10 مشخصه براي موفقیت در بازی مذاکره

موفقیت در بازی مذاکره

بازی مذاکره

مذاکره را همانند یک بازی در نظر بگیرید. اگر شما بازی مذاکره را بدون درك قواعد قانون طلایی آغاز کنید، دلایل بسیاری برای ترس از بازی خواهید داشت؛ اما چگونه باید این ترس را از خود دور کرد؟

یکی از سؤالهایی که در آغاز مذاکره مطرح میشود این است که چه کسی باید شروع کند؟ این تصمیم، بسیار مهم و استراتژیک است.
هرگز خود را پیش از شنیدن پیشنهاد همکاری، اسیر مذاکره نکنید. بعضی از مذاکرات رویه های بسیار معین و از پیش تعریف شده ای دارند و برای آنها قوانین، مقررات و عرف مشخصی وجود دارد. جلسات مجتمع عمومی در شرکتها ازجمله این جلسات هستند. برخی دیگر از مذاکرات تا حدی دارای رویه های معمول و متعارف هستند؛ مانند خرید کالایی که معمولاً طبق عرف متداول و رایج درجامعه انجام میشود.

سایر مذاکره ها کمتر دارای رویه مشخصی هستند. این نوع مذاکره ها از آزادی عمل فراوانی برخوردار هستند. اگر شما همه چیز را در مورد بازی مذاکره بدانید، متوجه می شوید که مفهوم ارزش مورد انتظار، بسیار مهم است.

بازی مذاکره
بازی مذاکره

یادگیری بازی مذاکره

زمانی که شما بازی مذاکره میکنید، نیازی نیست سرعت برنده شدن خود را در هر ساعت بدانید، اما لازم است درباره ارزش معامله امتیاز داده شده توسط شما و امتیاز کسب شده از سوی طرف مقابل مطلع شوید تا در تاریکی مذاکره نکنید. شاید در زمانی چند امتیاز را بدهید تا امتیازی بسیار بزرگتر به دست‌آورید.
زمانی که شما مذاکره میکنید از خود سؤال کنید: «چطور میتوانم از شکست خوردن زیاد و پیامد فاجعه آمیز جلوگیری کنم؟»
درصورتیکه تمام این عبارتهای عمدتاً منفی قابل جلوگیری باشند و شما یک برنامه برای بازی جهت مطمئن شدن از عدم وقوع این موارد منفی داشته باشید، آنوقت شما فقط با یک شکست کوچک که شاید قابل تحمل باشد و با هر نرخ سودی که البته برای تجارب مفید است روبه رو خواهید شد.

بقای بازی مذاکره

«بقا» همواره مهم است. اگر در یک بازی مذاکره نیاز داشته باشیم از مذاکره خارج شویم، بهتر است بدانیم راههای خروج اضطراری کجا هستند. در مقابل فردی که احتمال برد بالایی در مقابل ما دارد، باید بدانیم در صورت لزوم از چه راههایی میتوانیم جان سالم به در ببریم. ممکن است در موقعیتی شک برانگیز باشیم.

بقای مذاکره
بقای مذاکره

در چنین شرایطی محتاطانه پیش بروید و ابتدا متوجه شوید طرف مقابل چه در دست دارد. این همان موقعیت «کنترل» است؛ بنابراین در مذاکرات نیز به گونه ای عمل کنید که تمام سود را به سمت خود نکشانید و شرایطی را فراهم کنید تا طرف دیگر مذاکره، تمایل داشته باشد دوباره با شما معامله کند.
در مذاکره اگر طرف مقابل درخواست استراحت کرد از خود بپرسید «چرا؟» آیا به خاطر جشن گرفتن موقعیت بردش است یا به خاطر این است که در وضعیت دشواری قرارگرفته و یا مطمئن نیست چه کار کند؟ اغلب دلیل این مسئله «مورد دوم» است. شاید به همین دلیل از بازی مذاکرات لذت می بریم.

برنده بازی مذاکره

در بازی مذاکره ای که شما برنده و طرف مقابل بازنده است، اگر پیروزی خود را بروز دهید، اول ازهمه اطلاعات استراتژیک مهمی را در اختیار طرف مقابل قرار خواهید داد. ضمناً ممکن است رنجش و عصبانیت زیادی را برای طرف مقابل ایجاد کنید. افراد دوست ندارند فکر کنند شکست خورده اند. آنها مراقب تغییر حالت صورت شما هستند. هرگز نگذارید طرف مقابل بفهمد شما ناامید هستید یا از اتفاقی که رخداده شادمان هستید. شما در طولانی مدت در مذاکره نتایج بهتری خواهید گرفت.
مذاکره کنندگان موفق میتوانند ذهن افراد را بخوانند. آنها میتوانند بلوفی که علیه آنها استفاده میشود را بو بکشند. اینها مهارت افراد حساس است. برای موفقیت بیشتر، اصول مذاکره را تمرین کنید.از ابتدا مخالفت را بشناسید، شما موقعیت تان را در معامله میدانید اما حدس زدن موقعیت طرف مقابل، آسان نیست.

پیروزی در مذاکره
پیروزی در مذاکره

گاهی اوقات شما موفق خواهید شد و آنها به راستی به شما خواهند گفت. بعضی اوقات آنها طوری رفتار میکنند که از موقعیتشان دور میشوند اما گاهی طرفهای مقابل کلک میزنند و شما نمیدانید قوی هستند یا ضعیف. اینجاست که تمرین و آمادگی شما لازم است. هر چه بیشتر طرف مقابل را بشناسید، آسانتر دست آنها را میخوانید و به طور دقیق میدانید در چه موقعیتی هستند و شاید به اهداف و رفتارهایشان پی ببرید. همچنین رفتارهای قبلیشان تصویر مناسبی از تجارت به شما خواهد داد.

در مذاکره از قوانین محلی آگاهی داشته و تمام موقعیتهای آن ناحیه را بدانید و تمرین تمرین و تمرین کنید.

از قدیم گفته اند: «کار نیکو کردن از پر کردن است.»

افشاء اطلاعات

یکی از تصمیمات کلیدی در مذاکره، فاش سازی اطلاعات است اما مهم است که افشاء اطلاعات به چه میزان، در چه سطحی و در عوض چه چیزی باشد. اگر هر دو طرف بتوانند به همدیگر به قدر کافی اعتماد کنند، کتابهایشان را باز کنند و با ارزشترین اطلاعات خود را روی میز بگذارند دنیا گلستان میشود اما این امر خیلی خوش بینانه است. شما قبل از اینکه وارد مذاکره شوید باید به طور روشن تصمیم بگیرید کدامیک از اطلاعات را افشا کنید و از کدام اطلاعات حفاظت کنید. اگر به طرف دیگر مذاکره بگویید بخشی از اطلاعات محرمانه است، حرکت اشتباهی انجام داده اید. در عوض باید فهرستی از اطلاعاتی را که لازم است از طرف دیگر داشته باشید، تهیه کنید. هرگز اجازه ندهید اطلاعات به اشتباه درز کنند. یک برنامه روشن داشته باشید و اطلاعات را حفظ کنید.

در پایان مذاکره، نیاز به ارزیابی مذاکره داریم. این تنها دلیلی است که ما از اول به خاطر آن، مذاکره را شروع کرده ایم.

10 مشخصه برای موفقیت در بازی مذاکره

1 -از نقاط قوت و ضعف خود آگاه شوید.
2 -خود را در مقابل کل صحبتهای مذاکره و نتایج آن مسئول بدانید.
3 -فکر شده عمل کنید. هیچ کاری را شتابزده و بدون فکر انجام ندهید.
4 -برنامه داشته باشید.
5 -هر کلام را در زمان مقرر و جای خود استفاده کنید.
6 -واقعگرا باشید. واقعیت را هرچند تلخ و ناخوشایند باشد قبول کنید.
7 -مشکلات و خطرات را پیشبینی کنید.
8 -پیشرفتهای کوچک را بسازید تا به دستاوردهای بزرگ دست پیدا کنید.
9 -در حد معقول بر مواضع خود پافشاری کنید.
10 -از مذاکره لذت ببرید.

مذاکره موفق
مذاکره موفق

 

ما رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام مصطفی طاهری
کانال آپارات عصر خلاقیت
لینکداین مصطفی طاهری
فیسبوک مصطفی طاهری
توئیتر مصطفی طاهری

 

از اینکه با مبحث جذاب و به روز « 10 مشخصه براي موفقیت در بازی مذاکره» همراه ما بودید صمیمانه از شما سپاسگذاریم. آیا شما با یک بار بازی در مذاکره برنده خواهید بود؟ تجربیات خود را با مخاطبان عصر خلاقیت درمیان بگذارید

 

همچنان در عصر خلاقیت بمانید

تیپ شخصیتی و شناخت آن
مدیریت هزینه ها
سمینار رایگان طراحی کسب و کار
۸ عامل موثر در ارتباطات
کتاب های موفقیت

One thought on “10 مشخصه براي موفقیت در بازی مذاکره

  1. Pingback: چانه زنی و توافق در مذاکره • عصر خلاقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 11 =

× چطور می‌تونم به شما کمک کنم؟