پرورش خلاقیت کارمندان شما با این 6 روش کاملا ممکن است!!

پرورش خلاقیت کارمندان

پرورش خلاقیت کارمندان و اهمیت آن

در عصر حاضر که شاهد پیشرفت سریع تکنولوژی هستیم، به روشهایی برای پرورش خلاقیت کارمندان نیاز داریم. اینکه بعضی شرکت های چند ملیتی مثل گوگل هم برنامه ی خاصی به نام “برنامه یا سیاست ۲۰ درصدی” برگزار می کنند که در آن توسعه دهندگان گوگل ۲۰ درصد از ساعت کاریشان را به پروژه های جانبی می پردازند، گواه همین مطلب است. این تلاشی است در جهت اینکه به کارمندان زمان و فضایی دهند که خلاقانه فکر کنند. این سیاست نتیجه عالی به همراه داشته که حتی باعث بوجود آمدن برخی از بهترین خدمات و محصولات گوگل مثل Google News شده است.

 

گوگل نیوز

 

بعضی از شما ممکن است تصور کنید که خلاقیت بیشتر خصیصه ای ذاتی است، تا چیزی که بتوان آن را یاد گرفت و پرورش داد. شاید اینطور باشد، اما بدون ایجاد محیطی مساعد برای پرورش خلاقیت کارمندان ، چطور می توان انتظار داشت ایده هایی جالب از کارمندان خلاق ببینیم؟ این دقیقاً عنوانی ست که در این مطلب درباره آن بحث خواهم کرد، تا به شما راه هایی را نشان دهم که با بکارگیری آن در محل کار می توانید به پرورش خلاقیت کارمندان در کارشان کمک کنید. با من، مصطفی طاهری کارشناس بازاریابی و کارآفرینی و نویسنده ی کتاب «کمتر بیشتر است» در این مطلب همراه باشید.

پاداش دادن به خلاقیت

اگر میخواهید کارمندان را ترغیب به فکر کردن خارج از چهارچوب کنید، لازم است که آنها را با پاداش هایی تشویق کنید. بعلاوه، پیشنهادات باید جدی گرفته شوند تا کارمندان تمایل به یافتن راه های خلاقانه تری برای بهبود محیط کار پیدا کنند. در غیر اینصورت، هر کسی فکر می کند این اتلاف وقت است که خودشان را برای طرح ایده های خلاقانه به زحمت بیاندازند که قرار نیست هیچگاه عملی شوند و پرورش خلاقیت کارمندان متوقف میشود.

 

انگیزه دادن

 

برای شروع پرورش خلاقیت کارمندان می توانید اهدافی را برای آنها تعیین کنید تا به راه هایی برای کارآمد تر کردن فرآیند های کاری شان فکر کنند. شاید بتوان هر کارمند را موظف به ارائه یک پیشنهاد در آخر هر هفته کرد، و بررسی کنید کدام ایده از همه بهتر است. این پروسه با پاداشی برای کارمند مربوطه، و سپس با پیاده سازی آن پیش خواهد رفت. پاداش می تواند مالی باشد، یا می تواند غیر مالی باشد مثل به رسمیت شناختن توسط سازمان از طریق اعلام برنده به سایرین. البته حواستان باشد که برای پرورش خلاقیت کارمندان شرطی نشوند و کار را صرفا به لطف پاداش آن انجام ندهند

ایجاد حس گمنامی و محرمانگی

کارمندان شما ممکن است به خلاق بودن تشویق شده باشند، اما رسانه ای که بتوانند ایده های شگفت انگیزشان را به اعلام برساند نداشته باشند. درحالی که برخی از آنها می توانند با مدیریت درباره پیشنهاداتی که در ذهن دارند صحبت کنند، برخی دیگر ممکن است بسیار خجالتی باشند و هرگز نتوانند این کار را بکنند. فراهم کردن یک صندوق پیشنهادات یا مشابه آن به این کارمندان حس گمنامی و محرمانه بودنی که دنبالش هستند را می دهد، درنتیجه آن روحیه خلاقیتی که تمایل دارید به عنوان بخشی از فرهنگ سازمانی برای پرورش خلاقیت کارمندان جا بیاندازید القا می کند.

کار تیمی
از طرف دیگر، برخی از ایده های خلاقانه از جلسات طوفان مغزی (brainstorming) بیرون می آید که در آن گروهی از افراد درباره راهکار های احتمالی یک مشکل به بحث و گفتگو می پردازند. داشتن چنین کانال خصوصی ای برای خلق ایده توسط کارمندان، می تواند فرآیند پرورش خلاقیت کارمندان را به تاخیر بیندازد. علاوه بر این، آن افرادی که ایده های موثر ارائه می دهند شناخته نشده، و آن شناسایی که دوست دارند به دست نخواهند آورد. برای همین عاقلانه است که یک توازنی بین رسانه های عمومی و خصوصی برای ارائه پیشنهادات کارمندان برقرار شود.

ایجاد تیم های نوآوری

پرورش خلاقیت کارمندان یک فرآیند خودبخودی است؛ ایده ها از یک نبوغ آنی پدید می آیند. روش سیستماتیک تر برای پرورش خلاقیت کارمندان در محل کار، ایجاد تیم های نوآوری است. هر تیم موظف می شود که ایده هایی در جهت بهبود فرآیند های کاری از جنبه ای خاص پیشنهاد دهد. مهلت مشخصی هم به تیم ها داده می شود تا ایده هایشان را در آن محدوده زمانی خاص ارائه دهند و در صورت برتری پاداشی دریافت کنند. این پروسه وقتی بخوبی انجام شود، این پیام را برای همه دارد که شرکت به پرورش خلاقیت کارمندان در کار به شدت بها می دهد.

پرورش خلاقیت

پشتیبانی کردن از خلاقیت

کارمندان ممکن است به این علت تمایلی به ریسک کردن نداشته باشند که نمی دانند سازمان از خلاقیتشان حمایت می کند یا نه. اینجاست که شما باید سازمانتان را در جهت درست هدایت کنید و نشان دهید که خلاقیت به شدت برایتان ارزشمند است. این مهم است که شما تا چه اندازه در مقابل ایده های کارمندانتان پذیرا و شنوا هستید، و چگونه می خواهید قصدتان برای تبدیل شدن به شرکتی خلاق تر و پرورش خلاقیت کارمندان را عملی کنید.

توانستن
یک علتی که کارمندان خارج از چهارچوب فکر نمی کنند یا راهکار هایی که با آنچه همیشه استفاده می شود متفاوت است ارائه نمی دهند، اینست که از پیامد های اشتباه مرتکب شدن می ترسند. ریسک کردن باید تشویق شود، و به عنوان یک امر متداول در سازمان دیده شود. ایجاد و توسعه یک فرهنگ خلاق برای پرورش خلاقیت کارمندان زمان می برد؛ اما با تبدیل شدن مدیریت به شخصی که در مقابل پیشنهادات کارمندان روشنفکر تر بوده و کمتر قضاوت می کند شروع می شود.

ایجاد تنوع میان کارمندان

اگر همه مثل هم فکر کنند پس ایده های گوناگون چگونه رد و بدل می شود؟ کارمندانی با قابلیت ها، تجارب و پیشینه های مشابه هم، یک محیط کاری همگن را بوجود می آورند. شاید داشتن چنین تجانسی بین همکاران پیوند و تعامل تیمی را تسهیل ببخشد، اما وقتی صحبت از پرورش خلاقیت کارمندان در محیط کار می‌شود، یک جمعیت یکسان و موافق، فضای کمتری برای خلق ایده فراهم می کند.

خلاقیت

 

بجای پیش نیاز های سفت و سخت برای استخدام، بهتر است در معیار و ضوابطتان تجدید نظر کنید. کارکنانی با دانش و تجربه های کاری گوناگون و متفاوت استخدام کنید و اجازه دهید خودشان با هم در پروژه ها و رویداد های شرکت جفت شوند. سعی کنید برای کارمندان با پروفایل های غیریکسان موقعیت های غیر رسمی ایجاد کنید تا بتوانند دیدگاه هایشان را با هم به اشتراک بگذارند و تبادل نظر کنند.

محیط کاری مثبت

گاهی اوقات یک طرز فکر خیلی جدی و خشک مانع پرورش خلاقیت کارمندان می شود. کمی خوش بودن در حال انجام کار موجب می شود فرد ریلکس باشد و ایده های عالی به ذهنش برسد. واضح است که یک محیط کاری استرس زا و افسرده از شخص این امکان را می گیرد که بتواند به متفاوت انجام دادن کارها فکر کند و به پرورش خلاقیت کارمندان منجر نمی‌شود.

ذهن مثبت
مطالعات روانشناسی نشان می دهد که داشتن احساس مثبت موجب پرورش خلاقیت کارمندان می شود. مود یا احساس مثبت به ما انعطاف پذیری بیشتری در فکر کردن می دهد، چرا که جنبه فکری بازتری خواهیم داشت، روشنفکر تر خواهیم بود و تمایلمان برای یافتن راهکار های متفاوت بیشتر می‌شود. دانستن چنین یافته هایی، و همراه کردن خوشی در فعالیت های کار گروهی، عامل مهمی در ایجاد و پرورش خلاقیت کارمندان در محیط کاری است.

از نظر شما خلاقیت کارکنان چه دستاوردهایی را برای شرکت به همراه دارد و چگونه میتوان به پرورش خلاقیت کارمندان بها داد؟

امیدوارم مطالعه‌ی مطلب فوق به شما کمک کند که هرچه بیشتر بتوانید فرهنگ پرورش خلاقیت کارمندان را ایجاد کنید. مصطفی طاهری

 

ما رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا از مطالب رایگان بیشتری سود ببرید

اینستاگرام مصطفی طاهری
کانال آپارات عصر خلاقیت
لینکداین مصطفی طاهری
فیسبوک مصطفی طاهری
توئیتر مصطفی طاهری

همچنان در عصر خلاقیت بمانید

سمینار های مصطفی طاهری
کسب و کار خودتان را طراحی کنید
میلیاردرها چه خصوصیاتی دارند
باید خودتو باور داشته باشی – کلیپ انگیزشی
چگونه کسب و کار کوچک راه اندازی کنید
تلاش کنید و از موفقیت خودتون لذت ببرین

2 thoughts on “پرورش خلاقیت کارمندان شما با این 6 روش کاملا ممکن است!!

  1. Pingback: سخنران انگیزشی کیست؟ سخنرانان انگیزشی ایران را بشناسیم • عصر خلاقیت

  2. Pingback: تبلیغات هدفمند ، دوراندیشی برای تمام کسب و کارها • عصر خلاقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هشت =

× چطور می‌تونم به شما کمک کنم؟