تبلیغات هدفمند ، دوراندیشی برای تمام کسب و کارها

تبلیغات هدفمند

تبلیغات هدفمند

شاید وقتی اسم تبلیغات به گوش می رسد، یاد تجربه های ناموفق تبلیغات و از بین رفتن پولی که برای تبلیغات داده اید، بیفتید. اما تبلیغات هدفمند چیست؟ آیا واقعا تبلیغ کردن اشتباه است؟ چرا باید هزینه کنیم و نتیجه مطلوب نگیریم؟ پاسخ مصطفی طاهری به شما این است که تبلیغات هدفمند اصولی دارد، که حتماً باید رعایت شوند. برخی تبلیغ کنندگان فکر می کنند، اگر صرفاً چند میلیون تومان پول برای تبلیغات خود هزینه کنند، بهترین خواهند شد. اما واقعیت چیز دیگری است؛ برای بهترین شدن به جای هزینه سنگین و تبلیغات غیر اصولی، بایستی تبلیغات هدفمند و اصولی انجام شود

توجه به تبلیغات هدفمند و دوراندیشی نسبت به نتایج آن، مهمترین گام قبل از اجرایی شدن آن است. به علت هزینه بالای تبلیغات در دنیای امروز مدیریت آن بسیار اهمیت می یابد، و تبلیغات هدفمند با استراتژی های از پیش تعیین شده فرآیند فروش و برندینگ را تسهیل می نماید. در ادامه راه حل هایی را برای ارائه تبلیغات هدفمند ارائه می دهیم.

اطلاعات تبلیغاتی خود را افزایش دهید

اولین گام برای تهیه آگهی جمع آوری اطلاعات لازم برای نوشتن متن آگهی است. تهیه کننده آگهی، اطلاعات لازم در مورد خدمات خود را با پاسخ به پنج پرسش زیر می تواند کسب کند:

 1. اطلاعات دقیق محصول و خدمات چیست؟
 2. با چه کیفیتی ارائه می شود و چه مزیت خاصی دارد؟
 3. چه کاربردی برای مشتری دارد؟
 4. چگونه با کالای رقبا مقایسه می شود؟
 5. قیمت کالا چقدر است و در بازار چه جایگاهی دارد؟

دومین گام کسب اطلاعاتی درباره مصرف کنندگان کالای مورد نظر است. تهیه کننده آگهی با پاسخ به چهار پرسش زیر ، اطلاعاتی در مورد مصرف کننده می‌تواند کسب کند:

 1. جامعه هدف این تبلیغات چه کسانی هستند؟
 2. بازه سنی مصرف کنندگان ما کدام است؟
 3. برای کارآمد بودن تبلیغات هدفمند اطلاعات باید برای چه بازه سنی ارائه گردد؟
 4. چه کسانی در تصمیم خرید نفوذ دارند؟

سومین گام بررسی قالب زندگی افرادی است که مشتریان آینده ی ما هستند. پس به تناسب سبک زندگی و قدرت خرید آنها به سراغ طراحی تبلیغات هدفمند می رویم. چهارمین گام تحلیل اطلاعات جمع آوری شده و تصمیم گیری نهایی است. پس از اینکه تصمیم گرفتید از چه موضوعی در تبلیغات هدفمند استفاده کنید، مشخص گنید پیام و منبع آن دارای چه ویژگیهایی باشد.

پیام مناسبی طراحی کنید

منبع پیام به طور خلاصه باید ویژگیهای زیر را دارا باشند:

 1. اعتبار منبع
 2. جذابیت فیزیکی و ظاهری
 3. مورد علاقه مخاطب بودن
 4. معنادار بودن منبع
 5. مرتبط با فعالیت تبلیغ کننده

پنجمین گام در تهیه تبلیغات هدفمند استفاده از جاذبه های تبلیغاتی در پیام تبلیغی است. هر پیام تبلیغاتی برای اینکه بتواند مخاطب را به سوی محتوای پیام خود جلب کند، از یک نوع جاذبه استفاده می کند. متداولترین جاذبه هایی که در پیامهای تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از:

جاذبه منطقی

در جاذبه منطقی به طور مشخص و صریح مزایای کالا، خود کالا، ویژگیهای آن و … عنوان می گردد و از پرداختن به مسایل و موضوعهای حاشیه ای خودداری می شود. پیامهایی که کیفیت، صرفه جویی، فایده و کاربرد کالا را نشان می دهد از جمله پیام هایی است که در آنها از جاذبه های منطقی استفاده شده است.

جاذبه خنده و طنز

تبلیغاتی که با محتوای خنده ارایه می شود، در زمره تبلیغاتی است که بهتر از همه شهرت یافته و در بین تبلیغاتی که به نمایش در می آید بیشتر از بقیه به یاد می ماند و در مورد آن صحبت می شود. در بهره گیری از جاذبه خنده و طنز در تهیه آگهی بایستی، باید و نبایدهای را در نظر گرفت؛ از دیدگاه کارشناسان تبلیغات، بایدها و نبایدهای تبلیغات هدفمند با جاذبه طنز به شرح زیر است

بایدها:

 1. مطالب طنز یا خنده آور باید مرتبط با کالا باشد.
 2. در اوایل تبلیغ مخاطب را با طنز آشنا کنید و بعد اگر می توانید از آن خارج کنید.
 3. از طنز یا مطالب خنده آور برای بیان نقاط قوت کالا استفاده کنید.
 4. تبلیغات هدفمند باید ملیح باشد نه مسخره.
 5. مطالب طنز یا خنده آور باید ساده و همه فهم باشد.
 6. پیام خنده و پیام تبلیغ باید یکپارچه باشد.

نباید ها:

 1. در تبلیغ ، جک یا لطیفه تعریف نکنید چون خیلی سریع بی مزه می شود.
 2. هیچ گاه کالا را به تمسخر و خنده نگیرید.
 3. از پایان بندیهایی که موجب تعجب مخاطب می شود، پرهیز کنید چون این اتفاق فقط یک بار شیرین است و دفعات بعد برای مخاطب برای ماجرا معلوم می شود.
 4. مطلب طنز نباید چندان سخت باشد که مخاطب نتواند به راحتی آن را درک کند.
 5. مطلب طنز نباید کالا را تحت الشعاع قرار دهد.
 6. هر کجا که نمی دانید باید از چه جاذبه و یا تیزری استفاده کنید، سریع سراغ تبلیغ طنزآلود نروید.

جاذبه ترس

بازاریابان برخی از مواقع، در پیامهای تبلیغاتی از جاذبه ترس استفاده می کنند تا از این طریق در مخاطب نگرانی به وجود آورند و آنها را تحریک به انجام یا عدم انجام کاری کنند. امروزه مطالعات نشان داده است که پیامهای ترس آور می تواند اثربخش باشد مشروط بر این که کارشناس تبلیغات هدفمند بداند ترس چگونه عمل می کند. کارشناس تبلیغ قبل از استفاده از تبلیغ با جاذبه ترس باید از نحوه عمل این نوع تبلیغ، میزان استفاده از آن و واکنشهای متفاوت مخاطبان نسبت به آن اطلاع حاصل کند. همچنین در تبلیغات هدفمند با محتوای ترس هنگامی که در پیام، توصیه های خاص و یا اقدامهای ویژه ای برای فرد ارایه می شود به بهترین نحو تاثیر می گذارد.

برای اینکه تبلیغ با محتوای ترس، اثربخش گردد، پیام تبلیغات هدفمند باید یک یا چند مورد از انواع اطلاعات زیر را در برگیرد. این اطلاعات به قرار زیر است:

 1. دستورالعمل و توصیه های خاص در خصوص این که چگونه باید با موضوع ترس آور روبه رو شده و یا آن را کاهش داد.
 2. عنوان شود که چگونه رعایت اصول مزبور مشکل را حل خواهد کرد.
 3. از ارایه پیامهای به شدت ترس آور خودداری شود؛ زیرا ترس زیاد در مخاطب نتیجه منفی مغایر با آنچه مورد نظر ارائه کننده پیام است می گذارد.
 4. به مخاطبانی که از سطح آگاهی اندکی برخوردارند و یا عزت نفس کمی دارند، پیامهای بسیار رعب آور نباید ارایه شود.
 5. مشکل باید به سرعت در تبلیغ حل شود تا نگرانی مخاطب سریع کاهش یابد.

جاذبه اخلاقی

این نوع جاذبه بر تشخیص مخاطبان درباره درست یا غلط بودن چیزی تکیه می کند. از جاذبه اخلاقی وقتی استفاده می شود که هدف، وادار کردن مردم به حمایت و طرفداری پاره ای از مسائل اجتماعی است.
جاذبه های اخلاقی در موثر کردن تبلیغات هدفمند نقش بسزایی دارد، و مخاطب را برای جذب بیشتر آماده می کند.

جایگاه رپورتاژ در تبلیغات

از آنجا که رپورتاژ نوعی مقاله یا خبر است . برای همیشه در سایت هدف قرار میگیرد و در نتیجه تبلیغات آن شرکت یا سایت برای همیشه می تواند در سایت خبری دیده شود. و از آن جا که رپورتاژ یک تبلیغات هدفمند و یا آگهی است. عنوان رپورتاژ باید در صفحه ی اصلی سایت خبری قرار بگیرد که احتمال دیده شدن تبلیغ را بالا می برد. در مقالات بعدی به تفصیل در خصوص رپورتاژ آگهی و تبلیغات هدفمند از طریق اینفلوئنسرها صحبت خواهم کرد. از این که تا پایان این مقاله همراه من بودید از شما سپاسگذارم.

ما رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از مطالب رایگان بیشتری سود ببرید

اینستاگرام مصطفی طاهری
کانال آپارات عصر خلاقیت
لینکداین مصطفی طاهری
فیسبوک مصطفی طاهری
توئیتر مصطفی طاهری

همچنان در عصر خلاقیت بمانید

سمینار های مصطفی طاهری
پرورش خلاقیت کارمندان
کسب و کار خودتان را طراحی کنید
سخنران انگیزشی کیست؟
چگونه کسب و کار کوچک راه اندازی کنید
تلاش کنید و از موفقیت خودتون لذت ببرین

2 thoughts on “تبلیغات هدفمند ، دوراندیشی برای تمام کسب و کارها

 1. Pingback: نرخ بازگشت سرمایه یا ROI چیست؟ • عصر خلاقیت - مصطفی طاهری

 2. Pingback: آموزش ، قوی ترین سلاح برای تغییر دنیاست • عصر خلاقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 8 =

× چطور می‌تونم به شما کمک کنم؟