4 راه جذب مشتری ؛ بقای کسب و کار

جذب مشتری

جذب مشتری

جذب مشتری
جذب مشتری

در ابتدا لازم است یادآوری کنیم که هر کسب و کاری نه تنها میبایست با برنامه ریزی قبلی، حساب شده و نیز با بکارگیری اصول آن راه‌اندازی گردد، بلکه باید در کنار مشاورانی خبره و کاربلد در این حوزه، راه اندازی و توسعه یابد تا جذب مشتری حاصل گردد.

شاید این ابهامات برای شما به وجود آمده باشد که :

چگونه میشود کسب و کار خود را توسعه دهیم؟! برای بقای کسب و کار چه باید کرد؟! چطور میتوان درآمد میلیونی داشت؟

همه اینها منوط به جذب مشتریان جدید ،تقویت ارتباط با مشتری و رضایت آنها است.

4 راه جذب مشتری

 • بازاریابی و تبلیغات
 • معرفی محصول
 • خدمات رسانی بهینه
 • ارزش گذاری مشتریان

 

1- بازاریابی و تبلیغات

تبلیغات
تبلیغات

در دنیای امروزی تلاش هر مجموعه یا شرکتی، دست یابی به مشتریان جدید با انواع ترفند های بازاریابی و تبلیغات میباشد که این نیز مسلماً هزینه‎بر خواهد بود اما جدا از هزینه، چگونگی جذب مشتری وابسته به هنر کارآفرینان و مدیران میباشد.

تبلیغات اگر به گونه ای صحیح و اصولی انجام شود، مشتریان زیادی را به کسب و کار شما سوق میدهد و درآخر هم منجر به سود بیشتر برابر با موفقیت بیشتر خواهد شد.

انواع روش های تبلیغات:

 • تبلیغات دیجیتالی ( اینترنتی و فضای مجازی/رادیو و تلویزیون )

تمامی تبلیغات در سطح اینترنت و شبکه های اجتماعی، تیزرهای تلویزیونی و رادیویی تبلیغات دیجیتالی نامیده میشوند.

 • تبلیغات پیام صوتی و پیامکی یا ایمیلی

بسیاری از فعالیت ها بابت ترویج کسب و کار خود از پنل تبلیغاتی پیامکی(Email-SmS) و یا ارسال پیام صوتی ضبط شده به مخاطبین استفاده میکنند.

 • تبلیغات حضوری و یا گروهی

دعوت از عموم یا گزینش نفرات برای برگزاری جلسات حضوری، همایش و یا سمینار یکی از شاخصه های کسب و کار های پرانگیزه میباشد که با برقراری ارتباط مستقیم مشتری را تسخیر خود میکنند.

 • تبلیغات چاپی

یکی از روش های تبلیغاتی که از گذشته تا به حال کاربرد عمومی داشته است تبلیغات چاپی میباشد که با پیشرفت فناوری روز دنیا امروزه کمتر استفاده میشود، اما درعین حال میتواند تأثیرات چشمگیری در جذب مشتری داشته باشد. همانند: روزنامه، مجله، بروشور، کاتالوگ و…

 • تبلیغات محیطی

هرگونه تبلیغاتی که مخاطب در خارج از منزل خود مشاهده میکند در دسته تبلیغات محیطی قرار میگیرد. همانند بیلبورد و یا نمایشگرها

 • تبلیغات نامشهود

یکی دیگر از روش های تبلیغات، تبلیغ نامشهود میباشد که به طور غیر مستقیم به مخاطبین نمایش داده میشود. همانند تبلیغ برند پوشاک و خودرو در برنامه های تلویزیونی.

2- شناخت و معرفی محصول

شناخت و معرفی محصول
شناخت و معرفی محصول

یکی از عمده ترین علل شکست های کارآفرینان عدم تسلط به محصولات و ویژگی های آنان میباشد و فقط بخاطر اینکه این محصول یا کالا بازار فروش مناسب با سود دهی بالا را دارد در این راه سرمایه گذاری میکنند و بینش خود را فقط و فقط در سود حاصل از فروش تخمینی بدون برنامه ریزی اصولی میگذارند؛ دریغ از آنکه یکی از رمزهای موفقیت هر کسب و کاری آشنایی و تسلط کامل به محصول می باشد در نتیجه این شناخت و معرفی محصول، مشتریان بیشتری را مجذوب و راغب به خرید محصول می‌نماید.

حالا برای اینکه بتوانید افراد را مجاب به خرید محصول خود بکنید باید نکات زیر را حتماً رعایت کنید:

 • شناخت و معرفی ویژگی ها و امکانات محصول

اگر محصولی از نظر شما ارزشمند باشد باید از تمامی اطلاعات مربوط به آن آگاه باشید و صرفا به عنوان فروشنده نباشید چرا که هر فردی قبل خرید از ویژگی های محصول سؤال می کند و بی اطلاعی یا اطلاعات ناقص منجر به فروش ناموفق شما خواهد شد.

 • شناخت مزایا و معایب محصول و نگاه مثبت به محصول

هر محصولی به علتی تولید میگردد و این تولید بخاطر مزایای آن میباشد اما در عین حال ممکن است معایبی را هم داشته باشد، احاطه داشتن بر این مزایا شما را کمک میکند تا با اشتراک گذاری امتیازهای محصول، مشتریان را مطلع و درصد فروش خود را بالا ببرید و همچنین آشنایی با کمبودها یا نواقص به شما کمک میکند تا جهت بهبود  نقص ها تلاش بکنید تا محصول را بروز رسانی یا معایبش را برطرف سازید.

 • مقایسه با امکانات و ویژگی های سایر محصولات هم رده در بازار

سعی کنید قبل از ارایه محصول، محصولات هم سطح، هم جنس یا با کاربرد مشابه را جهت تشخیص اختلاف ها، کمبود ها و یا امتیازات مورد مقایسه قرار دهید، شاید با این تجزیه و تحلیل محصول شما اصلاً قابل ارایه در بازار نباشد و یا شاید حتی محصولی بهتر از دیگر محصولات باشد و در آخر این قیاس در جهت ارتقای محصول بسیار اهیمت دارد.

 • شناخت بازار فروش و قیمت گذاری بر اساس نیاز مشتری

حالا باید بازار مشتری خود را پیدا کنید و بر اساس نیازهای آنان قیمت گذاری اصولی انجام دهید تا کالای شما نسبت به رقبا محبوبیت داشته باشد.

3- خدمات رسانی بهینه

خدمات رسانی بهینه
خدمات رسانی بهینه

بسیاری از کسب و کارها در زمینه خدماتی و یا خدمات پس از فروش نقش خود را ایفا میکنند که این نیز از اهمیت بالایی جهت جذب مشتری برخوردار است.

6 تکنیک خدمات به مشتریان :

 • آگاهی از خواسته و انتظارات مشتریان
 • بکارگیری کارکنان کارآزموده، روش ها و شاخص های مختلف
 • گردآوری به موقع بازخورد مشتریان
 • برگزاری دوره های آموزشی مشتری مداری برای کارکنان
 • خدمت رسانی به موقع و با کیفیت
 • قیمت گذاری استاندارد و قابل رقابت با رقبا
امور مشتریان
امور مشتریان

4- ارزش گذاری مشتریان

ارزش گذاری مشتریان
ارزش گذاری مشتریان

سعی کنید در هرحالتی برای مشتری خود وقت بگذارید و باعجله جوابگوی او نباشید، این امر باعث میشود تا مشتری احساس خاص بودن کند و بازهم به شما مراجعه نماید.

یکی از مهمترین دغدغه های مشتری رفع فوری مشکل و معایب بوجود آمده است، سعی کنید بهترین امکانات را در جهت ارتباط با مجموعه از طریق مشتری ایجاد نمایید که به راحتی بتواند مشکل خود را انتقال دهد، سختی و عدم ارتباط با فروشندهیا مجموعه، مشتری را بدبین می نماید و این نشانه از بین رفتن مشتری میباشد.

حرف آخر

همانطور که در بالا گفته شد راه اندازی و توسعه ی کسب و کار به همراه جذب مشتری بودجه ای کلان میخواهد که صرف این هزینه به همراه گذر زمان در مسیر اشتباه نشانگر یک خطر بزرگ برای کسب و کار است.

جذب و شناسایی مشتری
جذب و شناسایی مشتری

در نظر داشته باشید، هرچقدر جذب مشتری از اهمیت زیادی برخوردار باشد حفظ مشتری از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ مشتری کوچک و بزرگ ندارد. سعی نکنید میان مشتری های خود اختلافی قائل شوید، همه مشتریان را به یک نحو برخورد کنید چرا که شاید کوچکترین مشتری شما روزی بزرگترین و بهترین مشتری شما شود.

نگهداری مشتری
نگهداری مشتری

 

 

ما رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام مصطفی طاهری
کانال آپارات عصر خلاقیت
لینکداین مصطفی طاهری
فیسبوک مصطفی طاهری
توئیتر مصطفی طاهری

 

از اینکه با مبحث جذاب و به روز « 4 راه جذب مشتری؛بقای کسب و کار» همراه ما بودید صمیمانه از شما سپاسگذاریم. آیا شما کسب و کاری دارید و آیا میدانید جذب مشتری به چه صورت است؟ تجربیات خود را با مخاطبان عصر خلاقیت درمیان بگذارید

 

همچنان در عصر خلاقیت بمانید

آداب معاشرت در محیط کار
سخنران انگیزشی کیست
سمینار رایگان طراحی کسب و کار
۸ عامل موثر در ارتباطات
پرورش خلاقیت کارمندان

One thought on “4 راه جذب مشتری ؛ بقای کسب و کار

 1. Pingback: ۱۲ اصل مشتری مداری به بیان ساده • عصر خلاقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

× چطور می‌تونم به شما کمک کنم؟