کسب وکار خودتان را طراحی کنید تا از تورم سبقت بگیرید

طراحی کسب وکار

کسب وکار شما

سلام امیدوارم که حالتون عالی باشه. به نظر من مهم ترین نکته که باید در راستای خلق یک کسب وکار موفق به کار ببندیم، این است که ضرورت داشتن یک کسب وکار را بدانیم. اصلاً چرا ما باید کسب‌وکار داشته باشیم و کدام کسب وکار برای ما مناسب تر است! با توجه به شرایط فعلی جامعه و وضعیت اقتصادی آسیب پذیرترین قشر جامعه کسانی هستند که درآمد دارند و یا به اصطلاح حقوق بگیر و کارمند هستند. چون با وضعیت فعلی تورم دیگر قادر به تامین مخارج خودشان نیستند هر روز ارزش پولشان را از دست می‌دهد.

برای اینکه بتوانیم از آسیب‌های تورم به اقتصاد خانواده خود جلوگیری کنیم باید کسب وکار داشته باشیم. چیزی که همزمان با قابل انعطاف و تغییر است. شما در هر زمان که بخواهید تعرفه های جدیدی وضع کرده قیمت خدمات و کالای خود را افزایش دهید تا به این ترتیب حداقل بتوانید زندگی خود را در یک سطح ایده آل نگه دارید.

بدترین نوع سرمایه گذاری!

از نظر من بدترین و مهلک ترین نوع سرمایه گذاری با توجه به شرایط فعلی سپرده گذاری در بانکها است. در صورتی که به نظر می رسد پس از گذشت مدتی کرده‌اید، اما در واقع زیان دیده اید. چرا که تورم باعث از دست رفتن ارزش واقعی پول شما می شود. در صورتی که اگر با همان میزان سرمایه گذاری وارد یک کسب وکار می شدید، نه تنها ارزش پول خود را از دست نمی دادید، بلکه چندین برابر آن را به دست می آوردید.

البته زمانی که میخواهید کسب وکار خود را راه بیندازید، باید مراقب همه چیز باشید. از جمله نرخ بازگشت سرمایه و مدیریت منابع مالی و انسانی. اگر مراقب نباشید با سرعت تمام پول خود را از دست میدهید. اما خوشبختانه یادگیری این مهارت ها کار چندان دشواری نیست.

آموزش ببینید

اگر در حوزه تخصصی خودتان ۵۰ ساعت آموزش ببینید مطمئنا نام و آوازه شما و یا برندتان را در سراسر ایران خواهند شنید. اما قبل از طراحی یک کسب وکار باید به چند نکته توجه کنید. اول اینکه باید بدانید شرایط کسب وکار گذشته بسیار زیاد تغییر کرده است. ما دیگر مانند گذشته نمی توانیم پول در بیاوریم. قبل از این هر کاری داشتید، اگر مغازه دار ، پخش کننده و یا حتی تولید کننده یا هر جایی از این چرخه ی عرضه بودید، نهایت کاری که می‌توانید انجام دهید این بود که همه چیز را مرتب کرده و منتظر مشتری می ماندید، تا به محل کار شما وارد شده و با خودشان برای شما سود به همراه داشته باشند.

مدت زیادی گذشت تا اولین شوک را به بازار، تلفن های همراه وارد کردند. با آن قابلیت عجیب که در آن زمان بی نظیر بود! پیام رسانی! شما می‌توانستید در آن واحد به صدها نفر از مشتریان خود اطلاع رسانی کنید.

با تکنولوژی پیش بروید

اما این بار مدت زیادی نگذشت که اینترنت و تلفن های هوشمند اساس بازار فروش را در دنیا متحول کردند. واقعیتی که وجود دارد این است که ما به هیچ عنوان نمی توانیم خودمان را با تغییرات تکنولوژی تغییر بدهیم. چون تکنولوژی هر لحظه در حال تغییر است که عملاً این اتفاق را غیر ممکن می سازد. ما فقط می توانیم یاد بگیریم که از این تغییرات گسترده بخشی را به عنوان زمینه فعالیت خودمان انتخاب کرده و مدام در تلاش باشیم تا خود را به روز نگه داریم.

تغییر در تقاضا

اما مطلب بسیار مهم دیگری وجود دارد و آن این است که نیازهای افراد جامعه هم تغییر کرده است. آنها دیگر کالا و خدمات را به شکل گذشته قبول ندارند! به عنوان مثال شما می‌خواهید بستنی بخورید! یک مغازه بستنی را داخل قیف ریخته و به شما می دهد و مقداری پول از شما میگیرد. اما چند مغازه آنطرف تر، همان بستنی را در نان مخصوص می‌گذارد و چند تکه میوه به آن اضافه میکند و چند برابر از شما پول می گیرد!

در کمال تعجب شما حاضر می شوید پول بیشتر را بپردازید، چون احساس بهتری دارید. ما به عنوان صاحب کسب وکار فروشنده‌ی کالا و خدمات باید سعی کنیم احساس بهتری در مشتری به وجود بیاوریم. در ویدیو های بعدی مفصل در مورد این قضیه صحبت خواهم کرد. مسئله مهمی تحت عنوان مدیریت تجربه‌ی مشتری یا CEM

دنیای مجازی

و مورد آخر تاثیرات دنیای مجازی در کسب وکار را باید در نظر بگیرید. کسب وکار هایی که در دنیای مجازی حضور ندارند با گذر زمان از چرخه کسب وکار کنار می روند. شما باید به صورت مستقیم در دنیای مجازی حضور داشته باشید تا عواطف و سلایق مشتری را از نزدیک لمس کنید. باید دوست مشتری خود باشید و او را به عنوان بخشی از خانواده خودتان بدانید. از این کار نترسید و اجتناب نکنید. خودتان را به سرنوشت نوکیا در مقیاس کوچکتر دچار نکنید! این اتفاق به شما کمک میکند تا در کیفیت کالاهای خود دقت بیشتری کرده و حتی مشتریان بیشتری را جذب کنید.

از اینکه تا انتهای این مطلب همراه من بودید و برای آینده خودتان ارزش قائل شدید صمیمانه سپاسگزارم. حتما در ویدیو و نوشته ی بعدی همراه من باشید؛ می‌خواهیم به نقطه آغاز کسب وکار رفته و با تست های شخصیت شناسی، کمک میکنیم تا مناسب ترین شغل را برای خودتان پیدا کنید. همچنین چند فرصت شغلی مناسب در این دوره از وضعیت اقتصادی ایران را به شما معرفی خواهیم کرد. حتما نظرات خود را با ما در میان بگذارید. به تمام آنها پاسخ خواهم داد. من مصطفی طاهری ، در مطلب بعدی منتظر شما هستم. شاد باشید و خدا نگهدار

 

 

همچنان در عصر خلاقیت بمانید

سمینار طراحی کسب و کار
کلیپ انگیزشی – زمان شما چطور میگذره؟
هوشمندترین شهرهای جهان
محتوا پادشاه است
تلاش کنید و از موفقیت خودتون لذت ببرین
اینستاگرام را بهتر بشناسیم

ما رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از مطالب رایگان بیشتری سود ببرید

اینستاگرام مصطفی طاهری
کانال آپارات عصر خلاقیت
فیسبوک مصطفی طاهری
توئیتر مصطفی طاهری

2 thoughts on “کسب وکار خودتان را طراحی کنید تا از تورم سبقت بگیرید

  1. Pingback: تبلیغات هدفمند ، دوراندیشی برای تمام کسب و کارها • عصر خلاقیت - مصطفی طاهری

  2. Pingback: سیستم سازی چگونه به توسعه ی کسب و کار شما کمک میکند • عصر خلاقیت - مصطفی طاهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

× چطور می‌تونم به شما کمک کنم؟