان کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها متفاوت است اما اغلب این اعمال بین کاتولیک‌ها و آنگلیکان‌ها مشترک می‌باشد. مهمترین رسمی که درchristmas eva وجود دارد تهیه‌ی شام مخصوص و گردهم جمع شدن اعضای خانواده است؛ به این منظور غذاهایی بسیار رنگین طبخ می‌کنند که بوقلمون مهمترین قسمت آن محسوب می‌شود و باید حتما بوقلمون به صورت کامل (درسته) پخته شود. پس از آماده شدن میز غذای chrismas eva همه‌ی اعضای خانواده گردهم جمع شده و بعد از شکرگذاری به خوردن غذا می‌پردازند.

کریسمس

بابا نوئل و آداب کریسمس

مهم نیست که پیروی چه دینی هستید، حتما شما هم تصاویری از بابا نوئل را دیده‌اید، پیرمردی با ریش سفید و لباسی قرمزرنگ که همه از دیدنش خوشحال می‌شوند.بابا نوئل جنبه‌ای نمادین دارد و در حقیقت اعضای خانواده هستند که برای یکدیگر کادو خریداری می‌کنند اما هنوز هم بابا نوئل با کیسه‌ای پر از کادو در جشن‌ها حضور پیدا می‌کند

در رابطه با سایر رسم‌هایی که در این جشن انجام می‌شود، باید بگوییم که این جشن در حقیقت بهانه‌ای برای شادی و گردهم آمدن اعضای خانواده در کنار یکدیگر است. مسیحیان از چند ماه پیش از فرارسیدن کریسمس به تزئین کوچه و خیابان‌ها و خانه‌های خود می‌پردازند و به خرید هدیه برای عزیزانشان مشغول می‌شوند. اگر بخواهیم این جشن را در چند رسم به صورت کوتاه خلاصه کنیم، به این شرح خواهند بود، تزئین خانه و شهر، خرید هدیه، به راه افتادن کارناوال های کریسمس، تماشای بابا نوئل، پوشیدن لباس‌های نو و برپا کردن جشن و پایکوبی در کنار درختان این جشن.

کریسمس

مهم ترین سمبل های کریسمس

اگر توجه داشته باشید، در تمامی جشن‌های کریسمس از اشیا و سمبل‌های خاصی استفاده می‌کنند درست مانند ایرانیان که برای جشن نوروز از سمبل‌های خاصی چون سفره‌ی هفت سین استفاده می‌نمایند.

1- فرشته در کریسمس

فرشته‌ها در کریسمس نماد پیام‌رسان یا رسولان می‌باشند. در حقیقت منظور این است که فرشتگان و رسولان خبر به دنیا آمدن حضرت مسیح را می‌دهند

کریسمس

2- زنگوله در کریسمس

زنگوله‌ها از دیرباز ارتباطی نزدیک با کلیساها در دین مسیحیت داشته‌اند. همین حالا هم در اغلب کلیساها در سراسر دنیا هر یکشنبه ناقوس‌ها به صدا درمی‌آیند. البته بد نیست بدانید که پیش از حضور زنگوله‌ها در دین مسیحیت، این زنگ‌ها متعلق به یهودیان بود و در دین آنها استفاده می‌شد اما رفته رفته به یکی از ارکان مهم در مسیحیت تبدیل شد.

کریسمس

3- آب نبات در کریسمس

آب نبات‌ها هم نقشی پررنگ در این جشن دارند و شاید جالب باشد که بدانید در طی این تعطیلات مصرف آب نبات‌ها در آمریکا دو برابر مصرف سالانه‌ی آن می‌شود. واقعیت این است که دلیل اصلی استفاده از شکلات‌ها و شیرینی‌ها و آب نبات‌ها در کریسمس به درستی مشخص نیست اما دو نظریه‌ی معتبرتر در این زمینه وجود دارد یکی این که به مناسبت تولد حضرت مسیح آب نبات پخش می‌شود تا نشان دهنده‌ی شادی باشد. نظریه‌ی دوم این است که در گذشته در کشورهایی که این دین رواج داشت، نیشکر به وفور کشت و برداشت می‌شد به همین خاطر تصمیم گرفتند تا در جشن‌هایشان از آب نبات‌ها استفاده کنند.

4- درخت کریسمس

بی‌تردید یکی از مهمترین نمادهای این درخت آن است، درختی سرسبز و پر از تزئینات براق و دیدنی. عموم مردم تصور می‌کنند که ارتباطی مستقیم بین درخت کریسمس و بت‌پرستی در گذشته وجود دارد اما به هیچ‌وجه اینطور نیست و ادعاهای متعددی درباره‌ی چرایی وجود درخت کریسمس وجود دارد که در هیچ‌یک از آنها حرفی از پرستیدن بت وجود ندارد

کریسمس

5- کبوتر در کریسمس

کبوتران سفیدرنگ سالهاست که به عنوان نمادی برای صلح شناخته می‌شوند. در کریسمس نیز کبوتران به چشم می‌خورند که نشان می‌دهند، حضرت مسیح آمد تا صلح و دوستی را میان انسان‌ها و خداوند برقرار کند.

کریسمس

6- هدایا در کریسمس

یکی از مهم‌ترین رسوماتی که در این جشن وجود دارد، دادن و گرفتن کادو است. این رسم به این دلیل به وجود آمد که نشان بدهد هر کادویی به نوبه‌ی خود خوب و با ارزش است و حالا خداوند هدیه‌ای بسیار ارزنده به مردم جهان داده که آن چیزی نیست جز تولد حضرت مسیح (ع). ما در مطلبی جداگانه به معرفی کادوهای این جشن پرداخته ایم که توصیه می کنم برای آشنایی بیشتر با هدایای کریسمس را دیدن کنید

 
هالووین بزرگترین جشن مغرب زمین، یک جنبش اقتصادی است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =

× احتیاج به کمک دارید؟ در واتساپ مطرح کنید