مهارت های زندگی چیست؟ چگونه بهتر زندگی کنیم و لذت ببریم؟

مهارت های زندگی

تعریف مهارتهای زندگی

توانایی انجام رفتار سازگارانه و مثبت به گونه ای که فرد بتواند با چالشها و ضروریات زندگی  روزمره خود کنار بياید. بطور کلی مهارتهای زندگی عبارتند از توانایی هایی که منجر به ارتقای بهداشت روانی افراد جامعه، غنای روابط انسانی ، افزایش سلامت و رفتارهای سلامتی در سطح جامعه می گردند.

مهارت زندگی
مهارت زندگی

مهارتهای زندگی هم به صورت یک راهکار ارتقای سلامت روانی و هم به صورت ابزاری در پيشگيری از آسيب های روانی – اجتماعی مبتلا به جامعه نظير اعتياد ، خشونت های خانگی و اجتماعی ، آزار کودکان ، خودکشی ، ایدز و موارد مشابه قابل استفاده است به طور کلی مهارتهای زندگی ابزاری قوی در دست متوليان سلامت روانی جامعه در جهت توانمندسازی جوانان در ابعاد روانی اجتماعی است. این مهارتها به افرادکمک می کنند تا مثبت عمل کرده،هم خودشان و هم جامعه را از آسيب های روانی – اجتماعی حفظ کرده و سطح بهداشت روانی خویش و جامعه را ارتقاء بخشند.

تاریخچه مهارتهای زندگی

آموزش مهارتهای زندگی در سال ١٩٧٩ و با اقدامات آقای دکتر گيلبرت بوتوین آغاز شد. وی در این سال یک مجموعه آموزش مهارتهای زندگی برای دانش آموزان کلاس هفتم تا نهم تدوین نمود که با استقبال فراوان متخصصان بهداشت روان مواجه گردید. این برنامه آموزشی به نوجوانان یاد می داد که چگونه با استفاده از توانایی های رفتار جرات مندانه ، تصميم گيری و تفکر نقاد در مقابل وسوسه یا پيشنهاد سوء مصرف مواد از سوی همسالان مقاومت کنند. هدف بوتوین طراحی یک برنامه واحد پيشگيری اوليه بود . مطالعات بعدی نشان داده آموزش مهارتهای زندگی در صورتی به نتایج مورد نظر ختم می شود که همه مهارتها به فردآموخته شود. پژوهشها حاکی از آن بودند که این برنامه در پيشگيری اوليه چندین نوع مواد مخدر از جمله سيگار موفق بوده است.

مهارت زندگی کردن
مهارت زندگی کردن

مرور مطالعات انجام شده نشان می دهد که برنامه های پيشگيری مبتنی بر آموزش مهارت های زندگی، بسيار مؤثرتر از گرایش های سنتی است. مثلاً پری و کلدر دریافتند که گرایشهای جامع در پيشگيری از سوءمصرف مواد ( شامل آموزش مهارت های زندگی برای ارتقای توانایی های اجتماعی ) در به تعویق انداختن شروع مصرف الکل و ماری جوانا بسيار مؤثرتر از گرایش های مبتنی بر ارائه دانش و اطلاعات و گرایش های مبتنی بر رهبری همسالان بوده اند . در پژوهشی که اثر آموزش مهارت های زندگی را در زمينه خود آگاهی بررسی نمود، نشان دادبه دنبال این آموزش دانش آموزان صداقت بيشتر، نوع دوستی بيشتر و پرخاشگری کمتری نشان می دهند .

مهارتهای اصلی زندگی :

کارشناسان مهارتهای زندگی را در چندین سطح دسته بندی می کنند:

سطح اول : مهارتهای پایه ای و اساسی روان شناختی و اجتماعی هستند این مهارتهابه شدت متاثر از فرهنگ و ارزش های اجتماعی هستند نظير خودآگاهی و همدلی

سطح دوم : توانایی هایی هستند که تنها در شرایط خاص مورد استفاده قرار می گيرند نظير مذاکره ، رفتار جرات مندانه و…

سطح سوم : توانایی های زندگی کاربردی هستند نظير امتناع از سوء مصرف مواد این مهارتها عبارتند از :

توانایی تصميم گيری:

در این مهارت افراد می آموزند که تصميم گيری چيست و چه اهميتی دارد آنها همچنين با انواع تصميم گيری آشنا شده مراحل یک تصميم گيری را گام به گام تمرین می کنند. دانشجویان همچنين با رابطه موجود ميان تصميم گيری و سایر مهارتهای زندگی از یک سو و رابطه تصميم گيری با پيشگيری اوليه در بهداشت روانی از سوی دیگر آشنا می شوند.

مهارت تصمیم گیری
مهارت تصمیم گیری
توانایی حل مسئله :

این مهارت عبارت است از تعریف دقيق مشکلی که فرد با آن روبرو است شناسایی و بررسی راه حل های موجود و برگزیدن و اجرای راه حل مناسب و ارزیابی فرآیند حل مسئله بطوری که فرد دچار دغدغه و اضطراب نشود و از راه های غير سالم برای حل مشکلات خویش استفاده نکند.

مهارت حل مساله
مهارت حل مساله
توانایی تفکر خلاق :

توانایی تفکر خلاق یک مهارت سازنده و پایه برای نيل به سایر مهارت های مرتبط با اندیشيدن است. در این مهارت افراد فرا میگيرند که به شيوه های متفاوت بياندیشند و از تجربه های متعارف و معمولی خویش فراتر رفته راه حل هایی را خلق نمایند که خاص ویژه خودشان است.

تفکر خلاق
تفکر خلاق
توانایی تفکر نقاد :

این مهارت عبارتست از توانایی تحليل عينی اطلاعات موجود با توجه به تجارب شخصی و شناسایی آثار نفوذی ارزش های اجتماعی ، همسانان و رسانه های گروهی بر رفتار فردی

تفکر نقاد
تفکر نقاد
توانایی برقراری ارتباط موثر :

این مهارت به معنای ابزار احساسات ، نيازها و نقطه نظرهای فردی به صورت کلاسی و غير کلاسی است.

ارتباط موثر
ارتباط موثر
توانایی ایجاد و حفظ روابط بين فردی :

مهارتی است جهت تعامل مثبت با افراد به ویژه اعضای خانواده در زندگی روزمره

روابط
روابط
توانایی خودآگاهی :

به معنی توانایی و ظرفيت فرد در شناخت و خویشتن و نيز شناسایی خواسته ها ، نيازها و احساسات خویش است. در این مهارت فرد همچنين می آموزد که چه شرایط یا موقعيت هایی برای وی فشارآور هستند.

خودآگاهی
خودآگاهی
توانایی همدلی کردن :

این مهارت عبارتست از فراگيری نحوه درک احساسات دیگران. در این مهارت فرد می آموزد که چگونه احساسات افراد دیگر را تحت شرایط مختلف درک کند تفاوتهای فردی را بپذیرد و روابط بين فردی خود را با افراد مختلف بهبود بخشد.

همدلی کردن
همدلی کردن
توانایی مقابله با هيجان ها :

شناخت هيجانها و تاثير آنها بر رفتار همچنين فراگيری نحوه اداره هيجانهای شدید و مشکل آفرین نظير خشم مهارت مقابله با هيجانها ناميده می شود.

جلوگیری از خشم
جلوگیری از خشم
توانایی مقابله با استرس :

در این مهارت مخاطبين فرا می گيرند که چگونه با فشارها و نقش های ناشی از زندگی وهمچنين استرس های دیگر مقابله نمایند.

استرس
استرس

اینستاگرام مصطفی طاهری

کانال آپارات عصر خلاقیت

لینکداین مصطفی طاهری

فیسبوک مصطفی طاهری

توئیتر مصطفی طاهری

. به نظر شما چه عواملی کیفیت روابط خانواده  را کاهش میدهد؟! نقاط قوت خود را در روابط موثر خانواده بیان کنید؟

همچنان در عصر خلاقیت بمانید

سمینار رایگان نخبگان کسب و کار

یلدا چه شبی است؟ معنی آن چیست !

سمینار رایگان طراحی کسب و کار

سمینار به یاد ماندنی از خوب به عالی

جشن نوروز از دیروز تا به امروز

۱۲ اصل مشتری مداری به بیان ساده

3 thoughts on “مهارت های زندگی چیست؟ چگونه بهتر زندگی کنیم و لذت ببریم؟

  1. Pingback: کارگاه تولید محتوا • عصر خلاقیت

  2. Pingback: کارگاه ایده یابی و کسب و کار • عصر خلاقیت

  3. Pingback: آیین دوست یابی نوشته دیل کارنگی • عصر خلاقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =

× چطور می‌تونم به شما کمک کنم؟