چه چیزی باعث بهینه سازی محتوا می شود؟

بهینه سازی محتوا

 

چه چیزی باعث بهینه سازی محتوا می شود؟

در این مقاله در نظر داریم تا میزان محبوبیت و بهینه سازی محتوا را بسنجیم. با استفاده از ماتریس بهینه سازی محتوا میزان محبوبیت محتوا را بررسی میکنیم. در مقاله های قبلی به تولید محتوا و بازاریابی محتوا پرداخیتم. در این مقاله در تلاشیم ضمن آشنایی با ماتریس بهینه سازی محتوا، به میزان محبوبیت و جایگاه محتوا بر اساس دسته بندی و جایگاه محتواها در ماتریس بهبود خواهیم پرداخت.

یکی از بزرگترین جذابیت‌های دنیای دیجیتال، مبتنی بر داده بودن آن است؛ و با تکیه بر این مسئله به راحتی می‌توانیم میزان اثربخشی فعالیت‌های خود را بررسی ، تحلی و آنالیز کرده و بهبود ببخشیم و به محبوبیت آن بیافزاییم. در این مسیر ابزارهای مفید در دسترس است و ما را در رسیدن به اهداف یاری میکند.  البته ابزارهایی که در این مسیر در دسترس هستند تا به ما در بهینه سازی محتوا کمک کنند طی مدت زمانی طولانی تغییر نکرده‌اند.

استفاده از گروه‌های محتوا در گوگل آنالیتیکس که در مقالات بعدی به آن خواهیم پرداخت می‌تواند به ساده سازی محتواهای مربوطه کمک کند.گرچه می‌توانید لیست‌ها را مرتب کنید اما تشخیص اینکه چه محتوایی قابلیت گسترش دارد و کدام یک کمتر از حد انتظار کار می‌کند آسان نیست. در این مقاله به ماتریس بهینه سازی محتوا خواهیم پرداخت که کمک بسیاری در مسیر محبوبیت و بهینه سازی محتوا به ما میکند.

برای اینکه محتوای تولید شده از محبوبیت برخوردار باشد باید بدانید محتوای شما دارایی با ارزش شماست. دارایی خود را آنالیز کنید و بهبود ببخشید.

ماتریس بهینه سازی محتوا

به گونه ای طراحی شده است که به شما کمک کند تا میزان محتوای تولید شده خود را ارزیابی و آنالیز کنید. هر روزه محتواهای بسیاری تولید میشود اما تعداد بسیار محدودی از آنها پتانسیل محبوبیت و موفقیت در کسب و کار شما را فراهم میسازد. محتوای بهینه پتانسیل تعامل پذیری بیشتری از سوی مخاطب را دارا خواهد بود.

قبل از اینکه به تفصیل به بخش های ماتریس بهینه سازی محتوا بپردازیم باید محتوای موثر را تعریف کنیم. ماتریس بهینه سازی محتوا به شما کمک می‌کند بر بهترین معیارهای اثربخشی محتوا تمرکز کنید.

محبوبیت محتوا

با استفاده از ماتریس بهینه سازی محتوا یه راحتی تعداد افرادی که محتوا را بازدید میکنند با استفاده از تعداد نمایش صفحه در اختیارمان قرار میدهد. این مقدار محور عمودی را نشان میدهد در نتیجه صفحات یا گروه‌های محتوا با بیشترین تعداد نمایش در بالا قرار میگیرند. دلایل محبوبیت محتوا: ترافیک ارگانیک به سایت هدایت کند، مشتری مهم و برجسته خواهد بود و …

زمانی که محتوای خود را روی ماتریس رسم کردید می‌توانید محتوایی را که از قبل برای شما بازدهی داشته را شناسایی کرده و تاکتیک‌هایی را بررسی کنید

 

چگونه از ماتریس بهینه سازی محتوا استفاده می‌شود؟

من برای بهینه سازی محتوا طرفدار به کارگیری قانون ۷۰:۲۰:۱۰ در بازاریابی هستم (یا شاید ۸۰:۲۰ را ترجیح بدهید) تا بتوانیم بر زمان برای بهبود و بهینه سازی آنچه که بیشترین تفاوت را را ایجاد می‌کند تمرکز کنیم.

توصیه می‌کنم ۷۰% زمان خود را برای بهینه سازی و ترویج بهترین‌های خود صرف کرده و محتوای بیشتری شبیه به آن تولید کنید. ۲۰% زمان خود را باید برای محتوای با عملکرد ضعیف اختصاص دهید که پتانسیل بهتر شدن را دارند. زمان باقیمانده را می‌توان برای بررسی چگونگی بهبود محتوای با پتانسیل و عملکرد ضعیف صرف کرد یا حتی بهتر، این زمان را می‌توان صرف طوفان فکری نمود تا محتوای جذاب‌تر و موثرتری خلق کرد.

 

ماتریس بهینه سازی محتوا 

به کارگیری قانون ۷۰:۲۰:۱۰

۷۰% زمان خود را برای بهینه سازی و ترویج بهترین‌های خود صرف کرده و محتوای بیشتری شبیه به آن تولید کنید. ۲۰% زمان خود را باید برای محتوای با عملکرد ضعیف اختصاص دهید که پتانسیل بهتر شدن را دارند. زمان باقیمانده را می‌توان برای بررسی چگونگی بهبود محتوای با پتانسیل و عملکرد ضعیف صرف کرد یا حتی بهتر، این زمان را می‌توان صرف طوفان فکری نمود تا محتوای جذاب‌تر و موثرتری خلق کرد.

 

ماتریس بهینه سازی محتوا

 

محتوا با عملکرد بالا

ستاره‌ها : بالاترین نرخ دسترسی و تبدیل

قهرمانان محتوایی شما را شامل می شوند که بیشترین بازدید را جذب می‌کند چرا که بازدیدهایی ارگانیک از طریق بازاریابی درونگرا برای شما به ارمغان می‌آورد یا شما آن را از طریق رسانه‌های پولی ترویج می‌کنید.

همچنین موثرترین محتوا در زمینه جذب لید و نرخ تبدیل بالا، فروش و مشارکت است. اغلب شما نیاز دارید برای جذب ارزش بیشتری از این قسم محتوا تلاش کنید تا آن را در نتایج موتورهای جست و جو بهبود ببخشید.

گزینه‌هایی که باعث پیشرفت‌هایی در این چهار مورد می‌شوند عبارتند از:

بهینه سازی تاریخی: به روز رسانی محتوا که با جدیدترین اطلاعات یا گسترش آن برای موثر ماندن در SERPها تازه بماند.

بالا آوردن محتوای محبوب: برجسته‌تر کردن محتوا (یا محصول) در سفر مشتری، برای مثال در پنل‌ها یا بخش‌ منابع

محتوای مرتبط تولید کنید: نوشتن مقالات محتوایی مرتبط که به هم مرتبط می‌شوند و به تم اصلی لینک دارند

 

محتوای با پتانسیل بالا

فرصت‌ها » بیشترین بازدید، نرخ تبدیل پایین‌تر

این محتوا در جذب بازدیدها موفق است اما بنا به برخی دلایل نرخ تبدیل کمتری داشته و اغلب نرخ پرش بیشتری نسبت به محتواهای با عملکرد بالا دارند. برای استفاده‌ی بیشتر از این نوع محتوا به موارد زیر توجه کنید:

بهبود فراخوانی به اقدام (calls-to-action): آنها را واضح‌تر و متقاعد کننده‌تر کنید یا به سادگی لینک های داخلی به آنها اضافه کنید.

بهبود کیفیت محتوا: نرخ تبدیل پایین می‌تواند به دلیل مشکل خود محتوا باشد، شاید محتوا بیش از حد کوتاه است بنابراین درگیر کننده نیست. در بررسی صفحه ای از یک فروشگاه اینترنتی که بازدید بالایی به دست می آورد اما نرخ تبدیل پایینی داشت متوجه شدیم دلیل ضعف آن در نرخ تبدیل، استفاده از تصاویری ضعیف و نامناسب بود که با تغییر تصاویر، مشکل برطرف شد.

مخاطب هدف: اگر با هیچ یک از این تکنیک‌ها بهبودی حاصل نشد، شاید محتوا مخاطب نادرستی را جذب می‌کند.

 

محتوای با عملکرد پایدار

» گاوهای شیرده  کمترین دسترسی، بالاترین نرخ تبدیل

این محتوا در تبدیل موثر است اما در جذب مخاطب نه. انتخاب‌های ما اینجا عبارتند از:

افزایش بازدید با استفاده از SEO : پارامترهای سئو محتوا را بررسی کرده و آن را برای موتورهای جست و جو بهینه کنید

اشتراک گذاری محتوا به طور منظم: اطمینان حاصل کنید که برای اشتراک گذاری این نوع محتوا از طریق شبکه های اجتماعی، سایتهای خبری و یا از طریق شرکا برنامه داشته باشید.

رسانه‌های پولی: از رسانه‌های پولی برای جذب بازدیدهای بیشتر محتوا استفاده کنید.

 

محتوای بی کیفیت

سگ ها »  کمترین بازدید، کمترین نرخ تبدیل

این محتوا در واقع محتوای حد پایین شماست، همچنان می‌تواند بر جذب بازدید از طریق بازاریابی درونگرا موثر و بر نرخ  تبدیل تاثیرگذار باشد، اما آنچنان اثربخش نیست لذا ارزش کمتری برای بهینه سازی دارند. گرچه می‌توان از آن برای تقویت سایر محتواها یا کاربردهای دیگر استفاده کرد.

 

 

با عصر خلاقیت همراه باشید و از سایر مطالب بخش بلاگ عصر خلاقیت دیدن فرمایید.

 

با امتیاز دادن به این مطلب ما را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 6 =

× چطور می‌تونم به شما کمک کنم؟