رمز موفقیت در کسب و کار چیست؟! 12 کلید موفقیت کارآفرین

موفقیت در کسب و کار

موفقیت در کسب و کار

چشم انداز کسب وکار

چشم انداز، اعلامیه جهت گیری فرد و یا سازمان می باشد و بیانگر هویت، آرمان و چگونگی رسیدن به آن ودر نهایت موفقیت است. چشم انداز آرزوهای مدیریتی برای کسب و کار را توصیف می کند، تصویری از مقصد آینده فرد و سازمان را ترسیم و منطق چگونگی مناسب بودن این مطلب برای شرکت را شرح می دهد. این اعلامیه به سه سؤال اساسی زیر پاسخ می گوید

 • ما به چه کاری مشغول هستیم؟ مأموریت
 • ما چه میخواهیم بشویم؟ آرمان
 • ما پیرو چه ارزش هایی هستیم؟ ارزش
چشم انداز موفقیت
چشم انداز موفقیت

مأموریت در کسب و کار

مأموریت بیانگر علت وجودی سازمان است و جایگاه سازمان را ازین جهت که به چه کاری اشتغال دارد نشان می دهد. برای تعریف مأموریت سازمان به 4 سؤال زیر پاسخ داده می شود؟

 1. چه چیزی ؟
 2. برای چه کسی ؟
 3. چگونه ؟
 4. چرا ؟
مأموریت کسب و کار
مأموریت کسب و کار

مأموریت دلیل وجودی یک سازمان را مشخص میکند ، چیزی که اگر آن را از سازمان کسر کنیم سازمان باید بپرسد من برای جه بوجود آمده ام. مأموریت بر اساس یک نیاز تعریف می شود. مأموریت از جنس هدف است. هدف بزرگی که سازمان می خواهد در یک دوره زمان طولانی مدت به موفقیت برسد. سازمان های قبلی تأکید اصلی شان بر مأموریت بود اما امروزه سازمانها به چشم انداز تأکید میکنند و یا به عبارت دیگر چشم انداز محور هستند. در ذیل تفاوت بین چشم انداز و بیانیه مأموریت ذکر میگردد.

مأموریت

چشم انداز

تمرکز بر فعالیتهای جاری

تمرکز بر مسیر آینده سازمان

سازمانی که الان هستیم

سازمانی که میتوانیم بشویم

نیازهای جاری که به پاسخگویی آنها مشغول هستیم

نیازهایی که درآینده میتوانیم پاسخگو باشیم.

 

مأموریت ماهیتی فلسفی و تجریدی دارد و خصوصیاتی چون عملیاتی بودن و عینیت از آن بدور می باشد. و نیز چشم انداز، شرحی دقیق همراه با مرزهای قابل تعریف و تأکیدهای مشخص است. و بطور کلی میتوان این چنین گفت : مأموریت یعنی کار مستمری که به انجام آن مشغول هستید و چشم انداز همانا تصویری از آینده مطلوب شما را توسط شما نشان می دهد.

مسیر شغلی کسب و کار

دورانی که مهمترین وظیفه فرد در رابطه با انتخاب شغل و پیشرفت  در آن تحقق می یابد شروع زندگی شغلی نام دارد.

مسیر موفقیت در کسب و کار
مسیر موفقیت در کسب و کار

 

شروع زندگی شغلی، موفقیت در کسب و کار و یا ایجاد و راه ندازی و توسعه ی آن به شرایط فردی، اوضاع اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جوامع بستگی دارد. بعضی از افراد در بسیاری از کشورها زندگی شغلی خود را از کودکی یا نوجوانی آغاز میکنند ؛ به هرحال هر انسانی به منظور تأمین معاش یا بروز استعدادهای خود یاهر دلیل دیگری وارد زندگی شغلی میشود. این دوره از زندگی ، سایر شئونات زندگی را تحت تأثیر قرار میدهد ، اما آنچه اهمیت دارد این است که اغلب افراد از شغل یا کسب و کار خود راضی نیستند و طبق آمار بطور مستقیم مردم پنج بار در طول مدت زندگی تغییر شغل یا تغییر فعالیت کسب و کار میدهند.

یکی از مهمترین دلایل عدم موفقیت و نارضایتی از شغل یا کسب و کار این است که افراد هنگام آغاز زندگی شغلی، آگاهانه و بر اساس معیارهای صحیح، واقعی و واضح ( استعداد، مهارتها و علایق ) برای خود برنامه ریزی نمیکنند و باتوجه به نیازهای بازار، کار و یا … شغل و یا حتی کسب و کار خود را انتخاب یا راه اندازی میکنند.

اما برای موفقیت در کارآفرینی و یا شاغل شدن در اول باید بدانیم چند موقعیت شغلی یا کسب و کار وجود دارد و سپس بررسی کنیم کدامیک با اهداف ، ایده ها، روحیات ، گرایش ها ، توانایی ها ، علایق و مهارت های ما سازگار است.

کار آفرین موفق

کارآفرین تابعی از کارآفریدن است. از این رو بررسی پیوسته خصوصیات کارآفرینان حتما به بالا رفتن درک کارآفرینی و موفقیت کمک خواهد نمود.

کارآفرین موفق
کارآفرین موفق

12 کلید موفقیت کارآفرین

12 کلید موفقیت کارآفرین
12 کلید موفقیت کارآفرین
 1. کانون کنترل درونی

یک فرد با کنترل درونی معتقد است که میتواند از طریق توانایی ، تلاش و یا مهارتهایش بر پیامدها اثر بگذارد و موفقیت کسب کند.

 1. مخاطره پذیری ( شکست ناپذیری )

مدیران یا کارآفرینان جهت کسب موفقیت به یادگیری مدیریت مخاطره و تحمل ابهام برای خود و دیگران تمایل دارند و شکست یک پروژه را نه به عنوان یک تراژدی بلکه به عنوان یک تجربه یادگیری تلقی میکنند.

 1. تحمل ابهام

چالش ها و عوامل بالقوه برای موفقیت در شروع یک کسب و کار باماهیت غیرقابل پیش بینی آن مرتبط میباشد. همچنین تحمل ابهام به عنوان میل باطنی برای مشاهده موقعیت های بدون نتایج مشخص تعریف می شود.

 1. نیاز به توفیق طلبی یا انگیزه

انگیزه موفقیت بالا بابرخی از جنبه های عملکرد مخاطره آمیز مرتبط میباشد.

 1. استقلال طلبی

استقلال طلبی نیرویی است که باعث میشود کارآفرین تمام مخاطرات و ساعتهای طولانی کار سخت را برای ایجاد ، توسعه یا موفقیت فعالیت به جان بخرد.

 1. خلاقیت و نوآوری

نوآوری فرآیندی است که خلاقیت را به محصول تبدیل میکند.

 1. آِینده نگری

کارآفرین موفق همیشه تصور و دیدگاهی از آینده سازمان خود دارد.

 1. عزم ، اراده و پشتکار

موفقیت یک کارفرین به بالا بردن اعتماد به نفس است ، آنها دارای پشتکار و کارایی بالا هستند و در صورت تصمیم گیری به سرعت و در اولین فرصت ممکن آن را اجرایی میکنند.

 1. فرصت طلبی

یک الگوی واضح در میان کارآفرینان موفق و خوش فکر، تمرکز آنها بر فرصت هاست.

 1. فرصت

فرصت در قلب فرآیند کارآفرینی قراردارد، هرچه بازار کسب و کار ناقص تر باشد فرصت هم بزرگ تر است، هرچه آشفتگی ها و گسستگی ها بیشتر باشد، فرصت ها بیشتر است.

 1. تشکیل ومدیریت تیم

ویژگی مهم تیم ها این است که همه تیم ها توسط یک مدیر یا رهبر با قابلیت کارآفرینانه که سابقه اش نشان دهنده موفقیت ها و قابلیت هایی است که تیم باید داشته باشد، تشکیل میشود.

 1. منابع

یکی از ذهنیت های غلط در کارآفرینی این است که ابتدا باید همه منابع خوصا پول فراهم باشد که این اولویت دادن پول یک اصل اشتباه است. پول باید بعد از اینکه فرصت دارای پتانسیل بالا آماده و اداره شد، مطرح گردد.پس منابع را شناسایی کنید، و سپس جمع‌آوری کنید و تحت تأثیر آنان قرار نگیرید.

 

مدیر موفق
مدیر موفق

 

ما رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام مصطفی طاهری
کانال آپارات عصر خلاقیت
لینکداین مصطفی طاهری
فیسبوک مصطفی طاهری
توئیتر مصطفی طاهری

 

از اینکه با مبحث جذاب و به روز « رمز موفقیت در کسب و کار چیست؟! 12 کلید موفقیت کارآفرین» همراه ما بودید صمیمانه از شما سپاسگذاریم. آیا میخواهید کسب وکار موفقی داشته باشید؟ تجربیات خود را با مخاطبان عصر خلاقیت درمیان بگذارید

 

همچنان در عصر خلاقیت بمانید

آداب معاشرت در محیط کار
نخبگان کسب و کار ایران ، دوره ای شگفت انگیز برای همه
سمینار رایگان طراحی کسب و کار
نخبگان کسب و کار ایران (دوره یکساله)
پرورش خلاقیت کارمندان

One thought on “رمز موفقیت در کسب و کار چیست؟! 12 کلید موفقیت کارآفرین

 1. Pingback: چانه زنی و توافق در مذاکره • عصر خلاقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

× چطور می‌تونم به شما کمک کنم؟