طراحی صحیح ایمیل مارکتینگ

طراحی صحیح ایمیل مارکتینگ

طراحی صحیح ایمیل مارکتینگ

طراحی صحیح ایمیل مارکتینگ یکی از مواردی است که در بازاریابی ایمیلی از اهمیت بسیاری برخوردار است. تا این جای کار و درمقاله های قبلی درباره ایمیل مارکتینگ ، انواع ایمیل هایی که میتوان ارسال کرد و جمع آوری صحیح لیست ایمیل مارکتینگ مطالبی ارائه شد.

در این مقاله درباره طراحی صحیح ایمیل ارسالی در ایمیل مارکتینگ صحبت خواهیم کرد. چگونه یک ایمیل مناسب برای بازاریابی ایمیلی بسازیم؟

ایمیل مارکتینگ چیست؟

 انواع ایمیل ها در ایمیل مارکتینگ

جمع آوری صحیح ایمیل در ایمیل مارکتینگ

 

گام اول در طراحی ایمیل انتخاب عنوان هوشمندانه است:

سعی کنید عنوانی را انتخاب کنید که؛ مختصر، مفید، جذاب، هوشمندانه، مرتبط و بدون استفاده از کلمات غیر ضروری مانند سلام، روز به خیر و … باشد. به عبارتی عنوان مناسب و مختصری برای ایمیلتان انتخاب کنید چرا که اولین چیزی که باعث میشود دریافت کنندگان، ایمیل شما را باز کرده و محتوای آن را بخوانند جلب توجه آنها به عنوان ایمیل ارسالی شماست. دریافت کننده ایمیل باید بتواند بر اساس عنوان در مورد بازکردن یا باز نکردن آن تصمیم بگیرد. همینطور باید بتواند به نتیجه برسد که در میان انبوه ایمیل‌ها، اولویت باز کردن ایمیل شما به چه میزان است.

 

گام دوم در طراحی ایمیل لوگو است:

سعی کنید در بالای ایمیل ارسالیتان لوگوی برندتان را قرار دهید. این کار علاوه بر اینکه به ایمیل شما هویت میدهد باعث میشود در ذهن افراد و مخاطبان و مشتریان خود به یاد ماندنی شوید (توجه به طراحی و دقت در انتخاب لوگو یک برند بسیار اهمیت دارد چرا که لوگو شما هویت برند شماست)

 

گام سوم درج راه های ارتباطی تماس با برند شما می باشد:

درج شماره تماس و راه های ارتباطی برند خود (در گوشه راست بالا ) با توجه به پیروی از یک الگوی مناسب

راه های ارتباطی با شما باید در طراحی ایمیلتان وجود داشته باشد تا افراد بتواند در صورت جلب نظر، به شما مراجعه کند.

 

تذکر: سعی کنید از یک الگو  همیشگی استفاده کنید به عنوان مثال درج شماره تماس در گوشه راست بالا باعث میشود ایمیل ارسالی شما از یک الگو همیشگی پیروی کند و در نتیجه خوانایی ایمیل برای دریافت کنندگان بسیار بالا میرود.  

هدف پیروی از یک الگوی مناسب برای ارسال ایمیل هایتان است.

 

گام چهارم در طراحی ایمیل انتخاب یک زیر عنوان مناسب میباشد:

انتخاب یک زیر عنوان مناسب برای ایمیل به مشتریان یا دریافت کنندگان شما کمک میکند تا از موضوع ایمیل اطلاع بیشتری پیدا کند (در انتخاب زیر عنوان دقت بسیاری خرج کنید تا در ترغیب افراد در مشاهده ایمیلتان موفق تر باشید)

 

گام پنجم انتخاب یک آغاز مناسب و جذاب است:

یک آغاز مناسب و جذاب برای ارتباط گرفتن با دریافت کنندگان بسیار به شما و مخاطبان کمک میکند. یک شروع صحبت مناسب دریافت کنندگان را برای خواندن تمام محتوای ایمیل شما ترغیب و بسیار تشویق میکند.

همان ابتدا به مخاطبان ، مشتریان و دریافت کنندگان هدف خود بگویید این ایمیل چرا و با چه هدفی برایشان ارسال شده است.

با مخاطبان ، مشتریان و دریافت کنندگان هدف خود صادق باشید، رعایت اخلاق و صداقت در برقراری یک ارتباط دوستانه و موفق به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

 

گام ششم طراحی محتوای با ارزش و عالی برای ایمیل است:

همانطور که در بخش بازاریابی محتوا صحبت شد تولید یک محتوای با ارزش و با کیفیت در جذب و ترغیب افراد بسیار کمک کننده است. در نتیجه سعی کنید متن مناسبی را انتخاب کنید.

متن انتخابی خیلی طولانی یا خسته کننده نباشد و بهترین کلمات ممکن برای رسیدن به مقصود را انتخاب کنید.

 

گام هفتم استفاده از تصاویر در محتوای ایمیل است:

استفاده از امکاناتی که شما را در تولید محتوا با ارزش و جذاب یاری میدهد را فراموش نکنید. استفاده از تصاویر  به شما کمک میکند به محتوای خود روح دهید، به علاوه اینکه امروزه استفاده از تصاویر از  جایگاه خوبی در میان افراد برخوردار است.

تذکر: فراموش نکنید هرگز افراط نکنید، چه از متن و چه تصویر بیش از حد استفاده نکنید؛ تعادل میان استفاده ار عکس و متن را رعایت کنید.

طراحی صحیح ایمیل مارکتینگ

گام هشتم ارائه اطلاعات تکمیلی مورد نیاز است:

سعی کنید در ایمیل ارسالی خود اطلاعات کاملی از هر آنچه لازم است مشتری یا دریافت کننده بداند را در اختیارش قرا دهید. (مثلا جزییات قرعه کشی تان یا جزییات صورت حساب مشتری و هر موضوع مرتبط با محتوای اصلی ایمیل)

 

گام نهم انتخاب یا طراحی مناسب تلفن های همراه است:

امروزه افراد بسیاری از گوشی همراه خود برای کارهای روزمره خود استفاده میکنند . در نتیجه هرگز کاربران و مخاطبان گوشی همراه را فراموش نکنید. دقت کنید که ممکن است که مخاطبتان با تلفن همراهشان ایمیل شما را بخواند در نتیجه پیروی از همان الگوی طراحی شده ایمیلتان در گوشی همراه هم ضروری است

 

گام دهم طراحی واکنش گرا یا Responsive برای ایمیل است:

امروزه واکنش گرا بودن ایمیل خیلی مهم است. دلیل آن هم این است که تعداد زیادی از کاربران برای باز کردن ایمیل خود ممکن است از موبایل استفاده کنند و وقتی که ایمیل شما واکنش گرا نباشد ممکن است ایمیل به صورتی برای کاربر باز شود که به خوبی قابل دیدن نباشد. وقتی ایمیل شما رسپانسیو باشد متناسب با دستگاه کاربر دیده می شود. البته این ویژگی در میلرلایت و دیگر سرویس ها فعال می باشد

 

گام یازدهم امکان لغو عضویت در ایمیل است:

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که با حجم انبوهی از ایمیلهایی روبرو شود که بعضاً بدون توجه به علایق و بدون کسب مجوز از شما برای شما ارسال میشود و برای شما آزاردهنده هستند. در ایمیل ارسالی خود دکمه لغو عضویت یا لغو اشتراک unsubscribe را طراحی کنید تا اگر تمایلی به دریافت ایمیل ندارند بتوانند عضویت خود را لغو کنند.

 

گام دوازدهم طراحی متناسب با تمامی سرورها میباشد:

لازم است که ایمیلتان را طوری طراحی کنید که متناسب با همه ی سرورهای ارائه دهنده سرویس مثل Outlook، Gmail، Yahoo و… باشند و دریافت کنندگان در دریافت ایمیل به مشکل نخورند. لازم به ذکر است ضرورت این امر به این جهت است که کابران بر حسب علایق خود سرور های ارائه دهنده سرویس خود را انتخاب میکنند و هنوز افرادی هستند که از Yahoo یا … استفاده میکنند.

 

گام سیزدهم زمانبندی ارسال برای ایمیل ها است:

ارسال ایمیل در زمان بندی مورد نظر شما امکانی است که شما تعیین کنندهآن هستید و بسیار در تاثیر گذاری ایمیل ارسالی و رسیدن به هدف شما را کمک میکند. ارسال ایمیل در زمان های خاص را فراموش نکنید. به عنوان مثال :

سالگرد ها، جشن ها و مناسبت ها (کریسمس، پیروزی تیم فوتبال در جام جهانی، تولد مشتری تان و…)

زمانی که یک جشنواره تخفیف دارید (ارسال کد تخفیف به مخاطب)

زمانی که محصول یا خدمات جدیدی دارید (به اطلاع مشتری برسانید)

زمانی که امکانات جدیدی را به درگاه های ارتباطی تان با مشتری اضافه کرده اید (مثلا یک امکان جدید به اپلیکیشن تان افزوده اید یا در وب سایت تان چت باکسی برای گفتگو و مشاوره دادن به مشتریان مهیا کرده اید)

زمانی که مقاله مهمی را در وب سایت تان درج کرده اید.

زمانی که احساس می کنید به منظور آموزش راجع به موضوع خاصی باید به مخاطبان تان اطلاع رسانی کنید. (ارسال PDF، ویدیو و…)

زمانی که موعد پرداخت مشتری فرارسیده و باید برای مثال قسط ماهیانه اش را بپردازد.

زمانی که قرار است در یک نمایشگاه، همایش یا سمینار شرکت یا برگزار کنید. (ارسال دعوت نامه به مخاطب)

و هر زمان دیگری که امکاناتی برای آسودگی بیشتر مشتریان تان و یا جذب مشتریان بالقوه فراهم کرده اید می توانید از ایمیل مارکتینگ برای خبر دادن آن به مشتری استفاده کنید.

 

گام چهاردهم استفاده از یک آدرس ایمیل ثابت است:

برای ارسال ایمیل هایتان همواره از یک آدرس ایمیل ثابت استفاده کرده و ایمیل ها را ارسال کنید و از چند آدرس ایمیل متفاوت استفاده نکنید تا دریافت کنندگان شما را فراموش نکنند.

ثابت بودن آدرس فرستنده ایمیل با لینک های داخلی ایمیل بسیار حائز اهمیت است

آدرس ایمیل فرستنده ایمیل باید با لینک های استفاده شده در داخل متن ایمیل یکی باشد. یعنی چه؟ یعنی اینکه اگر آدرس ایمیل فرستنده شما مثلا info@creativityera.co  باشد باید لینک های داخل ایمیل هم از همین دامین باشه مثلا لینک خرید فلان محصول باید به این صورت باشد http://creativityera.co/product

در غیر این صورت میل سرور ها ایمیل شما را تبلیغاتی حساب می کنند و احتمال اسپم شدن آن ها بیشتر می شود.

 

گام پانزدهم از بزرگ نمایی بپرهیزید:

در انجام تبلیغات و جلب نظر مشتری و … بزرگ نمایی نکنید و متن ارسالی خود را به دور از هر گونه جنجال و وعده های غیر واقعی انتخاب کنید. چرا که کاربران در همان نگاه اول متوجه این موضوع شده و سریعاً لغو عضویت انجام می دهد.

 

گام شانزدهم استفاده از کلمات کلیدی درست در ایمیل است:

استفاده کردن از کلید واژه های محتوا در ایمیل به اینباکس شدن ایمیل خیلی کمک میکند. فرض کنید شما ایمیل هایی راجع به کسب در آمد اینترنتی برای کاربراتون هر هفته ارسال می کنید. اگر شما در متن ایمیلتون از کلمات کلیدی مرتبط با کسب درآمد اینترنتی استفاده کنید و کاربران شما این ایمیل ها را مرتب باز کنند و ببینند،گوگل تشخیص میدهد که این ایمیل ها به درد کاربراتون می خورد و از این ایمیل ها راضی هستند و همچنین ایمیل های شما اگر تبلیغاتی هم باشه به اینباکس خواهد رفت.

 

گام هفدهم تست کردن قبل از ارسال ایمیل است:

حتما قبل از ارسال ایمیل خود یک نسخه از آن را برای خود ارسال کرده و آزمون و خطا کنید و از صحیح بودن آن اطمینان حاصل کنید و در نهایت برای مخاطبان خود ارسال کنید. 

تذکر:قبل از ارسال ایمیل از سایت mail-tester.com جهت تست اسپم ایمیل استفاده کنید. این سایت به شما کمک می کند که ایمیلی را که می خواهید ارسال کنید چند درصد احتما دارد به اسپم برود.

 

گام پیشنهادی : استفاده از سیستم ایمیل مارکتینگ معتبر

شما میتوانید از قالب ها یا تمپلیت های رایگان برای طراحی ایمیلتان استفاده کنید. در این مسیر  پنل ها ، وب سایت های رایگانی وجود دارد که مستوانید از آنها برای بهبود طراحی ایمیل مارکتینگ خود استفاده کنید. مانند میلر لایت و میل چی و … 

یکی از این وب سایت ها که شما را در این مسیر یاری میکند وب سایت Mailify می باشد که  تعداد زیادی قالب رایگان برای طراحی ایمیل هایتان به شما ارائه میدهد. برای این کار وارد بخش Free Email Templates از این وب سایت شوید.

 

در پایان یک اینفوگراف برای این مقاله ارائه میشود که بخشی از گام ها را در بردارد.

طراحی صحیح ایمیل مارکتینگ

با عصر خلاقیت همراه باشید و از سایر مطالب بخش بازاریابی ایمیلی دیدن فرمایید.

 

با امتیاز دادن به این مطلب ما را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =

× چطور می‌تونم به شما کمک کنم؟