ایجاد خلاقیت در کار با ۱۲ ایده عالی

ایجاد خلاقیت در کار

ایجاد خلاقیت در کار با ۱۲ ایده عالی

ایجاد خلاقیت در یک کسب و کار قطعا گامی برای رسیدن به موفقیت است. خلاقیت نیروی حیاتی و بسیا حائز اهمیت در موفقیت یک شرکت در دنیای امروز است. یکی از بزرگترین دلایلی که باعث تمایز شرکت شما با دیگران میشود ایجاد خلاقیت در کار است.

ایجاد خلاقیت در کار و حتی کارمندان باعث پیشرفت است

ایجاد خلاقیت نه تنها باعث میشود کسب و کار شما پیشرفت کند بلکه افراد خلاق به بهتر شدن فضای کاری کمک میکنند. در مقاله های قبلی هم به اهمیت خلاقیت درون سازمان ها اشاره کردیم. در این مقاله به ۱۲ ایده عالی برای ایجاد خلاقیت در کار اشاره میکنم.

 

فکر مثبت و آزاد

در قدم اول برای ایجاد خلاقیت در کار لازم است فکر و ذهن خود را آزاد از هر گونه نگرانی یا استرسی کنید. مثبت بیندیشید و از عبارات و افکار منفی دوری کنید و اجازه ندهید موانعی مانند “نمیتوانم” ، “نمیشود” و از این سری کلمات شما را در گیر خود کنند. ذهن خود را به عباراتی مانند “میتوانم” ، “میشود” ، “تلاشم را خواهم کرد” ، “باور دارم” و در کل عباراتی که باعث پرورش خلاقیت در شما گردد معطوف کنید.

ایجاد خلاقیت در کار

دریافت های بصری

یکی از ابزارهای قدرتمند برای ایجاد خلاقیت در هر چیزی داشتن زاویه دید وسیع و همچنین قدرت تجسـم بالا برای ایجاد خلاقیت و ایده های جدید است.

 

وارونه بنگرید

برخلاف دیگران رفتار کنید به جای اینکه یک کار را از اول به آخر نگاه کنید از آخر به اول بنگرید. هرگز نگویید “چطور” انجامش دهم راهی که در ایجاد خلاقیت به کار میگیرید نباید با وجود موانع متوقف بشود.

 

بازی کنید

بنیاد ایجاد یک بازی خلاقیت است. از بازی کرد راه های رسیدن به خلاقیت را بیاموزید. در بازی ها میتوانید به خلاقیت دست یابید مثلا از کارمندان بخواهید در مورد موضوعات مختلف نظرشان را روی یک تکه کاغذ بنویسند یا ایده های کاری شان را بنویسند سپس یک کاغذ را به صورت تصادفی بردارید و آن ایده را پیاده سازی کنید.

 

یادداشت برداری کنید

هر ایده ای هرجند کوچک را یادداشت کنید. هر ایده­ای ارزشمند است ایده هایتان را با جزییات یادداشت کنید. یادداشت همین ایده ها منجر به شکل گیری ایده های بزرگتر میشود.

 

به خود استراحت ذهنی بدهید

ذهن به استراحت نیاز دارد و استفاده ی بیش از حد از رسانه ها و موارد دیگر منجر به آشفتگی ذهنی میشود. البته ذهن نباید همیشه در حالت استراحت قرار داشته باشد چو ذهن حقیقتاً پویا است آنچه که در اینجا مطرح است همان تمرکز برای شکل گیری ایده های بهتر کاری است.

 

ساعات خوشی را در کار و فضای کاری خود و دیگران ایجاد کنید

برای ایجاد خلاقیت در خود و همکارانتان به طبیعت گردی بپردازید یا زمانی را برای برگزاری کمپین های خلاقیتی اما خارج از محیط و فضای کاری اختصاص دهید. بنابراین سفر کنید و در سفر ذهن خود را خالی کنید تا ایده های جدید در آن شکل بگیرد.

 

نقاط قوت را تقویت کنید

لازم نیست ایده های ما خیلی عالی باشند ایده های کوچک گام اول برای شکل گیری ایده های بزرگ هستند.

 

تصویرسازی ذهنی را فراموش نکنید

گویی از تمام شرط و شروط‌های دنیای واقعی آزادند. به اطراف پیرامون خود با دقت بیشتری بنگرید.

 

سعی کنید حس کنجکاوی اما از نوع غیر آزاردهنده را در خود ایجاد کنید.

 

توجه به داستان‌ها

داستان‌ها می‌توانند محرک ارزشمندی برای ایجاد خلاقیت و رشد نیروی خلاقیت در افراد باشند. داستان‌ها تا حدی افراد را به خلق مجدد داستان یا اندیشیدن درباره داستان وا می‌دارد.

 

طوفان ذهنی به راه بیندازید

 همکاران خود را ترغیب کنید تا در آن شرکت کنند و بدون هیچ نگرانی ایده ها و نظرات خود را بیان کنند. تحریک افکار باعث میشود ایده هایی جالب در ذهنتان جرقه بزند و مبدا یک ایده بزرگتر باشد.

البته اعضای گروه در جلسات گروهی طوفان ذهنی به قوانین خاصی پای بند هستند که در ادامه به آن اشاره ای خواهم کرد:

  • انتقاد در جلسات طوفان فکری ممنوع است.
  • در جلسات طوفان فکری، کمیت بیشتر بهتر است.
  • در جلسات طوفان فکری رهبر گروه باید با تأکید بر اجرای قوانین جلسه طوفان ذهنی بدون اینکه ایده‌ای را تکذیب یا تایید نماید تنها به جمع آوری تمامی ایده های خلاق بپردازد.
  • موضوعات طوفان فکری باید مشخص و خاص باشد و جنبه کلی نداشته باشد تا خلاقیت و نوآوری در مورد آن بیشتر ظهور پیدا کند.

 

و …

موانع نوآوری در سازمان ها چیست؟

 

با عصر خلاقیت همراه باشید و از سایر مطالب بخش بلاگ  و کارآفرینی دیدن فرمایید.

با امتیاز دادن به این مطلب ما را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

 

سایر مطالب:

روشهای افزایش خلاقیت شما
موانع نوآوری در سازمانها کدامند؟
خلاقیت چیست؟
عکس خلاقانه برای پرورش خلاقیت

1 دیدگاه برای “ایجاد خلاقیت در کار با ۱۲ ایده عالی

  1. اشتراک ها: خلاقیت چیست ؟ شیوه هایی که منجر به پرورش خلاقیت شما میشود • عصر خلاقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =