اشتباهات رایج در ایمیل مارکتینگ

اشتباهات رایج در ایمیل مارکتینگ

اشتباهات رایج در ایمیل مارکتینگ

اشتباهات رایج در ایمیل مارکتینگ وجود دارد که پرهیز از آنها بعضاً کار دشواری است. ایمیل مارکتینگ بشدت نیازمند بررسی های فراوان است، باید بدانید که در این مسیر باید ها و نباید ها و اشتباهات رایجی وجود دارد که افراد در حین بازاریابی ایمیلی دچار این اشتباهات و خطاها میشوند. 

با استفاده از نرم افزارهای مناسب می توانید بازاریابی ایمیلی خود را از جنبه های مختلفی مانند میزان جذابیت ایمیل، و یا نرخ بازگشایی ایمیل ها و …  تحلیل کنید و از میزان سود آوری کمپین های ایمیل مارکتینگ خود و … مطلع شوید اما دانستن بعضی از این اشتباهات رایج به شما کمک میکند تا در بازاریابی ایمیلی خود موفق تر و با اشتباهات کمتری روبرو شوید. در این مقاله به برخی از این اشتباهات رایج خواهیم پرداخت:

 

نگرفتن اجازه و مجوز ارسال ایمیل 

باید از تک تک گیرندگان اجازه داشته باشید. اجازه به این معناست که افراد از شما درخواست بازاریابی ایمیلی کرده باشند! در صورت داشتن اجازه از آنها ایمیل شما منجر به شکایات اسپمی کمتر، امکان تحویل بهتر، کاهش مسئولیت قانونی و مهم تر از همه نتایج بهتری در باز شدن و کلیک لینک داخل ایمیل ها می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد میتوانید به بخش ایمیل مارکتینگ ما مراجعه کنید و از سایر مقالات این بخش دیدن فرمایید.

 

عجله نکنید

برخی از افراد کسب و کار های کوچک بدون در نظر گرفتن استراتژی و تولید محتوای خوب و … بدون توجه به تمام مواردی که در بخش طراحی صحیح ایمیل مارکتینگ به تفصیل به آن پرداختیم شروع به بازاریابی ایمیلی میکنند. پیشنهاد میکنم به

 

از علائم بیش از حد استفاده نکنید

این کار باعث می شود که کابر سردرگم شود و مفهوم اصلی متن ایمیل بدرستی انتقال نیابد. احتمال اینکه ایمیل هایی با علائم بیش از حد طبیعی اسپم تلقی شوند بسیار زیاد است. استفاده زیاد از حروف بزرگ، نشانه های تکراری، ردیفی از ستاره، علامت های سوال و ….

 

هدف خود را به طور شفاف و صریح بیان کنید

هدف خود به طور شفاف بیان کنید تا کاربران بدانند چه نوع بازخوردی در برابر ایمیل دریافتی باید داشته باشند. به عبارتی هر آنچه که به دنبالش هستید، یک دیدگاه، یک فایل و یا یک تاییدیه، دقیقا همان را ذکر کنید و اگر نیازی به پاسخگویی از جانب کاربر نبود، باز هم در ایمیل ارسالیتان به آن اشاره کنید. شاید کاربرانی که برایشان ایمیل می‌فرستید و جوابی از آن‌ها دریافت نمی‌کنید، هنوز نمی‌دانند که دقیقا چه چیزی از آن‌ها می‌خواهید.در ارسال ایمیل سعی کنید از بیان نظرات و احساسات شخصی بپرهیزید. جملات را تا حد امکانخلاصه کرده و از جملات کوتاه استفاده کنید و کاملا صریح و شفاف هدف خود را بیان کنید.

 

از متن ها طولانی در ایمیل مارکتینگ استفاده نکنید

افراد خواندن ایمیل های طولانی، پر از کلمات با چندین و چند پاراگراف سنگین را دوست ندارند. خواندن متن های کوتاه که اصل مطلب را بیان کند در زمان افراد صرفه جویی خواهد کرد. متن های طولانی بعضاً خسته کننده میباشند و همین مسئله ممکن است باعث شود متن ایمیل شما خوانده نشود و شما به مقصود خود نرسید.

اصل TL_DR را فراموش نکنید!

اصل TL_DR را هرگز فراموش نکنید: «متن بلند، خوانده نمی‌شود» (Too Long, Didn’t Read)

 

شناسایی هویت فرستنده ایمیل 

هویت فرستنده برای افراد بسیار اهمیت دارد. بنابراین سعی کنید در ارسال ایمیل های خود اصل آشنا سازی را فراموش نکنید.

 • در سطر فرستنده و تجارت تان را به مخاطب معرفی کنید.
 • ایمیل را از آدرسی ارسال نمائید که برای مخاطب آشنا باشد. استفاده از ایمیل اختصاصی پیشنهاد میشود.

 

 استفاده بیش از حد و نامناسب از تصاویر در ایمیل

استفاده صحیح و مناسب از تصاویر بسیار اهمیت دارد. امروزه توجه افراد به تصاویر پیشرفت بسیاری داشته است و برخی از افراد تمایلات بیشتری به تصاویر موجود در متن دارند. سعی کنید در انتخاب تصاویر دقت لازم را درنظر گرفته و همچنین بیش از حد از تصاویر استفاده نکنید تا بازخورد عکسی دریافت نکنید.

سعی کنید در استفاده از تصاویر نکاتی را رعایت کنید:

 • از تصاویر شلوغ که خواندن متن را دشوار میکند،  استفاده نکنید.
 • از تصاویر کوچک استفاده کنید و آنها را به تصاویر بزرگ وب سایت خود لینک دهید.
 • به هر پیشنهاد در متن ایمیل یک تصویر یا مقاله محدود کنید.

 

از عنوان های خسته کننده و نامناسب استفاده نکنید 

یکی از موارد بسیار مهم در ترغیب افراد برای کلیک بروی ایمیل برند شما عنوان انتخابی شماست. بنابراین در انتخاب خود ریزبینانه تر عمل کنید. از عناوین جذاب تری استفاده کنید. یک متن فوق العاده می‌تواند زیر یکعنوان ضعیف به خاک و فراموشی سپرده شود.

 

از تکرار و تاکید بیش از حد در متن ایمیل بپرهیزیرد

تکرار در پیامهای ایمیل به معنای یادآوری یا تاکید بیشتر است و باعث میشود در ذهن دریافت کننده بیشتر باقی بماند اما به شرطی که به شکل افراطی و بیش از حد استفاده نشود. تکرار بیش از اندازه در متن باعث یشود افراد از باز کردن مجدد ایمیل های برند شما صرفنةر کنند.

 

بروی مشتریان و خواسته ای آنها تمرکز بیشتری داشته باشید

در بازرایابی ایمیلی گاهاً تمرکز به قدری به محصولات و برند و … معطوف میگردد که فراموش میشود به خواسته ها و جذب مشتری توجه کافی داشت. بنابراین فراموش نکنید تمرکز بر مشتریان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.به مشتری القا کند که این ایمیل برای او نوشته شده است. 

تکیه بیش از حد بر فروش میتواند نتیجه عکس داشته باشد

تناوب و تعدد بالای ایمیل ها (ارسال یک ایمیل به تعداد زیاد)

ارسال یک ایمیل به تعداد زیاد برای دریافت کنندگان باعث میشود از باز کردن ایمیل های بعدی شما حتی با موضوع متفاوت دیگری خودداری کنندو حتی ممکن است منجر به اسپم شدن شما شود. تناوب و تعدد بالای ایمیل ها این است که بیش از حد ایمیل می فرستید، تا حدی که اینباکس مخاطب خود را بمباران می کنید. توجه داشته باشید که ایمیل های بازاریابی خود را با چه تناوبی ارسال می کنید و واکنش مشترکان شما نسبت به آنها چگونه است. میزان لغو اشتراک را زیر نظر بگیرید و بر همین اساس برای ادامه ارسال همان حجم از ایمیل یا کاهش تعداد ایمیل ها تصمیم بگیرید.

اشتباهات رایج در ایمیل مارکتینگ

عدم دسته بندی مشتریان ایمیل

یکی از مواردی که در ایمیل باید و باید به آنها توجه کرد ارسال ایمیل ها بر اساس دسته بندی و گروه بندی مشتریان است. لیست های ایمیل خود را دسته بندی کنید و بر اساس آن ایمیل ها را ارسال کنید. دسته بندی میتواند براساس:

 • جنسیت : مرد/زن
 • مشتری/ بازدیدکننده
 • سن
 • کالا یا سرویس های خریداری‌شده
 • شهر، منطقه شهری، کشور (اگر مشتری از کشور دیگر دارید)
 • و …

با اطلاع از نوع مشتریان خود می توانید ایمیل های خود را دسته بندی کرده و با توجه به همین دسته بندی برای ارسال کردن ایمیل ها زمانبندی درستی را اتخاذ کنیم که حداکثر کاربران ایمیل را مشاهده کنند.

 

ارسال یک ایمیل برای تعداد زیادی از افراد

هنگامی که یک ایمیل را برای تعداد زیادی از افراد ارسال می‌کنید و اسامی زیادی را در بخش «CC» قرار می‌دهید، دو موضوع و مشکل اساسی را درنظر بگیرید:

کاربران به دلیل اینکه احتمال می‌دهند افراد دیگری به ایمیل شما پاسخ خواهند داد، از ارسال پاسخ به ایمیل شما خودداری می‌کنند.

ارسال یک ایمیل به افراد زیاد به کاربران این حس را تلقین می‌کند که احتمالا این امر از عادات شماست که ایمیل‌های نامرتبط زیادی را برای کاربران غیر مرتبط و بدون هدف ارسال می‌کنید. بنابراین پس از مدت کوتاهی، آن‌ها کمترین اولویت پاسخ دهی را برای ایمیل‌های ارسالی شما در نظر می‌گیرند.

عدم وجود لینک ها و کلیک های  فراخوان برای اقدام ( CTA ) در ایمیل

اولین دلیلی که شرکت ها در بازاریابی اینترنتی ابتدا از بازاریابی ایمیلی استفاده می کنند، برقراری ارتباط با مشتری و تشویق آن ها برای حرکت به سمت وب سایت شان از طریق ایمیل است. درنتیجه لینک های فراخوان برای اقدام ( CTA ) را در محتوایتان قرار دهید. لینک ها را به درستی در ایمیل هایتان قرار دهید و امکان ثبت نام در سایت و یا خرید محصول از طریق ایمیل را برای کاربران آسان کنید. لینک های مستقیم به کار ببرید، چرا که شما از مشتریان می خواهید که لینک را کلیک کنند. پس مطمئن شوید لینک هایی که به وب سایت می کنید صحیح و مستقیم باشند.

 

 ارسال ایمیل بدون تست و آزمون به افراد

قبل از ارسال متن ایمیل حتما آن را تست کنید و آن را یکبار خوانده و غلط های آن را برطرف کنید و آن را برای تعداد محدودی از کاربران ارسال کنید و از نظرات و نوع برخورد آنها برای اصلاح ایمیل خود کمک بگیرید. 

 

عدم توجه به پلت فرم های دیگر 

ایجاد کردن ایمیلی که تنها توسط کامپیوتر خوانده شود. ما در سال 2018 هستیم. بنابراین نباید ایمیلی بفرستید که تنها بر روی یک پلتفرم خوانده شود. آمارها نشان می دهد، بیش از نیمی از ایمیل ها ابتدا در تلفن های همراه و تبلت ها باز می شوند، نه کامپیوترها. بنابراین باید ایمیلتان را طوری طراحی کنید که ابتدا بتواند توسط گوشی های تلفن همراه خوانده شود. البته باید این ایمیل در کامپیوتر هم خوانده شود. باید توجه کنید که عنصری به ایمیل اضافه نکنید که در تلفن های همراه خوانده نشود. برای مثال در ایمیل عکسی بگذارید که در تلفن همراه باز نشود. این اشتباه جز رایج ترین اشتباهات موجود در بازاریابی اینترنتی از طریق ایمیل است پس آن را از یاد نبرید.

 

برای اینکه بازاریابی ایمیلی موفقی پیش رو داشته باشید به اشتباهات رایج در ایمیل مارکتینگ توجه و زمان بیشتری اختصاص دهید. توجه به اشتباهات رایج در ایمیل مارکتینگ شما را در مسیر درست تری قرار میدهد یا حداقل باعث میشود اشتباهات کمتری در ایمیل مارکتینگ داشته باشید.

 

ایمیل مارکتینگ چیست؟

 انواع ایمیل ها در ایمیل مارکتینگ

جمع آوری صحیح ایمیل در ایمیل مارکتینگ

بهترین سایت های ایمیل مارکتینگ

 

با عصر خلاقیت همراه باشید و از سایر مطالب بخش بازاریابی ایمیلی دیدن فرمایید.

 

با امتیاز دادن به این مطلب ما را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

سایر مطالب:

تفاوت افراد موفق و ناموفق
آموزش ساخت وبسایت شخصی با وردپرس
درباره گوگل و دانستنی هایش درباره ما
درآمد هنگفت روسیه از جام جهانی

One thought on “اشتباهات رایج در ایمیل مارکتینگ

 1. Pingback: تفاوت افراد موفق و ناموفق [اینفوگرافیک] • عصر خلاقیت - مصطفی طاهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =

× چطور می‌تونم به شما کمک کنم؟