اعتماد به نفس خود را با این 10 تمرین 10 روزه افزایش دهید

اعتماد به نفس

وقتی حرف از اعتماد به نفس میزنیم، همه فکر میکنند که یعنی باید صرفا جسارت داشته باشند! اما اینطور نیست. اعتماد به نفس یک فرآیند طولانی مدت است که با تمرین و تلاش به دست می آید. همه دوست دارند اعتماد به نفس داشته باشند اما بسیاری از افراد حاضر نیستند بهای موفق شدن در کاری را پرداخت کنند. بسیاری از افراد دوست دارند اعتماد به نفس داشته باشند اما حتی حاضر نیستند به خود زحمت این را بدهند که این نوشته را تا انتها مطالعه کنند!

من، مصطفی طاهری مدرس و سخنران آموزشی در این مقاله قصد دارم به شما آموزش بدهم که چطور میتوانید اعتماد به نفس خود را طی 10 مرحله تمرین به صورت قابل توجهی افزایش داده و بیش از پیش در کارهایتان موفق شوید. با من در این مقاله همراه شوید

اعتماد به نفس چیست؟

تعاریف زیادی از اعتماد به نفس وجود دارد که تنها با یک جستجو در گوگل میتوانید آنها را یافته و مطالعه کنید. اما لزوما همه ی آنها شما را به هدف یعنی افزایش اعتماد به نفس نمیرسانند. در این مقاله سعی کرده ام راهکارهای کاملا عملی به شما ارائه دهم که بتوانید از همین الان آنها را به کار بگیرید. اما یکی از تعاریف اعتماد به نفس میتواند این باشد:

اینکه از لحاظ ذهنی مطمئن باشیم میتوانیم کاری را درست انجام دهیم. در واقع یعنی داشتن مهارت کافی برای انجام یک کار

اعتماد به نفس واقعی

ویژگی ها

در این صورت یعنی ما باید دو ویژگی داشته باشیم:

1. مهارت کافی در کار را داشته باشیم

2. از مهارت و توانمندی خود دید خوبی داشته باشیم.

به عنوان مثال اگر شما رانندگی خوبی داشته باشید و به خوبی بتوانید رانندگی کنید و مهارت کافی را داشته باشید، اولین شرط در اعتماد به نفس را خواهید داشت ولی اگر ضمن داشتن مهارت، خودتان را باور نداشته باشید و تصویری که از خودتان و مهارتتان دارید بسیار ضعیف باشد، باعث می‌شود که اعتماد به نفس شما کم شود و رانندگی را به خوبی انجام ندهید.

این موضوع عموماً برای خانم‌ها در کشور ما وجود دارد زیرا اکثر خانم‌ها مهارت کافی در این کار را دارند اما به دلیل فشارهای بیرونی و نگرانی از قضاوت شدن، تصویر خوبی از توانمند‌های خود ندارند و به همین دلیل در بسیاری از این عزیزان دیده می‌شود که اعتماد به نفس آنها در رانندگی کم است.

اعتماد به نفس در تمام انسانها وجود دارد. کافیست با مهارت لازم بروز پیدا کند

در واقع ما زمانی اعتماد به نفس خواهیم داشت که: مهارت کافی در انجام کاری داشته باشیم و همچنین تصویر ذهنی ما نسبت به توانایی انجام آن مثبت باشد.

و اعتقاد داریم که اعتماد به نفس دقیقاً بر اساس هر کاری متفاوت است و شما ممکن است در خوش نویسی اعتماد به نفس بالایی داشته باشید اما در سخنرانی و صحبت جلوی جمع اعتماد به نفس بالایی نداشته باشید.

در چنین تعریفی، حداقل عوامل زیر در موفقیت و اعتماد به نفس شما تاثیر خواهند داشت:

دانش کافی انجام کار
مهارت کافی انجام کار
تجربه‌های قبلی انجام کار
بازخوردهای دیگران در مورد انجام کار
کیفیت انجام کار سایرین
و…

اعتماد به نفس واقعی

اعتماد به نفس چه اهمیتی دارد

اهمیت اعتماد به نفس بر هیچ کسی پوشیده نیست و مشخص است که این سوال یک سوال فرمالیته (و بدیهی) به نظر می‌رسد. در حقیقت اگر شما اعتماد به نفس کافی برای انجام کاری را نداشته باشید دو اتفاق رخ خواهد داد:
یا هیچگاه به انجام کاری دست نخواهید زد و هیچ کاری را شروع نخواهید کرد و از انجام آن فرار می‌کنید
یا آن کار را با اشتباه و کیفیت بسیار پایینی انجام خواهید داد و همین باعث می‌شود که اعتماد به نفس شما همینطور کاهش پیدا کند و این یک چرخه معیوب را شکل می‌دهد:

اعتماد به نفس واقعی

یک برنامه ی 10 مرحله ای و موثر:

1- مهارت بیاموزید

داشتن مهارت به شما علاوه بر آموزش شیوه صحیح آموزش یک کار، تصویر ذهنی درستی از آن را نیز خواهد داد. در واقع اگر مهارت بیاموزید، یکی از مهمترین اصول افزایش اعتماد به نفس را آموخته اید. پس تمام وقت خود را صرف این کنید که مهارت تازه ای یاد بگیرید. خواهید دید که اعتماد به نفس شما رشد چشمگیری خواهد یافت. در تصویر زیر لیست 10 مهارت مهم و ضروری که به شما اعتماد به نفس میدهد را آورده ام. شما نیز میتوانید از هزاران مهارت موجود، تعدادی را برای یادگیری انتخاب کنید

مهارت های ضروری

2- انجام یک کار دشوار

به ذهن خود رجوع کنید! ببینید چه کاری برای شما همیشه دشوار بوده که اکنون میتوانید با تمرین و تلاش آن را انجام دهید؟ انجام دادن این کار به شما اعتماد به نفس فوق العاده ای میدهد. یک کار دشوار میتواند انجام یک حرکت ورزشی ، شنا ، ارتباط برقرار کردن ، سخنرانی در جمع و یا هرچیز دیگری باشد که تا به حال از انجام آن فرار میکردید! گاهی هم یک کار دشوار میتواند فرار کردن از دست عقاید مسخره و محدود کننده خودتان باشد! آنها را بیابید و تا میتوانید فاصله بگیرید

3- انجام یک کار جدید

انجام یک کار کاملا جدید هم میتواند در افزایش اعتماد به نفس شما جادو کند! کاری که تا به حال انجامش نداده اید یا حتی به آن فکر هم نمیکردید. مثل پریدن از ارتفای بلند یا رفتن به جایی که حتی تلفن همراه شما آنتن نمیدهد و مردم هنوز گاز شهری ندارند! کار جدید میتواند لبخند زدن به عابرین پیاده در خیابان باشد! (البته مراقب باشید به چه کسی لبخند میزنید)

بانجی جامپینگ

4- افزایش اعتماد به نفس با تقلید و وانمود کردن

واقعیت این است که اگر شما واقعاْ اعتماد به نفس داشته باشید و یا وانمود می‌کنیم که اعتماد به نفس دارید فرق زیادی ندارد! اگر از چیزی تقلید کنیم، بعد از مدتی واقعاً به همان شکل در خواهیم آمد

تقلید کردن

5- مثبت باشید

پنجمین روش از مجموعه روش‌هایی که مطرح شده، تلقین و خودگویی مثبت است. لازم است که ما به صورت مداوم گفت و گوهای درونی خود را بررسی کنیم و ببینیم که در حال گفت و گوی مثبت با خود هستیم یا منفی؟

کیفیت گفتگوهای درونی شما، کیفیت زندگی شما را مشخص میکند. هرگز به خودتان برچسب منفی نزنید؛ زیرا

برچسب ها باور آفرینند و باور ها واقعیت آفرین!

باورهای غلط

6- تقویت اعتماد به نفس با اصلاح اطرافیان

از مهم‌ترین عوامل برای تاثیرگذاری روی اعتماد به نفس ما، اطرافیان ما هستند. در حقیقت اطرافیان ما نقش بسیار مهمی در تصویر ذهنی ما دارند. اگر دوستان و نزدیکان شما دائماً به شما تلقین کنند که نمی‌توانید از پس کاری بر بیایید و شما را قبول نداشته باشند (چه بخواهید و چه نخواهید ) قسمتی از تصویر ذهنی شما و در نتیجه اعتماد به نفس شما مخدوش می‌شود و این دیگر به خودمان بستگی دارد که چطور می‌توانیم این اثر را کم کنیم.

به 5 نفر مهم اطراف خود نگاه کنید و ببینید که آیا آنها به افزایش اعتماد به نفس شما کمک می‌کنند یا به کاهش آن؟

اگر احساس می‌کنید که اثر آنها در زمینه کاهش بیشتر است، پیشنهاد می‌کنم که دوستان و اطرافیان مثبت‌تری را به ترکیب نزدیکانتان اضافه کنید.

قرار نیست پدر و مادرتان را دور بیاندازید!
تا زمانی که صحبت از اصلاح اطرافیان می‌شود، بسیاری از عزیزان با اعتراض می‌گویند که ما نمی‌توانیم که پدر و مادر و یا همسرمان را عوض کنیم یا دور بیندازیم!

خب قطعاً منظور من نیز چنین چیزی نیست! اما…

میتوانیم افراد مثبت و موثری را به جمع دوستان خود اضافه کنیم
میتوانیم در جمع های مثبت حضور داشته باشیم
میتوانیم در مورد مسائل منفی صحبت نکنیم
میتوانیم به تفریحات مثبت مشغول باشیم
میتوانیم زمان بیشتری را با دوستانمان باشیم

تا اثرات منفی را به حداقل برسانیم

7- اصلاح دیدگاه خودمان نسبت به ذهنیت دیگران

خب، یکی از مهمترین نکات مربوط به اعتماد به نفس همینجاست! اینکه که فکر میکنیم در دیدگاه دیگران خیلی خوب نیستیم. یا گاهی فکر میکنیم دیگران از ما بهترند و یا انتظاراتی از ما دارند که انجام شدنی نیست و از پس آن بر نمی آییم. اما جالب است بدانید که دیگران هرگز نظری درباره ما ندارند! در واقع اصلا برای آنها مهم نیستیم! در واقع آنها به یک سر درد معمولی خودشان بیش از مهمترین اتفاقات در زندگی ما بها میدهند. پس با به یاد آوری این نکته، میتوانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. چون دیگر خود را در دایره توجه افراد نمیبینید

8- تصویر سازی ذهنی صحیح

از دیگر تمرینات ارزشمند، تصویر سازی ذهنی صحیح است. یکی از شانس‌هایی که ما آورده‌ایم این است که مغز ما فرق بین تصوّر با واقعیت را متوجه نمی‌شود و اگر ما بتوانیم به خوبی تصویر سازی ذهنی کنیم، مغز ما احساس می‌کند که آن کار را انجام داده است و همین موضوع باعث می‌شود که اعتماد به نفس ما افزایش پیدا کند

تصویر سازی ذهنی

اقدام
همین الان مشخص کنید که دوست دارید در چه کاری اعتماد به نفس داشته باشید و بلافاصله اقدام کنید و تصویر سازی درست آن و منتظر نتایج فوق العاده آن باشید…. .

9- گرفتن تصمیمات کوچک

از دیگر روش‌های بسیار کاربردی این است که شروع کنیم به گرفتن تصمیمات کوچک اما موفقیت آمیز. مثلاً اگر شما تصمیم بگیرید که هر روز 10 دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید و واقعاْ این کار را انجام دهید، مطمئن باشید که حس بسیار بهتری نسبت به خود و توانمندی‌هایتان خواهید داشت.

یکی از این تصمیمات کوچک خوب، اضافه کردن زمان مطالعه به برنامه روزانه است. مثلاً‌ شما می‌توانید روزانه 10 یا 20 دقیقه مطالعه را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. به لیست زیر توجه کنید:

عادت جدید

10- اصلاح دیدگاه

آخرین گامی که در این تقویم 10 روزه باید مد نظر داشته باشیم، اصلاح دیدگاه است. گاهی اوقات تصوراتی که ما داریم و یا انتظاراتمان با دنیای واقعی همخوانی ندارد و همین موضوع باعث می‌شود که از اعتماد به نفس ما کاسته شود.

به عنوان مثال چند مورد از موضوعاتی که با اصلاح آنها اعتماد به نفس بیشتری را تجربه خواهیم کرد را با یکدیگر مرور می‌کنیم

آیا اطرافیان باید از ما حمایت کنند؟

پاسخ منفی است!‌ چه کسی گفته که همیشه اطرافیان باید از ما حمایت کنند! اگر این اتفاق رخ می‌داد خیلی خوب بود اما خبر بد این است که اصلاً اینطور نیست و قرار نیست که هر وقت تصمیم به رشد و تغییر می‌گیریم، دیگران با ما همراه باشند.

اگر به تاریخ نیز نگاه کنید، خواهید داد که بسیاری از بزرگان تاریخ بر خلاف اطرافیان و بدون حمایت آنها (و عموماً با مخالفت و سنگ اندازی آنها) به انجام کارهای مهم خود پرداخته‌اند.

اما چرا دیگران با ما مخالفت میکنند؟

دلایل مخالفت دیگران با ما

آیا قرار نیست شکست بخوریم؟

دومین تصویری که به اشتباه در ما شکل گرفته است این است که قرار نیست که ما در مسیر حرکتمان هیچ شکستی نداشته باشیم! تقریباً مطمئن هستم که پشت هر موفقیتی تعداد قابل توجهی شکست وجود دارد که در کتاب از شنبه در مورد 47 مرتبه شکست صحبت شده است.

آیا قرار است همه مثل ما فکر کنند؟

خیر! قطعا نفراتی مانع شما میشوند و قطعا با شما به جدل خواهند پرداخت. اما کافیست شما با آنها هرگز وارد بحث نشده و این مساله را درک کنید که هرکس طرز فکر خودش را دارد. اما وظیفه شما برای حفظ اعتماد به نفس این است که با این افراد وارد هیچگونه جدل نشوید. به همین سادگی. به قول معروف هرگز با نادان ها بحث نکنید.

برای این که زندگی بهتری را تجربه کنیم، اجازه بدهیم بعضی وقت‌ها حق با دیگران باشد! و با آنها بحث نکنیم!

نقش گذشته و دوران کودکی در اعتماد به نفس

نقش کودکی در اعتماد به نفس

و یا هزاران دلیل دیگر. اما بدانید مادامی که این دلایل رو بهانه ای برای نداشتن اعتماد به نفس در نظر میگیریم، تغییری در اعتماد به نفس ما رخ نمیدهد. همین حالا سعی کنید بستری فراهم کنید که این دلایل برای همیشه از زندگی شما خارج شوند

در ادامه نیز چند نکته پیشنهاد وجود دارد که می‌توانید به آنها توجه کنید

جو گیر نشوید، تا شروع می‌کنید دنیا علیه شماست!

لطفاً تصور نکنید بلافاصله بعد از خواندن این مقاله دنیا عوض خواهد شد و شما فرد دیگری می‌شوید! اتفاقاً دنیا عموماً‌ به این صورت است که اگر کسی تصمیم به تغییر بگیرد، فوراً موانعی در مسیرش قرار می‌دهد که جلوی آن تغییر را بگیرد و فقط افرادی لایق تغییر هستند که حاضر باشند بهای آن را بپردازند. مثلاً به محض این که تصمیم می‌گیرید رژیم بگیرید، غذاهای خوشمزه‌ای در یخچال قرار می‌گیرد و یا به مهمانی‌ها و یا عروسی‌ها دعوت می‌شوید

یا وقتی تصمیم میگیرید کتاب بخوانید، ناگهان مزایای استفاده از شبکه های اجتماعی جلوی شما رژه میروند! (البته مزایایی ندارند و این صرفا تله ذهن است)

بنابراین یادتان باشد به محض این که تصمیم به تغییر و افزایش اعتماد به نفس بگیرید، اتفاقات بسیار زیادی رخ می‌دهد که شما از تصمیمتان منصرف شوید اما واقعیت این است که شما باید با سماجت تمام به سوی هدف خود حرکت کنید و نشان بدهید که شما از مشکلات قوی‌تر هستید.

انگیزشی

از دیگر موضوعات بسیار مهم در اعتماد به نفس و افزایش آن، داشتن یک راهنما و راه بلد در مسیر زندگی است. شاید خوب باشد که یک مربی، راهنما و یا دوست خوب در این مسیر داشته باشید که در مواقعی نیاز به کمک دارید به شما کمک کند تا بهترین نتیجه را بگیرید.

به عنوان نکته پایانی بدانید که تنها راه رسیدن شما به اعتماد به نفس تمرین است و تمرین است و تمرین! در راه ممکن است شکست بخورید! اما نا امید نشوید و دوباره شروع کنید – مصطفی طاهری

اینستاگرام مصطفی طاهری
مصطفی طاهری سخنران بین المللی را بیشتر بشناسید
دعوت به سخنرانی از مصطفی طاهری

عصر خلاقیت

3 thoughts on “اعتماد به نفس خود را با این 10 تمرین 10 روزه افزایش دهید

  1. Pingback: ثروتمندترین افراد تاریخ کدامند؟ ثروت های افسانه ای که باورتان نمیشود • عصر خلاقیت

  2. Pingback: متاسفیم، صفحه پیدا نشد • عصر خلاقیت

  3. Pingback: هوش هیجانی چیست؟ چگونه میتوانیم هوش هیجانی خود را تقویت کنیم؟ • عصر خلاقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =

× چطور می‌تونم به شما کمک کنم؟