عناصر استراتژی بازاریابی محتوایی

استراتژی بازاریابی محتوایی

عناصر استراتژی بازاریابی محتوایی

عناصر استراتژی بازاریابی محتوایی بسیاری وجود دارد که کارشناسان تولید محتوا و همین طور افراد را در تولید محتوای آگانه کمک میکند . توجه به این عناصر قطعا در تولید محتوای با کیفیت و با ارزش موثر خواهد بود. به طور کلی داشتن یک استراتژی بازاریابی محتوایی صحیح در بازاریابی محتوا لازم و باعث تمایز شما خواهد بود . برای رسیدن سریع تر به محتوای با ارزش لازم است به مواردی که به برخی از آنها در زیر اشاره شده است توجه نمود. 

تعببن اهداف کلی و جزئی کسب و کار موفقیت در چیست و آیا همگی بر رسیدن به آن توافق دارند ؟ این اهداف و راه‌های رسیدن به این اهداف را به طور واضح تعیین کنید . اهداف کلی و جزئی را مشخص کنید و در راستای رسیدن به آن اهداف گام بردارید تا بازاریابی محتوایی درستی داشته باشید.

تعیین رقبا لیستی از رقبای خود تهیه کنید و درباره آن‌ها تحقیق کنید. این که محتوای خود را در چه جاهایی منتشر می‌کنند؟ چه نوع محتواهایی را ترجیح می‌دهند؟ چه موضوعاتی را پوشش می‌دهند؟ ببینید آیا بر روی محتواهای طولانی و با ارزش تمرکز کرده‌اند؟ هر اندازه که ممکن است وارد جزئیات کار آن‌ها شوید. دریابید که با چه کسانی روبه رو هستید و چه کارهایی باید انجام دهید تا از آن‌ها متفاوت باشید. به طور کلی شناخت رقبا تا حدودی به شما در این مسیر کمک میکند. شما با شناخت رقبا کافی بر نقاط قوت و منحصر به فرد خود تکیه کنید.

تعیین محتوا یک موجودی کامل از ابزاری که برای تولید محتوا دارید تهیه کنید. هر جزئیاتی که برای هر محتوا نیاز است را شامل کنید، از جمله نوع رسانه‌ها و کانال بازاریابی مورد نظر و شخص مخاطب شما. ارزیابی کنید که کدام محتوای شما عملکرد خوبی داشته، کدام نیاز به بهبود دارد و کدام نیاز است که حذف شود.

شخصیت مشتری شناخت صحیح مشتری به شما کمک میکند تا محتوایی متناسب با هویت مشتری هدف تولید کنید. همه سطوح را در نظر گرفته اما توجه اصلی را به روی مشتریان هدف خود متمرکز کنید. شخصیت کامل هر نوع مشتری موجود یا بالقوه ای را که می‌خواهید به دست آورید و نقاط اصلی آن‌ها را، توسعه دهید. خواسته‌ها، ترس‌ها و علایق آن‌ها در چیست؟

موانع و فرصت‌ها برنامه ریزی کنید که برای روبه رویی با چالش‌هایی از قبیل کمبود منابع، کیفیت نامناست، فقدان کارکنان آموزش دیده، مدیریت عدم همکاری و افزایش رقابت چه کارهایی باید انجام دهید. موانع و فرصت های خود را تا حدی پیش بینی کنید و با در نظر گرفتن آنها آگاهانه پیش بروید تا در برابر چالش های پیش رو انتخاب صحیح تری داشته باشید. موانع و در مقابل آنها همیشه فرصت های بسیاری در مسیر پیش رو خواهد بود. کافیست حساب شده تر رفتار کنید.

داستان برند: داستان برند شما، روایتی است که می‌توانید از طریق آن با دیگران ارتباط برقرار کنید. برند ارزش سازمان شما را تعریف میکند و امکان ایجاد روابط طولانی مدت با مشتریان را فراهم می‌آورد. استراتژی بازاریابی محتوای شما باید کاملا با داستان برند شما هماهنگ باشد. برند باشید تا همیشه با تکیه بر نقاط قوت برند خود داستانی شنیدنی برای مخاطبان هدف خود داشته باشید.

اکوسیستم محتوا رسانه‌های متعلق به شما شامل وبسایت شماست، رسانه‎‌های بدست آمده شامل صحبت‌هایی که درباره برند شما صورت می‌گیرد و مطالبی که از طریق ناشران و افراد تاثیر گذار درباره برند شما منتشر شده است. رسانه‌های تبلیغاتی مانند پلتفرم کانگورو یا پست‌های تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک یا اینستاگرام و … می‌باشد. محتواهایی را که قصد دارید در هر یک از این کانال‌ها منتشر کنید را در نظر بگیرید که هرکدام در اکوسیستم محتوا چطور عمل می‌کنند تا شما را به اهدافتان نزدیکتر کنند.

برنامه توزیع محتوا برای توزیع محتوای خود برنامه مشخصی داشته باشید. به عبارتی تعیین کنید که چطور محتوای خود را به مخاطب خود ارائه دهید. دریابید که مخاطب شما در چه جاهایی به دنبال محتوا هستند. به عنوان مثال شبکه‎‌های اجتماعی، ایمیل، وبسایت‌های ویدئویی. و اینکه چه نوع محتوایی را ترجیح می‌دهند. تحقیق کنید کدام کانال‌ها مناسب ترند و به طور مداوم رویکرد خود را به روز رسانی کنید.

سنجش موفقیت را چطور می‌سنجید؟ مهمترین KPI های مهم شما چیست و KPIهای کوچکی که نردبانی می‌شوند برای رسیدن شما به اهداف کسب و کارتان کدام هستند؟ تعداد متوسط بازدید صفحات (Pageviews) ، اشتراک گذاری‌ها ، متوسط بازه زمانی ماندن کاربر در صفحات (Time On Site) عوامل مهمی هستند، اما مشترکان خبرنامه و تعداد فالوورها حیاتی هستند. سرانجام مخاطبان وفادار، خریدها و مشتریان با ارزش عناصری هستند که برای نرخ بازگشت سرمایه شما موثرترین محسوب می‌شوند.

ابزار چه ابزارهایی برای ایجاد محتوا استفاده می کنید؟ برای مثال، آیا شرکت شما از یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) مانند وردپرس استفاده می‌کند؟ شما همچنین باید نرم افزار تجزیه و تحلیل خوبی را برای ردیابی و اندازه گیری هر قطعه محتوا داشته باشید. آنالیز گوگل همیشه یک گزینه است، اما برای دیدن یک تصویر واضح تر از اینکه افراد با محتوای شما تعامل دارند، ممکن است بخواهید چیزی مانند Kissmetrics یا TrenDemon را آزمایش کنید.

تست و آزمایش همواره به تست و آزمایش بپردازید و اطمینان داشته باشید که تاثیرگذار شدن برند، شناخته شدن، فروش و سوددهی نتیجه سخت کوشی مداوم خواهد بود. برای اینکه بدانید راه را درست طی کرده اید باید همواره به تست و آزمایش بپردازید و بازخورد ها را بررسی و تحلیل کنید.

استراتژی بازاریابی محتوایی

در آخر باید گفت که برای رسیدن سریع و صحیح به هدف باید از یک الگو و استراتژی بازاریابی محتوایی پیروی کرد تا مسیر کوتاه تری را طی نمود.

 

با عصر خلاقیت همراه باشید و از سایر مطالب بخش بازاریابی محتوا دیدن فرمایید.

 

با امتیاز دادن به این مطلب ما را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 7 =

× چطور می‌تونم به شما کمک کنم؟