کارآفرینی

کارآفرینی

کارآفرینی

کارآفرینی (به انگلیسی: Entrepreneurship ) به فرایند خلق ارزش جدید چه مادی چه معنوی از طریق یک تلاش متعهدانه با در نظر گرفتن ریسکهای ناشی از آن اطلاق می‌شود. واژه کارآفرینی از کلمه فرانسوی ” Entrepreneurs ” به معنای ” متعهد شدن ” نشات گرفته‌ است. ژوزف شومپیتر فرایند کارآفرینی را ” تخریب خلاق ” می‌نامد. به عبارت دیگر ویژگی تعیین‌ کننده در کارآفرینی همانا انجام کارهای جدید یا ابداع روش‌های نوین در امور جاری است.

کارآفرینی
کارآفرینی

جوزف شومپیتر (1883-1950) از جمله شهیرترین اقتصاددانان معاصر و پایه ریز بسیاری از نظریات تحول آمیز کنونی در عرصه های اقتصاد، مدیریت و سیاست می باشد. برخی معتقدند که شومپیتر در علم اقتصاد در کنار اشخاصی نظیر آدام اسمیث، استوارت میل و آلفرد مارشال به عنوان پایه گذاران اقتصاد کلاسیک می درخشد. شومپیتر به عنوان یکی از اقتصاددانان مکتب اتریش با ارایه تعاریف و توصیف هایی که در حوزه کار آفرینی و نوآوری داشته است، نقش به سزایی در شکل گیری اساس علمی بررسی حوزه های کارآفرینی و نوآوری داشته و بررسی نظریات او از این جهت، برای فهم دقیق تر موضوعات، کلیدی به نظر میرسد. دوست دارید از ژوزف شومپیر بیشتر بدانید؟

دیدگاه پیتر دراکر

پیتر دراکر، پدر علم مدیریت، کارآفرین را کسی می‌داند که فعالیتی را با سرمایه اقتصادی خودش شروع می‌کند، ارزش‌ها را تغییر می دهد و در محیط اطراف خود تحول ایجاد می‌کند و به سمت بهتر شدن می برد. در واقع کار آفرینی هنر دیدن فرصت هایی است که قبلا یا دیده نشده و یا به دید مشکل با آن برخورد شده است.

هرچند جنسیت کارآفرینان در اکثر کشورها را مردان تشکیل می‌دهند اما لازم است بدانید در کشورهای آلمان، روسیه، مالزی، ونزوئلا تعداد زنان با اختلاف ناچیزی کمتر از مردان می‌باشد. این درحالی است که در کشورهای تونگا، برزیل و گواتمالا تعداد زنان کارآفرین بیشتر از مردان بوده‌است؛ در ایران حدود 30 درصد کارآفرینان زنان بوده‌اند. در عصر خلاقیت قسمت ویژه ای برای زنان کار آفرین و ثروت ساز برنامه ریزی شده تا بتوانیم از پتانسیل بالقوه زنان ایرانی در کارآفرینی بهره بگیریم

ایده کارآفرینی

اما کارآفرینی تنها در حرف معنا پیدا نمیکند. برای این کار باید دست به اقدام زد. کسب و کار خود را مشخص کرده و دست به خلاقیت بزنید. ما با دنباله رو بقیه بودن به چیز بیشتری از آنچه اکنون هستیم نمیرسیم. بهترین شخصی که میتواند ایده های خلاقانه برای پیشرفت کسب و کار ارائه کند خود شما هستید!!
اما چگونه؟ چگونه میتوانیم خلاقیت را چاشنی کسب و کار خود کرده تا به نوعی بر درآمد خود بیفزاییم؟ آیا در ایران میتوان کارآفرین بود؟ وضعیت تحریم ها چه تاثیری بر کارآفرینی در ایران دارد؟ اینها سوالات عمومی کاربران در شبکه های مختلف ارتباطی است که ما در عصر خلاقیت به تمام آنها پاسخ روشن و کاربردی خواهیم داد. با ما در عصر خلاقیت همراه باشید

سایر مطالب:

کنسرت ایلیاس یالچینتاش
ثروتمندترین افراد جهان
مدیریت ارتباط با مشتری
کسب و کار را بهتر بشناسیم

One thought on “کارآفرینی

  1. Pingback: ایده کار آفرینی های جذاب برای افراد مشتاق کارآفرینی • عصر خلاقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =

× چطور می‌تونم به شما کمک کنم؟