تیپ شخصیتی و شناخت آن چه تاثیری در روابط ما دارد؟

تیپ شخصیتی

تیپ شخصیتی

یکی از مهترین نکته هایی که با یادگیری آن قدم بزرگی در راه موفقیت خود برداشته ایم، شناخت تیپ شخصیتی است. به این گونه که برای اینکه خودتان را بهتر بشناسید، باید بدانید که در کدام تیپ شخصیتی قرار دارید. اما دانستن آن مزایای شگفت انگیز و بسیار زیادی دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. مهمترین آن این است که شما با شناخت تیپ شخصیتی خود و نقاط قوت و ضعف خود میتوانید آنها را تقویت کرده و در روابط و مذاکرات خود یک گام از شخص روبروی خود پیش باشید. اگر ما بدانیم که یک تیپ شخصیتی چه نیازهایی دارد، در راستای آن عمل میکنیم و از به کار بردن نکات منفی در مقابل آن شخص جلوگیری خواهید کرد. در ادامه همراه من، مصطفی طاهری در عصر خلاقیت باشید تا این موارد را به صورت کامل بررسی کنیم.

چرا مهم است

مهمترین نکته در اهمیت شناخت تیپ شخصیتی آن است که میتوانید به خودتان مسلط شوید. نقاط ضعف و قوت خودتان را شناسایی کرده و سعی میکنید آنها را تقویت کنید. فراموش نکنید، مادامی که خودتان نقطه ی ضعف خود را میدانید، دیگر کسی نمیتواند از آن طریق به شما نفوذ کند! و این بسیار مهم است. نکته ی مهم دیگر این است که با شناختن تیپ شخصیتی افراد پیرامون خود میتوانید ارتباط بهتر و موثرتری با آنها برقرار کنید. با آنها بسته به نیاز شخصیتی اشان برخورد کرده و سعی میکنید مکمل باشید. همین دلیل محکمی برای آن است که شما در مذاکرات و ارتباطات خود موفق تر از گذشته باشید. همینطور میتوانید استعداد واقعی خودتان را شناخته و آنها را در جهت علاقه مندی های خود بکار بگیرید. تیپ شخصیتی یک عامل بسیار مهم در موفقیت و رشد فردی شماست.

تیپ شخصیتی

نگاه کلی به الگوی مایرز برگیز

اما یک الگوی بسیار معروف و جهانی در زمینه شناخت تیپ شخصیتی وجود دارد و آن الگوی مایرز بریگز یا همان MBTI است. بر اساس این الگو تمام انسانها در 4 دسته و 16 گروه شخصیتی مختلف قرار میگیرند. دسته ی اول به برون گرایی و یا درونگرایی افراد میپردازد. در دسته ی دوم به حسی یا شهودی بودن توجه میکند. در بخش بعدی این نکته را بررسی میکند که افراد احساسی و یا منطقی هستند و در بخش آخر به منعطف و یا قاطع بودن شخص میپردازد. در نهایت ترکیبی از این صفات منجر به یک الگوی 4 حرفی میشود که تیپ شخصیتی افراد است. هر تیپ شخصیتی تفسیرهای مختلفی دارد. از افراد مهم هم تیپ آنها، شغل مناسب، راهکارهایی برای بهتر بودن و به بررسی صفات بارز آن میپردازد.

تیپ های شخصیتی

نتیجه گیری

در انتها مجددا متذکر میشوم که انواع تیپ های شخصیتی دلیل بر برتری نیست. گاها حتی ممکن است که شخص 2 قطبی باشد. یعنی هم احساسی و هم منطقی که از نظر روانشناختی هیچگونه مشکلی محسوب نمیشود. اگر در طول حداکثر 6 ماه تیپ شخصیتی شما متفاوت از گذشته بود، باید حتما به روانشناس مراجعه کرده و دلیل آن را جویا شوید. در نهایت این امر میتواند برای شما کاملا سودمند باشد. پس پیش از اینکه اقدام به راه اندازی کسب و کار کرده و یا ارتباطات خود را گسترش دهید، حتما و حتما خودتان را خوب بشناسید. این گام محکمی در موفقیت شماست. نکته آن که تیپ شخصیتی بد یا خوب نداریم و تمام تیپ های شخصیتی بسته به ویژگی ها منحصر به فرد هستند. در پست های بعدی در عصر خلاقیت به معرفی تمام تیپ های شخصیتی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید

تیپ شخصیتی

ما رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از مطالب بیشتری سود ببرید

اینستاگرام مصطفی طاهری
کانال آپارات عصر خلاقیت
لینکداین مصطفی طاهری
فیسبوک مصطفی طاهری
توئیتر مصطفی طاهری

 

از اینکه با مبحث جذاب و به روز « تیپ شخصیتی و شناخت آن چه تاثیری در روابط ما دارد؟» همراه ما بودید صمیمانه از شما سپاسگذاریم. آیا شما تیپ شخصیتی خود را میشناسید؟ تجربیات خود را با مخاطبان عصر خلاقیت درمیان بگذارید

 

همچنان در عصر خلاقیت بمانید

آداب معاشرت در محیط کار
کتاب آداب جامع معاشرت
وضعیت اقتصادی ایران چقدر بد است؟
کوچینگ چیست؟
جنتلمن واقعی چگونه رفتار میکند
تیپ های شخصیتی

× چطور می‌تونم به شما کمک کنم؟